MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosną stawki dotacji dla KGW w 2023 roku. Kwota jest zależna od liczby osób w kole gospodyń wiejskich

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Koła gospodyń słyną z pysznego jedzenia, jednak ich działalność to znacznie więcej. Dbają o podnoszenie kompetencji swoich członkiń, organizując szkolenia z różnego zakresu i wyjazdy.
Koła gospodyń słyną z pysznego jedzenia, jednak ich działalność to znacznie więcej. Dbają o podnoszenie kompetencji swoich członkiń, organizując szkolenia z różnego zakresu i wyjazdy. Agata Wodzień-Nowak
Od kilku lat zarejestrowane w ARiMR koła gospodyń wiejskich mogą wnioskować o dofinansowanie swojej działalności. Ministerstwo rolnictwa przygotowało rozporządzenie, które ma podnieść stawkę wsparcia i to o 3 tysiące złotych. Kwota dotacji jest zależna od liczby osób w KGW. Są trzy progi dotacji.

W krajowym rejestrze KGW prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest ok. 12 tysięcy kół. Tylko te zarejestrowane mogą ubiegać się o rządowe wsparcie na działalność statutową koła. W 2023 roku na ten cel zarezerwowano dużo więcej pieniędzy, bo aż 120 mln zł, podczas gdy w 2022 roku było to 70 mln. Dlatego resort proponuje podniesienie stawek.

Stawki dotacji dla KGW w 2023 roku rosną

Wysokość pomocy dla kół gospodyń jest uzależniona od liczby członków KGW. Wiążąca jest liczba na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy, według danych wynikających z Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Pomoc wyniesie:

  • 8 000 zł, jeżeli koło liczy nie więcej niż 30 członków;
  • 9 000 zł, jeżeli koło liczy od 31 do 75 członków;
  • 10 000 zł, jeżeli koło liczy ponad 75 członków.

Przeczytaj też: Emerytura rolnicza od 1 marca 2023 będzie rekordowo wysoka, jak na KRUS. Stawka po waloryzacji

Do tej pory kwoty wyznaczano na poziomie 5, 6 i 7 tys. zł. Rejestr kół gospodyń został utworzony na podstawie ustawy w listopadzie 2018 roku.

We wniosku trzeba podać numer identyfikacyjny

Podniesienie stawek nie jest jedyną zmianą. Projektowane rozporządzenie wprowadza zmiany dotyczące zakresu informacji, które zawarte są we wniosku o przyznanie pomocy finansowej.

We wniosku wprowadzono obowiązek wskazania numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Pomoc finansowa z budżetu państwa będzie wypłacana kołu na rachunek koła gospodyń wiejskich wskazany w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności niezwłocznie po dniu wydania decyzji o przyznaniu pomocy.

Projekt rozporządzenia zakłada wejście w życie projektowanej regulacji z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nabór wniosków w 2022 roku trwał od 1 kwietnia i został zaplanowany do 30 września lub do wyczerpania środków. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę koła, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosną stawki dotacji dla KGW w 2023 roku. Kwota jest zależna od liczby osób w kole gospodyń wiejskich - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni