Rok 2024 będzie należał do Katowic! Czeka nas 50 atrakcyjnych tygodni nauki

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024 zamieni się w laboratorium, które przez 50 tygodni będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu. Znamy już pierwsze nazwy tygodni nauki, czyli pełny program wydarzeń, plenerowych spotkań, warsztatów dla szkół, atrakcji dla całych rodzin – od juniora do seniora. Warto dowiedzieć się, co oznacza dla nas uczestnictwo w poszczególnych tygodniach nauki.

Takiego wydarzenia w Katowicach (ani w innych miastach regionu) jeszcze nie było. Przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki nie oznacza tylko organizacji konferencji naukowej czy zaprezentowania swojego potencjału na arenie międzynarodowej. Tytuł EMN 2024, który udało się zdobyć dzięki wysiłkom miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni wspólnie tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, oznacza przede wszystkim zaangażowanie mieszkańców w szereg działań na niespotykaną skalę. Mówiąc krótko – przez cały 2024 rok mamy się czuć tak, jakbyśmy co dzień uczestniczyli w festiwalu nauki. Poszczególne tygodnie będą dotyczyły tak różnych dziedzin nauki, że bez problemu każdy z nas wybierze coś dla siebie.

W planowanych 50 tygodniach nauki może wziąć udział każdy z nas. Niedawno organizatorzy ogłosili nazwy pierwszych siedmiu tygodni. Będą to tygodnie: żywności, humoru, trzech kultur, kosmiczny, wirusów, kryształów oraz informacji.

Tydzień żywności

Od 22 do 28 stycznia organizatorzy zapraszają nas na Tydzień żywności. Plenerowe gotowanie z szefem kuchni, smaczna gra dla całej rodziny, Zdrowie na bazarku – targi żywnościowe, na których producenci lokalni prezentują swoje produkty, porady dla seniorów, Zielono mi! – wspólne warsztaty dla dzieci przedszkolnych i opiekunów (zakładanie ogródków warzywnych i ziołowych), dieta planetarna, warsztaty dla szkół – to tylko niektóre z aktywności dostępnych w ramach Tygodnia żywności.

„Podczas tygodnia żywności przyjrzymy się żywności i żywieniu, przyjmując bardzo różną optykę. Musimy pamiętać, że spożywanie posiłków to nie tylko absolutnie podstawowa potrzeba biologiczna, ale również kwestia wysokiej jakości życia” – podkreślają organizatorzy.

Tydzień humoru

Na ten tydzień zapraszamy od 19 do 25 lutego. W jego trakcie dowiemy się, co nauka ma do powiedzenia na temat humoru, śmiechu i uśmiechu oraz że sam humor stanowi zarówno temat, jak i motor interesujących badań naukowych, prowadzonych w bardzo różnych perspektywach. Tydzień ten będzie pełen takich wydarzeń, jak wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, filmowe projekcje i spotkania z ludźmi pracującymi z humorem na co dzień. Pojawi się również okazja do wejścia w rolę twórcy humoru i sprawdzenia się w rzemiośle rozśmieszania innych.

Organizatorzy zapraszają na oglądanie komedii, dyskusje o niepoważnej nauce i humorze improwizowanym.

Tydzień trzech kultur

Zaplanowano od 26 lutego do 3 marca, a będzie to tydzień muzułmańsko- żydowsko-chrześcijański.

„Proponujemy Ci niezwykły tydzień. Tydzień Trzech Kultur, podczas którego będziesz mógł: zwiedzić Centrum Kultury i Dialogu „Doha”, skorzystać z oryginalnych tatuaży z henny, nauczyć się podstaw języka arabskiego i hebrajskiego, skosztować przepysznej herbaty marokańskiej, wysłuchać koncertu chóru ewangelickiego oraz gry na bandurze, zobaczyć ciekawe wystawy, posłuchać mądrych wykładów i uczestniczyć w interesujących debatach” – zachęcają pomysłodawcy.

W programie tygodnia znalazły się m.in. takie wydarzenia, jak debata „Trzy kobiety. Trzy religie. Trzy punkty widzenia?” czy „Zapomniane zakątki” - Śladami Żydów w Katowicach.

Rok 2024 będzie należał do Katowic! Czeka nas 50 atrakcyjnych tygodni nauki

Tydzień kosmiczny

Od 4 do 10 marca czeka nas Tydzień kosmiczny. Na co warto się przygotować? Na czas pełen kosmicznych wydarzeń, podczas którego każdy entuzjasta nocnego nieba znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano serię warsztatów nie z tej Ziemi, dzięki którym przekonają się, że loty w kosmos to nie lada wyzwanie. Nieco starsi będą mogli podjąć dyskusję z naukowcami, inżynierami, przedsiębiorcami i przedstawicielami agencji kosmicznych w trakcie spotkań panelowych. Nie wolno przegapić Kosmicznego Dnia Kobiet i pokazu eksperymentów, które mogą zostać zrealizowane przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie zabraknie też inspirujących wykładów i nocnych obserwacji nieba.

Tydzień wirusów

Organizatorzy zapraszają na Tydzień wirusów od 8 do 14 kwietnia. Jakich wydarzeń możemy się spodziewać? Będą to m.in. konferencja naukowa, gra terenowa/ścieżka zdrowia - wirusy vs. szczepionki, Forum młodych naukowców, międzyuczelniana konferencja „Wirusy w naszym życiu” czy bieg wirtualny pod hasłem „Złota 7- jak żyć, by nie dać się wirusom”.

Tydzień wirusów to okazja do zrozumienia, jak możemy chronić siebie i innych przed wpływem wirusów oraz jak podejść do tematu zdrowia w sposób odpowiedzialny i świadomy. W trakcie tygodnia wirusów odbędą się fascynujące wykłady, możliwość zgłębienia tajemnic mikrobiologii oraz akcje promujące szczepienia.

Tydzień kryształów

Będzie miał miejsce od 10 do 16 czerwca. „Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na co dzień otacza nas mnóstwo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. Znane wszystkim diamenty to kryształy czystego węgla, ale kryształami są również np. sól czy cukier. Krystalografia, elektronika, optoelektronika, jubilerstwo, chemia, biologia, farmacja czy medycyna to kilka dziedzin, w których kryształy odgrywają istotną rolę” – opisują organizatorzy.

Dla zainteresowanych przygotowano wykłady wybitnych specjalistów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, wystawy i warsztaty dla uczniów, Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów i gry terenowe, które będą miały na celu zainteresowanie ekscytującym pięknem świata kryształów.

Tydzień informacji

Zaplanowano go od 7 do 13 października. Podczas warsztatów, prezentacji i prelekcji uczestnicy dowiedzą się, jak różne odcienie mają informacje, gdzie i w jakiej formie mamy z nimi do czynienia, jak je tworzyć i jak sobie radzić z ich natłokiem. Tydzień Informacji obejmuje wydarzenia łączące w sobie wiele dyscyplin wiedzy i skierowany jest do osób w każdym wieku.

„Informacje są wszędzie. Informacja to jednak nie tylko odpowiedź na zadane pytanie. Informacje przekazuje nam nasz własny organizm. Informują nas także zwierzęta. Informacje są ukryte w wybitnych dziełach sztuki. Informacje można projektować w niecodziennych formach. Wreszcie, informacje, zwłaszcza te wrażliwe, można i należy chronić” - tłumaczą pomysłodawcy.

Szczegółowy program i opis wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miastonauki.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!