Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raków w Częstochowie dzielnicą strachu? Nie taki Raków straszny, jak go malują [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa: Nie taki Raków straszny, jak go malują
Częstochowa: Nie taki Raków straszny, jak go malują Piotr Ciastek
Częstochowski Raków powoli zmienia się na lepsze. W uznawanym niegdyś za najniebezpieczniejszą część miasta Starym Rakowie także widać zmiany. Im bliżej w stronę centrum tym Raków nie różni się niczym od innych dzielnic Częstochowy, czy śląskich miast. Zobaczcie sami!

Raków to dzielnica Częstochowy, położona na południowy wschód od centrum miasta, na lewym brzegu Warty. Od zachodu ograniczona jest drogą krajową nr 1. Przebiega przez nią linia kolejowa Warszawa Centralna–Katowice (pierwotnie kolej warszawsko-wiedeńska) i znajduje się tutaj stacja Częstochowa Raków.

Pierwsza wzmianka o Rakowie pochodzi z 1631 roku i określa go jako las należący do gruntów miejskich.
Losy dzielnicy związane są z położoną nieopodal Hutą Częstochowa. Wieś Raków rozbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, gdy powstała huta. Rozpoczęła ona działalność w 1896 (budowę huty zakończono w 1902), a jej założyciel Bernard Hantke buduje sobie nieopodal pałacyk, w którym obecnie znajduje się dom kultury.

ZOBACZ KONIECZNIE:
DZIELNICE STRACHU: TE LEPIEJ OMIJAĆ Z DALEKA I NIE WCHODZIĆ

Przeprowadzono wówczas elektryfikację, wybrukowano ulice, zbudowano szkołę i kościół. W 1902 przy ul. Limanowskieo powstają najstarsze domy osiedla fabrycznego - piętrowe, z czerwonej cegły, w których mieszkają robotnicy przyjeżdżający za pracą z okolicznych wsi. Rok później stoi już 5 domów majstrowskich - piętrowych, o wyższym standardzie, ustawione szczytem do ul. Łukasińskiego. W nich mieszkała średnia kadra huty, jej budowniczowie sprowadzeni przez Hantkego z Rosji. Z racji tego dochodziło pomiędzy mieszkańcami do konfliktów.

Do dziś w Częstochowie dzielnica nie cieszy się dobrą sławą, choć powoli się to zmienia. Stary Raków umierał niestety wraz z powolnym upadkiem huty, która najlepsze lata ma już za sobą. Przekonajcie się, oglądając galerię, jak dawne osiedle fabryczne wygląda obecnie. Widać powolne wdzieranie się w ten świat coraz to nowszego budownictwa, a niszczejące kamienice nie są ratowane. Czy stary Raków kiedyś zniknie? To zależy wyłącznie od nas.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ - "MANHATTAN"Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju od lat nazywają ul. Pszczyńską "Manhattanem", a to dlatego, że rozboje i kradzieże są tam na porządku dziennym. Chodzi konkretnie o okolice, w których znajdują się budynki socjalne (zdjęcie). To tam w 2016 roku grasował podpalacz, który kilka razy podkładał w mieszkaniach ogień. W jastrzębskiej komendzie policji wskazują z kolei, że najwięcej wydarzeń kryminalnych ma miejsce na osiedlach położonych w centrum miasta: os. Pionierów, Gwarków, Morcinka. Warto jednak wspomnieć o os. Przyjaźń, które od lat cieszy się złą sławą. To właśnie w klubie na tym osiedlu pobito na śmierć didżeja, o czym pisaliśmy na łamach DZ. Jastrzębianie mówią, że gdyby mieliby wskazać osiedle, które baliby się odwiedzić o zmroku, to byłoby to os. Przyjaźń.

Niebezpieczne dzielnice miast w woj. śląskim. Strach tu zagl...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!