Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rojewska: Ślązacy potrafią pracować w grupie

Bożena Rojewska
Na stronie internetowej Bożeny Rojewskiej można znaleźć zdjęcia... sportowe, np. z zawodów w Planicy, podczas których nasz najpopularniejszy sportowiec Adam Małysz oficjalnie żegnał się ze skokami. - Lubię sport - przyznaje Bożena Rojewska. -  Jest wielu sportowców, którzy mi imponują. Godzinami mogłabym oglądać pojedynki tenisowe Djokovica z Nadalem. Zastanawiam się wtedy, gdzie leży granica perfekcji? No i… jest na kim oko zawiesić.
Na stronie internetowej Bożeny Rojewskiej można znaleźć zdjęcia... sportowe, np. z zawodów w Planicy, podczas których nasz najpopularniejszy sportowiec Adam Małysz oficjalnie żegnał się ze skokami. - Lubię sport - przyznaje Bożena Rojewska. - Jest wielu sportowców, którzy mi imponują. Godzinami mogłabym oglądać pojedynki tenisowe Djokovica z Nadalem. Zastanawiam się wtedy, gdzie leży granica perfekcji? No i… jest na kim oko zawiesić. arc.
Górnośląska Agencja Rozwoju regionalnego to młoda "Ślązaczka". Dokładnie dzisiaj kończy 20 lat. Jak na tak młody wiek, ma się już czym pochwalić. Ofertę ma dla całego kraju. Z Bożeną Rojewską, prezes Zarządu Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (GARR), rozmawia Mariusz Urbanke

Nazwa agencji, którą pani kieruje - Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego - zawiera dwa ważne dla mnie słowa: rozwój i górnośląska. Jak się nam ten Górny Śląsk rozwija, patrząc z perspektywy pani agencji?
Należy nadmienić, że agencja to młoda "Ślązaczka". Dokładnie dzisiaj kończy 20 lat. Jak na tak młody wiek, ma się czym pochwalić. A tak na serio, nasze działania swym zasięgiem obejmują nie tylko rdzenną część Górnego Śląska, ale i pozostałe regiony, jak: Zagłębie, Podbeskidzie, ziemię częstochowską iczęść Małopolski. Działamy na terenie województwa śląskiego i dla tego województwa. Muszę jednak zaznaczyć, że w ramach funduszu pożyczkowego posiadamy również ofertę dla całego kraju. Mówiąc Górnośląska, myślimy o województwie śląskim, które w ostatnich latach rozwija się znakomicie. W znacznej mierze dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskiej. Aby być konkurencyjnym i innowacyjnym na rynku polskim i zagranicznym, nasi przedsiębiorcy sprowadzają najnowocześniejsze technologie z krajów wysoko rozwiniętych i to z całego świata oraz tworzą własne rozwiązania.

Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA wdraża programy umożliwiające realizację konkretnych projektów wszystkim przedsiębiorstwom, bez względu na ich wielkość. Łączna kwota udzielonych przez nas dotacji - w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2011 - to ponad miliard złotych. To nie jest sukces GARR, lecz przedsiębiorców, którzy skorzystali z tych pieniędzy, sięgając po najnowsze technologie z myślą o konkurencyjności swoich firm. Wśród nich są m.in. projekty związane z branżą lotniczą czy chemiczną. Rozwijają się też bardzo intensywnie firmy z sektora poligraficznego i oświetleniowego. Wcześniej, dzięki naszym dotacjom, uruchomiono m.in. produkcję energii elektrycznej z biogazu na wysypisku śmieci czy też elektrownię wodną. Regionalnym liderem w sięganiu po dotacje jest pewien przedsiębiorca ze Śląska, który w ciągu ostatnich 10 lat otrzymał ponad 40 dotacji, w tym 22 od nas! Jako Śląskie znajdujemy się w czołówce województw, umiejących doskonale pozyskiwać i wdrażać dostępne środki pomocowe.

Kieruje pani dużą i bardzo ważną instytucją. Jakich trzeba się trzymać zasad, żeby ten złożony organizm funkcjonował sprawnie?
Należy być na bieżąco z informacją o funduszach strukturalnych i możliwościami ich prawidłowej realizacji, aby żyć w zgodzie z bardzo rozbudowanymi procedurami wdrażania. Podstawowe zasady utrzymania się w grze to: uczciwość, operatywność, transparentność i terminowość. Kiedyś już porównałam swoją pracę z wyścigami Formuły 1. Można pięknie wygrać, ale można też widowiskowo się rozbić. Dlatego dziękuję Bogu za wspaniałych współpracowników, dzięki którym mogę się tych zasad trzymać. Z reguły za sukcesem jednego człowieka stoi liczna grupa wsparcia. Samemu się nie wygrywa. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że dzięki naszej agencji przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw coraz skuteczniej korzystają z unijnych środków pomocowych. To właśnie ich poszczególne sukcesy stanowią najważniejszą recenzję naszej działalności.

Na naszych łamach toczy się od pewnego czasu spór, jacy są ci Ślązacy - pracowici, obrotni, solidni? A może nie? Może poprostu nie różnimy się od statystycznego Kowalskiego z Warmii czy Podlasia?
Na Śląsku nie pracują tylko rodowici Ślązacy. Od dziecka słyszałam, że Ślązacy są ludźmi pracowitymi, wytrwałymi. Sama widzę ze swojego podwórka, że Ślązacy umieją pracować w grupie, wykazują się odpowiedzialnością, szanują głos przełożonego. W mojej firmie - mam nadzieję, że współpracownicy się nie pogniewają - pracują i hanysy, i gorole. Tylko w żartach wypominają sobie regionalne korzenie. Potrafią się dogadać i wspólnie osiągać założone cele. Wcześniej dałam przykład firmy, która pozyskała kilkadziesiąt dotacji i prawidłowo je rozliczyła. W skali naszego kraju jest to ewenement. Jej właścicielem nie jest Ślązak. Oczywiście, jako rodowita Ślązaczka chciałabym, aby opinia, że pracowitość jest nam przypisana w genach, była prawdziwa. Wszystko na to wskazuje.

Pieniądze z nowego unijnego rozdania mają w większej części trafić do regionów. Na co by je pani wydała?
Nie będę ukrywać, że największą część przeznaczyłabym na inwestycje o wysokim stopniu innowacyjności, rozwój eksportu i projekty badawczo-rozwojowe. Uważam, że rezultaty zrealizowanych projektów w tych obszarach są najbardziej wymierne. Ważnym działaniem jest również rozwój kapitału ludzkiego. Zgadzam się, aby część środków była przeznaczona na podniesienie kwalifikacji pracowników bądź ich przebranżowienie, które wiąże się z nowymi wymogami rynku pracy. Jednak z informacji, jakie otrzymujemy, w przyszłym rozdaniu na rozwój kapitału ludzkiego ma zostać przeznaczonych znacznie więcej pieniędzy niż w obecnym okresie. Obawiam się, że możemy nie być w stanie ich wykorzystać. Zasilenie sektora inwestycyjnego na pewno zostałoby w pełni skonsumowane. Muszę zaznaczyć, że w przyszłym okresie bardzo duże znaczenie będą miały fundusze zwrotne, które - mam nadzieję - zasilą inwestycje nie znajdujące się w zakresie dotacji. Już teraz widzimy, że dużym zainteresowaniem cieszą się preferencyjne pożyczki, mimo że przedsiębiorstwa muszą je zwracać wraz z odsetkami.

Urodziła się pani w Pszczynie, jednym z najładniejszych śląskich miejsc, pełnym uroku i śladów historii. Nie tęskni pani za tym miastem, które stale się rozwija, a jednocześnie nie traci swego wspaniałego klimatu?
Pszczyna zawsze będzie moją "małą ojczyzną". To moje dzieciństwo i czas dojrzewania, miłe wspomnienia. Z wielką satysfakcją obserwuję rozwój tego miasta. Pszczyna ma swoją duszę. To widać i czuć. Kiedy spotykam znajomych, zawsze wspomina-my minione lata. Tak naprawdę moje serce skradły cztery miasta. Wspomniana Pszczyna, Kair, w którym mieszkałam ponad dwa lata, Warszawa, gdzie skończyłam dziesiąte liceum ogólnokształcące, no i oczywiście Katowice. Każde z tych miast jest bliskie mojemu sercu… Teraz kibicuję Katowicom, aby wszystkie rozpoczęte inwestycje zakończyły się sukcesem, dając nam wszystkim powody do satysfakcji.


Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego działa już 20 lat. Z tej okazji dziś o godz. 13 odbędzie się jubileuszowa konferencja w Katowicach-Giszowcu poświęcona temu, jak wykorzystaliśmy szansę, którą dały regionowi unijne programy realizowane przy udziale GARR SA. GD


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty