Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak prostaty zabija rocznie 5 tys. mężczyzn w Polsce. Szpital im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach przeprowadzi bezpłatne badania

RED.
Rocznie w Polsce na raka prostaty zapada 15 tys. osób.
Rocznie w Polsce na raka prostaty zapada 15 tys. osób. 123rf
W ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem - 4 lutego - w katowickim Szpitalu Specjalistycznym im. prof. Emila Michałowskiego wykonywane będą darmowe badania prostaty. Jak informuje lecznica do wykonania badania nie jest potrzebne nawet skierowanie od lekarza. W szpitalu zdecydowano się na wykonywanie badań akurat raka prostaty, gdyż mimo tego, że występuje on jedynie u mężczyzn, jest drugim pod względem zachorowań nowotworem w Polsce.

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach przeprowadzi badania pod kątem raka prostaty

Badania, które mogą zapobiec przedwczesnej śmierci będą wykonywać lekarze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach. Zbadają oni mężczyzn pod kątem nowotworu prostaty. Badania będą się odbywać w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

U osób, które zgłoszą się do szpitala zostanie wykonane badanie PSA. - To badanie krwi pozwalające wykryć nieprawidłowości gruczołu krokowego. Badanie antygenu sterczowego ułatwia diagnostykę nowotworów i pomaga w porę zareagować - informują lekarze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach.

Statystyki są zatrważające. Rak prostaty to drugi pod względem zachorowań nowotwór!

Badanie ewentualnych zmian, które mogłyby sugerować, że u mężczyzn rozwija się rak prostaty wykonywane jest nieprzypadkowo. Jak wynika ze statystyk, rak prostaty choć występuje tylko wśród mężczyzn jest bowiem jedną z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych w Polsce.

- U ponad 15 tys. Polaków każdego roku diagnozuje się raka prostaty. To drugi pod względem zachorowań i trzeci pod kątem śmiertelności nowotwór złośliwy. Powoduje 5 tys. zgonów rocznie - wyliczają w katowickiej lecznicy, dodając, że w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka stercza wzrosła aż siedmiokrotnie.

Jak jednak podkreślają lekarze, wielu zgonów z powodu raka prostaty można byłoby uniknąć. Konieczne są jednak regularne badania u urologa.

- Każdy mężczyzna około 40. roku życia powinien regularnie badać gruczoł krokowy u urologa, a wynik badania krwi pod kątem wskaźnika PSA, musi być zawsze interpretowany przez lekarza - zaznacza prof. Igal Mor, specjalista urolog, Prezes Zarządu MED Holding SA, w skład którego wchodzi katowicki Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego.

W katowickiej lecznicy badania odbędą się 4 lutego

Badania w nim odbędą się 4 lutego. Właśnie wtedy przypada bowiem Światowy Dzień Walki z Rakiem. Będą one wykonywane darmowo. Jak informuje szpital nie jest wymagane nawet skierowanie od lekarza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera