MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie fragmentów Księgi Koheleta. Opracowanie pytania na maturę ustną 2023

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wśród pytań jawnych na maturę ustną 2023 znajduje się takie o następującej treści: „Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Przedstawiamy jego przykładowe opracowanie.
Wśród pytań jawnych na maturę ustną 2023 znajduje się takie o następującej treści: „Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Przedstawiamy jego przykładowe opracowanie. wikimedia commons/ Public domain/ David Ryckaert III
Matura ustna z polskiego w 2023 roku będzie składać się z dwóch części. Oprócz znanych z poprzednich lat pytań odnoszących się do tekstów literackich, ikonicznych czy związanych z językiem, uczniowie będą musieli odpowiedzieć także na pytanie jawne. Jedno z nich brzmi: „Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Oto przykładowe opracowanie tego pytania.

Matura ustna 2023. Na jakich zasadach?

Jak będzie wyglądała matura ustna w 2023 roku? Poniżej przedstawiamy jej przebieg:

  • Zdający losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich dotyczy lektury obowiązkowej (pytanie jawne) drugie innych tekstów kultury, zdający omawia je na podstawie tekstu np. ikonicznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).
  • Uczeń ma 15 minut, by się przygotować. W tym czasie może stworzyć notatki i przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia, które będzie chciał omówić w trakcie swojej wypowiedzi.
  • Na podstawie przygotowanych materiałów uczeń przez około 10 minut wygłasza wypowiedź.
  • Na koniec zdający odpowiada na pytania egzaminatorów. Na tę część egzaminu przewidziano około 5 minut.

Maksymalna liczba punktów, jaką uczeń może uzyskać, wynosi 30. Aby zdać egzamin, należy uzyskać minimum 30 proc., czyli 9 punktów.

Wśród jawnych pytań egzaminacyjnych znalazło się też takie, które brzmi: „Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Przedstawiamy przykładowe opracowanie wraz z tezą, argumentacją i kontekstami, do których można się odwołać.

Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta

Wstęp: Każdy człowiek szuka sensu swojego życia. Jedni znajdują go w uniwersalnych wartościach, takich jak dobro, miłość czy piękno. Inni starają się kierować wartościami religijnymi, np. miłowanie nieprzyjaciół czy nadstawianie drugiego policzka. Jeszcze inni sens życia znajdują w doczesności, np. w bogactwach i pieniądzach. Tematy te podejmowali także twórcy na przestrzeni różnych epok, od starożytności po nowoczesność.

Teza: Literatura, sztuka czy kultura niejednokrotnie przypominała człowiekowi, by sensu swojego życia upatrywał w wartościach nieprzemijających.

Omówienie fragmentów z Księgi Koheleta: Naczelnym przykładem takiego utworu, do którego odwoływano się w kolejnych epokach, jest z pewnością Księga Koheleta. Jej główny bohater, szukając sensu własnego życia, próbował niemal wszystkiego. Pokładał nadzieję we władzy, bogactwach, wygodach, miłości doczesnej, rozrywkach czy alkoholu. Ostatecznie nic z tych rzeczy nie przyniosło mu spełnienia.

Kohelet sensu życia nie znalazł także w wartości, która z pozoru wydaje się ceniona i niezwykle ważna, a mianowicie w mądrości. Ostatecznie zarówno człowiek mądry, jak i głupi skończy tak samo – umrze. Główny bohater Księgi Koheleta wszystkie te wartości określa jako „marność i pogoń za wiatrem”.

Co więc może przynieść człowiekowi spełnienie i pomóc mu odnaleźć sens życia? Według Koheleta jedynie wartości nieprzemijające. To właśnie nagroda, jaka czeka na człowieka w niebie, ma stać się najwyższą wartością, a wszystko to, co człowiek robi na ziemi, winno się stać środkiem i drogą do osiągnięcia tego celu.

Odwołanie do wybranego kontekstu: Przekonanie, że w ziemskim życiu nic nie może dać nam szczęścia, a najważniejsze jest osiągnięcie życia wiecznego widać szczególnie w twórczości barokowych pisarzy m.in. Daniela Naborowskiego czy Mikołaja Sępa Szarzyńskiego. Bardzo popularny – także w sztuce – był wówczas motyw vanitas zaczerpnięty z Księgi Koheleta.

Jednak takie podejście do sensu ludzkiego życia prezentowali także twórcy wcześniejszych epok, np. Jan Kochanowski we fraszce pt. „O żywocie ludzkim”, która rozpoczyna się od słów: „Fraszki to wszystko cokolwiek myślemy. Fraszki to wszystko cokolwiek czyniemy”. Podmiot liryczny w tym utworze podkreśla, że sensu życia nie powinno się szukać w takich rzeczach jak uroda, pieniądze czy sława, bo one wszystkie przeminą.

Ludzie zostali tutaj porównani do marionetek, które po końcu przedstawianie są chowane. Wszystko, co człowiek przeżywa na ziemi, w rzeczywistości nie ma większego sensu, bo, jak mówi podmiot liryczny, „to minie jako polna trawa”. Życie ludzkie przypomina teatr (motyw theatrum mundi). Chociaż ta fraszka Jana Kochanowskiego nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, co powinno stać się sensem życia człowieka, to można przypuszczać, że chodzi o wartości, które nigdy nie przemijają.

Inne przykłady kontekstów:

  • „Marność” Daniela Naborowskiego;
  • „Krótkość żywota” Daniela Naborowskiego;
  • „O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, ciałem i światem” Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.

Podsumowanie: Poszukiwanie sensu życia jest trudnym, ale jednocześnie najważniejszym zadaniem życia każdego człowieka. W codzienności bardzo łatwo jest o nim zapomnieć i zacząć pokładać nadzieję w takich wartościach jak pieniądze, dobrobyt czy przyjemności. Jednak, jak często podkreślają twórcy literaccy (głównie barokowi, ale także renesansowi) warto by było, aby sensem życia stały się wartości, które doprowadzą nas do życia wiecznego, czyli bycie dobrym człowiekiem czy dbanie o tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

Jawne pytania na maturę ustną z polskiego 2023. Lista

Warto także zapoznać się z listą jawnych pytań na maturę ustną z polskiego w 2023 roku i opracować je. Jest ich ostatecznie 110. Sprawdźcie, jak brzmią:

Aktualne jawne pytania na maturę 2023.

Pytania jawne na maturę ustną z polskiego 2023. Wszystkie py...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni