Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkola 2023/2024. Jak wygląda w praktyce? Sprawdzamy w placówkach na Śląsku

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
To już ostatnie dni aby zapisać swoje dziecko do przedszkola. W większości placówek ostateczny termin złożenia kompletu dokumentów przypada 15 marca 2023. Jak odbywa się cały proces rekrutacyjny w poszczególnych miastach województwa śląskiego? Oto wytyczne!>>>>>>>>>
To już ostatnie dni aby zapisać swoje dziecko do przedszkola. W większości placówek ostateczny termin złożenia kompletu dokumentów przypada 15 marca 2023. Jak odbywa się cały proces rekrutacyjny w poszczególnych miastach województwa śląskiego? Oto wytyczne!>>>>>>>>>Pexels / pixabay / archiwum DZ
Ruszył proces rekrutacji dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2023/2024. W większości śląskich miast aplikacje w wybranych placówkach składać można do końca marca. Jak przebiega cały proces ubiegania się o miejsce w przedszkolu? Jakie dokumenty trzeba dostarczyć? Co zrobić w przypadku, gdy dziecko nie dostało się na listę przyjętych? Odpowiadamy na najistotniejsze pytania.

Spis treści

Terminy rekrutacji do przedszkola 2023/2024. Jak złożyć wniosek?

W większości miast proces przyjmowania dzieci do przedszkola rozpoczął się 1 marca 2023 roku. Wtedy właśnie placówki oświatowe opublikowały na swoich stronach internetowych szczegółowe wytyczne co do przyjęcia oraz ofertę zajęć edukacyjnych, przygotowaną dla przyszłych przedszkolaków.

– W ofercie mamy język angielski - nawet dla trzylatków, dodatkowe zajęcia, logopedów i psychologów. Do tego nie trzeba ponosić dodatkowych opłat. - informuje Urząd Miasta w Piekarach Śląskich.

Na dany moment dostępne są dwa sposoby wzięcia udziału w rekrutacji: wypełnienie wniosku przez Internet lub osobiście w wybranej placówce.

Jak zapisać dziecko do przedszkola w Twoim mieście? Sprawdzamy!

Jeżeli przedszkole nie prowadzi rekrutacji internetowej, trzeba się do niego wybrać, pobrać odpowiedni wniosek, wypełnić go i złożyć w sekretariacie.

Gdy dostępna jest opcja on-line, należy wejść na stronę internetową urzędu miasta lub gminy, zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej, wypełnić formularz i wskazać przedszkola, do których chce się zapisać swoje dziecko. Wyświetlą się wszystkie przedszkola, które biorą udział w rekrutacji elektronicznej w wyszukiwanej gminie lub mieście. Wybrać można maksymalnie trzy przedszkola i zaznaczyć je w odpowiedniej kolejności: jako pierwsze to, na którym najbardziej nam zależy. Jeśli dziecko nie dostanie się do pierwszego z nich, to możliwe, że dostanie się do drugiego lub trzeciego. Następnie kliknąć przycisk, który potwierdzi zakończenie rejestracji. Urząd może poprosić o wydrukowanie dokumentów. W takim przypadku należy je dostarczyć do przedszkola.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jeśli dziecko uczęszcza już do przedszkola i rodzic chce, żeby nadal do niego chodziło, wystarczy na 7 dni przed otwarciem rekrutacji złożyć u dyrektora deklarację kontynuowania edukacji w danym miejscu. Wzór dokumentu dostępny jest w przedszkolu. Można też zmienić placówkę, wtedy należy podejść do procesu rekrutacji w nowym przedszkolu. Jeśli natomiast rodzic zapisuje dziecko do przedszkola po raz pierwszy w życiu, nie ma innej drogi niż udział w rekrutacji.

W większości placówek rekrutacja trwa do połowy marca 2023 roku.

Jakie dokumenty przedstawić podczas rekrutacji do przedszkola?

Niekiedy przedszkole może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak oświadczenie dla rodzin wielodzietnych czy orzeczenie o niepełnosprawności. Na początek najistotniejszym elementem jest jednak wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, złożony internetowo lub osobiście.

Dodatkowe dokumenty, które mogą przydać się podczas procesu rekrutacji

  • jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej: oświadczenie o wielodzietności rodziny - należy napisać je samodzielnie;
  • jeśli w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
  • jeśli jesteś samotnym rodzicem: prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica, oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem - takie oświadczenie dostępne jest w przedszkolu, urzędzie gminy lub miasta - można też napisać je samodzielnie;
  • opiekun wychowuje dziecko w rodzinie zastępczej: dokument, który potwierdzi, że dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Gmina może sprawdzić prawdziwość informacji zamieszczonych w przedłożonych dokumentach, dlatego warto pamiętać, aby przedstawić sytuację taką jaką faktycznie ona jest.

Kto ma pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola?

Każda gmina może ustalić kryteria, które z kolei wynikać mogą z lokalnych potrzeb społecznych, dlatego tak istotnym jest, żeby dokładnie sprawdzić w swojej gminie, jakie są zasady rekrutacji do poszczególnych przedszkoli.

W pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:

  • dziecko z rodziny wielodzietnej;
  • dziecko z niepełnosprawnością;
  • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością;
  • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców;
  • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku zajęcia wszystkich wolnych miejsc, dziecko nie dostanie się do żadnej placówki. Gmina musi zapewnić miejsce wychowania przedszkolnego każdemu dziecku w wieku od 3 roku życia, które mieszka na jej terenie.

Co zrobić gdy nie ma miejsca w przedszkolu?

Niestety nie zawsze w placówce pierwszego wyboru, na której najbardziej zależy rodzicom, znajduje się wystarczająca liczba wolnych miejsc. Jeśli zatem dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola, można jeszcze odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej lub wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jak to zrobić?

Odwołanie od decyzji komisji:

  1. Skierowanie prośby do członków komisji o wydanie uzasadnienia, dlaczego nie przyjęła dziecka do przedszkola. Dokument trzeba złożyć najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola;
  2. Skierowanie do dyrektora przedszkola odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej, najpóźniej 7 dni od otrzymania uzasadnienia. Jeśli dyrektor też odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, pozostaje droga złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Rekrutacja uzupełniająca

Jeśli przedszkole nie prowadziło rekrutacji przez Internet:

  1. Odwiedzenie strony internetowej urzędu miasta lub gminy;
  2. Sprawdzenie, które przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca;
  3. Wzięcie udział w rekrutacji uzupełniającej. Wygląda ona tak samo, jak pierwsza rekrutacja.

Jeśli przedszkole prowadziło rekrutację przez Internet:

  1. Sprawdzenie listy dzieci przyjętych w kolejnym przedszkolu wpisanym we wniosku.

Czy gmina ma obowiązek zapewnić dziecku miejsce w przedszkolu?

Okazuje się, że gmina ma ustawowy obowiązek zapewnienia dziecku dostępu do uczęszczania do przedszkola. W wielu przypadkach rodzice nieprzyjętych do placówek publicznych maluchów mają prawo do odszkodowania z tego tytułu.

– Gmina, która nie zapewnia wszystkim dzieciom, którym ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, jest zobowiązana przeprowadzić otwarty konkurs ofert dla niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny. – tłumaczy Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego.

W przypadku braku wolnych miejsc w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych, innych formach wychowania przedszkolnego, wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, wskazać niepubliczne przedszkole, oddział przedszkolny w niepublicznej szkole podstawowej albo niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, o których mowa odpowiednio w art. 17 ust. 1, art. 19 ust. 1, art. 21 ust. 1 ww. ustawy (art. 31 ust. 10 ustawy Prawo oświatowe).

Rekrutacja do przedszkola na Śląsku. Jak przedstawia się sytuacja w naszym województwie?

Przejrzeliśmy strony internetowe urzędów miast na Śląsku w poszukiwaniu oficjalnych informacji na temat rekrutacji dzieci do przedszkoli na rok 2023/2024. W większości placówek oświatowych na przykład w Katowicach, Sosnowcu czy Gliwicach wciąż otwarte są pule i można składać dokumenty aplikacyjne.

Na dany moment rekrutacja zakończyła się już w przedszkolach w Tychach i Jastrzębiu-Zdroju.

W naszej galerii prezentujemy informacje o rekrutacjach w wybranych miastach i gminach województwa śląskiego.

To już ostatnie dni aby zapisać swoje dziecko do przedszkola. W większości placówek ostateczny termin złożenia kompletu dokumentów przypada 15 marca 2023. Jak odbywa się cały proces rekrutacyjny w poszczególnych miastach województwa śląskiego? Oto wytyczne!>>>>>>>>>

Rekrutacja do przedszkola 2023/2024. Jak wygląda w praktyce?...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera