Recepta na zdrowie: Szacunek, empatia, zrozumienie

Dr n. med. Jacek Kozakiewicz
Michal Gaciarz / Polska Press
Udostępnij:
W ostatnich latach ochrona zdrowia podlega dynamicznym przemianom dotykającym pacjentów, lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników zawodów medycznych, co zostało wymuszone w dużej mierze wprowadzeniem rynkowego sposobu finansowania z jego licznymi ograniczeniami, a także częstymi, nie do końca przemyślanymi zmianami.


Dr n. med. Jacek Kozakiewicz
prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

Prymat pieniądza i rozrastającej się biurokracji, patologia języka - poprzez zastępowanie znanych słów i określeń nowymi, często bezosobowymi terminami, jak np. świadczeniobiorca zamiast chory, świadczeniodawca w miejsce lekarza, procedury jako czynności medyczne - wpisują się w bardzo niepokojące zjawisko dehumanizacji medycyny.

Wszystko to nie sprzyja właściwym relacjom między pacjentami a lekarzami, pielęgniarkami i realizacji podstawowej zasady etycznej lekarskiego powołania - dobro chorego najwyższym dobrem. Jako społeczeństwo powinniśmy podjąć zdecydowane kroki, by temu przeciwdziałać i odbudować naturalną wieź opartą na wzajemnym szacunku, empatii i zrozumieniu, wyzbyć się nieuzasadnionej agresji.

Pewną nadzieję na zmianę aktualnego stanu rzeczy pokładam w dialogu podjętym z przedstawicielami samorządów medycznych przez nowo powołanego ministra zdrowia. Nie można, jak to niestety wielokrotnie bywało, przygotowywać i z powodzeniem wdrażać zmian bez uwzględnienia opinii tych, którzy na co dzień mają je realizować i najlepiej znają wszelkie uwarunkowania. Wciąż aktualny pozostaje postulat precyzyjnego określenia zakresu odpowiedzialności państwa za dostęp obywateli do świadczeń opieki zdrowotnej, w myśl art. 68 Konstytucji RP.

W krajach rozwiniętych, do których poziomu aspirujemy, fundamentem systemu opieki zdrowotnej jest sektor publiczny, którego ważne uzupełnienie stanowią placówki niepubliczne. Nie da się tego jednak zrobić bez zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, które póki co w Polsce maleją, stawiając nasz kraj "w ogonie" krajów europejskich. Z danych GUS wynika, że w latach 2009-2012 udział bieżących wydatków publicznych spadł z 4,82 proc. do 4,43 proc. PKB i coraz bardziej odbiega od poziomu 6 proc. założonego przed wielu laty, jako poziom minimalny. Wobec niedoboru środków i ilości potrzebnych świadczeń, konieczne wydaje się zwrócenie większej uwagi na co wydajemy własne zasoby, bo często kierowane są one na mało przydatne, a mocno reklamowane produkty. A nasze zdrowie winno być szczególnie chronione nie tylko przez decydentów, ale także przez nas samych.

Trzeba wspomnieć o potrzebie podjęcia szybkich działań na rzecz zahamowania niekorzystnych tendencji demograficznych wśród kadry medycznej. Z różnych powodów ubywa lekarzy i pielęgniarek, brakuje młodych, którzy mogliby zastąpić odchodzących na emeryturę, coraz częściej obserwujemy syndrom przepracowania i wypalenia zawodowego. Dzieje się tak przy starzeniu się całego społeczeństwa i poszerzaniu grupy osób, które z racji zaawansowanego wieku i schorzeń wielonarządowych wymagają zwiększonej opieki medycznej.

Ruszył plebiscyt DZ - Hipokrates 2015

Wybieramy najlepszych w regionie: lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, placówki medyczne i farmaceutów. Jeśli uważacie, że w Waszym mieście są pracownicy służby zdrowia, którzy się wyróżniają, zgłoście ich, wchodząc na stronę
www.dziennikzachodni.pl/hipokrates.

Głosowanie rozpoczęło się 21 sierpnia, w samo południe i potrwa do 2 października do godz. 11.59. Kandydatów można zgłaszać w 6 kategoriach: lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, placówka medyczna, położna/położny, ratownik medyczny, farmaceuta/farmaceutka.

W plebiscycie wyłonimy 18 laureatów, po 3 w każdej kategorii.

Jak głosować?
Głosować można trzema metodami. Wysyłając SMS z prefiksem i numerem kandydata. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Na każdego kandydata można wysłać dowolną liczbę głosów. Każdy głos ma wagę 10 punktów. Głosować można również za pomocą Facebooka. W ciągu doby można oddać jeden głos na każdego kandydata, a waga takiego głosu wynosi 3. Trzecim sposobem głosowania jest tradycyjny klik. W ciągu doby można oddać 5 głosów na każdego kandydata, waga takiego głosu wynosi 1.

Tu możesz głosować oraz zgłaszać kandydatów w poszczególnych kategoriach
Lekarz
Pielęgniarka, pielęgniarz
Położna, położny
Ratownik medyczny
Farmaceuta, farmaceutka
Placówka medyczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie