MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa waloryzacja emerytur 2023. Policzyliśmy, jak urośnie Twoja emerytura - sprawdź

Michał Sierek
Michał Sierek
Tak urosną emerytury w 2023 roku. W galerii znajdziesz wyliczenia dla przykładowych świadczeń (od najniższej emerytury do kwoty 7500 złotych brutto). Robimy je w oparciu o prognozowany wskaźnik waloryzacji w przyszłym roku. Przejdź dalej, by sprawdzić. ▶▶
Tak urosną emerytury w 2023 roku. W galerii znajdziesz wyliczenia dla przykładowych świadczeń (od najniższej emerytury do kwoty 7500 złotych brutto). Robimy je w oparciu o prognozowany wskaźnik waloryzacji w przyszłym roku. Przejdź dalej, by sprawdzić. ▶▶ Michał Sierek
W marcu 2023 roku przeprowadzona zostanie waloryzacja rent i emerytur, która w związku z bardzo wysoką inflacją będzie rekordowa. Zakładany wskaźnik waloryzacji wyniesie aż 113,8 proc., dodatkowo osoby z niższymi emeryturami będą mogły liczyć na waloryzację kwotową (gwarantowana podwyżka wyniesie 250 złotych brutto). O ile urośnie Twoja emerytura w marcu? Przykładowe wyliczenia znajdziesz w galerii.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną w 2023 roku do 1588,44 zł (obecnie to 1338,44 zł). Wskaźnik waloryzacji ma wynieść aż 113,8 proc. Dla porównania, waloryzacja w 2022 roku wyniosła tylko 107 proc.

Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Zobacz wyliczenia

Powodem tak dużego wskaźnika jest bardzo wysoka inflacja, która utrzymuje się w Polsce od miesięcy na dwucyfrowym poziomie. Rząd zdecydował, że w marcu 2023 zostanie przeprowadzona waloryzacja kwoto-procentowa. To oznacza, że osoby otrzymujące najniższe emerytury będą miały gwarantowaną kwotę podwyżki (ustalono, że będzie to 250 złotych).

Zobacz wyliczenia dla przykładowych kwot - od minimalnej emerytury, do świadczeń na poziomie 7500 zł brutto.

By odpowiedzieć ostatecznie na pytanie, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2023, musimy poznać wszystkie dane makroekonomiczne potrzebne do jego obliczenia (będą znane niebawem). Rząd na podstawie prognoz szacuje jednak, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w 2023 roku 113,8 proc. (taki właśnie wskaźnik przyjęliśmy robiąc wyliczenia dla przykładowych emerytur w galerii).

WARTO WIEDZIEĆ: Rząd wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Waloryzacja emerytur przeprowadzana jest zawsze w marcu. To średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Będzie trzynasta i czternasta emerytura w 2023 roku

- W przyszłym roku będzie i "trzynastka", i "czternastka". Budżety emerytów muszą być ochronione - taką deklarację złożył podczas wrześniowego spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego (województwo lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększenie minimalnej emerytury powyżej 1588 złotych brutto oznacza zatem, że "trzynastka" i "czternastka" to dodatkowe ponad 3170 zł brutto dla sporej emerytów (w przypadku czternastej emerytury należy pamiętać, że osoby pobierające wyższe świadczenia mogą dostać tylko część "czternastki").

Spory koszt waloryzacji emerytur oraz trzynastki i czternastki

  • Warto wiedzieć: Koszt waloryzacji emerytur oraz wypłat 13. i 14. emerytury w 2022 to około 43 miliardów złotych. Sama waloryzacja kosztowała budżet 14,7 mld zł.

Nie trzeba składać wniosków o waloryzację świadczenia. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

W marcu 2022 roku ZUS podwyższył emerytury o 7 procent. Podwyżka dotyczyła 8,5 miliona osób. Po jej przeprowadzeniu najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrosła do 1338,44 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł.

POLECAMY

Wideo nagrano w 1993 roku. Są na nim ujęcia Gdańskiej i okolic oraz osiedla Błonie. Zobaczcie wideo poniżej oraz kadry w galerii ▶▶

Bydgoszcz 30 lat temu na VHS. Sentymentalna podróż do lat 90...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowa waloryzacja emerytur 2023. Policzyliśmy, jak urośnie Twoja emerytura - sprawdź - Express Bydgoski

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni