Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozłam w bielskich środowiskach lewicowych? Na pewno spore zamieszanie dla wyborców

JAK
Czy w bielskich środowiskach lewicowych doszło do rozłamu? Jeśli nawet nie, to na pewno do sporego zamieszania, którego efektem może być dezorientacja wyborców. - Wzywamy naszych partnerów politycznych do powstrzymania się od niegodnych działań i wypowiedzi oraz do prowadzenia kampanii wyborczej w duchu Fair Play - napisała Katarzyna Juraszek, przewodnicząca Rady Miejsko-Powiatowej Nowej Lewicy w Bielsku-Białej, przesłanym dzisiaj 20 lutego do bielskiej redakcji DZ. O co poszło?

Pierwsza konferencja i poparcie dla Jarosława Klimaszewskiego

Wczoraj przed bielskim Ratuszem odbyły się dwie konferencje prasowe środowisk lewicowych. Najpierw na konferencję zaprosiła Nowa Lewica. Kojarzony z beskidzką lewicą wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski poinformował, że Nowa Lewica podpisała porozumienie dotyczące współpracy z Koalicją Obywatelską.

- To historyczna chwila. Ostatnie osiem lat i wspólna walka Koalicji Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy o przywrócenie standardów demokratycznego państwa prawa w Polsce z jednej strony, a z drugiej - współpraca z panem prezydentem Jarosławem Klimaszewskim pokazały, że więcej nas łączy niż dzieli. Oczywiście mamy inne spojrzenie na pewne kwestie dotyczące spraw społecznych, ochrony przyrody, związanych z transportem publicznym, urbanistyką, ale w ostatnich latach te nasze stanowiska się zbliżyły. Do tego stopnia, że dzisiaj możemy poinformować, iż Nowa Lewica i Koalicja Obywatelska w Bielsku-Białej i powiecie bielskim zawarły porozumienie, w wyniku którego kandydaci lewicy będą w każdym okręgu wyborczym startować z list Koalicji Obywatelskiej - powiedział Przemysław Koperski.

Przemysław Koperski dodał, że w nadchodzących wyborach Nowa Lewica rekomenduje i popiera na stanowisko prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego (wystartuje z KWW Jarosława Klimaszewskiego z poparciem KO).

Druga konferencja i poparcie dla Magdaleny Madzi

Dwie godziny później, przed tym samym Ratuszem, odbyła się konferencja miejskich struktur partii Razem i koła miejskiego Nowej Lewicy. Podczas konferencji obydwa ugrupowania udzieliły poparcia KWW DoBBre Miasto w wyborach do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej oraz Magdalenie Madzi jako kandydatce na urząd prezydenta miasta.

- Na spotkaniu miejskiego koła postanowiliśmy poprzeć komitet wyborczy DoBBre Miasto i kandydaturę Magdaleny Madzi oraz udzielić się na listach do Rady Miejskiej. Zasługujemy, jako mieszkańcy, na alternatywę, zasługujemy na programy społeczne - wyjaśniał Grzegorz Niemczyk, szef struktur Nowej Lewicy w Bielsku-Białej.

Jednocześnie uczestniczący w konferencji liderka i lider bielsko-bialskiej lewicy odnieśli się do wsparcia wobec kandydatury prezydenta Jarosława Klimaszewskiego i jego komitetu wyborczego przez wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego.

- To inicjatywa szeregowego członka Nowej Lewicy. Partia Razem i Nowa Lewica w Bielsku-Białej wspólnie popierają kandydaturę Magdaleny Madzi, która w wyborach walczyć będzie o stanowisko prezydentki - wyjaśniała Agnieszka Lamek-Kochanowska, członkini Zarządu Okręgu Razem w Bielsku-Białej.

Dzisiaj Katarzyna Juraszek, przewodnicząca Rady Miejsko-Powiatowej Nowej Lewicy w Bielsku-Białej, przesłała do bielskiej redakcji DZ oświadczenie, w którym ustosunkowała się do zaistniałej sytuacji. Poniżej pełna treść oświadczenia:

„W związku niezgodnymi ze stanem faktycznym, nieprawdziwymi i wprowadzającymi w błąd mieszkańców Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego informacjami, które przekazano w dniu 19.02.2024 r. o godz. 12:00 w Bielsku-Białej, na konferencji prasowej partii Lewica Razem posługującej się również nazwą „Razem”, w imieniu Rady Miejsko-Powiatowej Nowej Lewicy w Bielsku-Białej oświadczam, co następuje:
⁃ osoby trzymające tabliczki z napisem „Lewica” nie są i nigdy nie były członkami partii Nowa Lewica, wcześniej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Bielsku-Białej;
⁃ jedynym organem Nowej Lewicy mającym prawo, na podstawie art 39 statutu partii, do zatwierdzania porozumień wyborczych oraz udzielania poparcia kandydatom na prezydenta miasta i osobom kandydującym na radnych gminy i powiatu, jest wlaściwy terytorialnie zarząd partii i rada powiatu. W Bielsku-Białej i Powiecie Bielskim jest to Miejsko-Powiatowy Zarząd Nowej Lewicy i Rada Miejsko-Powiatowa Nowej Lewicy w Bielsku-Białej;
⁃ właściwe organy statutowe partii Nowa Lewica - Rada Miejsko-Powiatowa Nowej Lewicy w Bielsku-Białej, podjęła wiążącą decyzje o poparciu Jarosława Klimaszewskiego na kandydata na Prezydenta Miasta Bielska-Białej w wyborach samorządowych zaplanowanych na dzień 7 kwietnia 2024 roku;
⁃ właściwe statutowo organy partii Nowa Lewica - Zarząd Miejsko-Powiatowy NL w BB, w skład których wchodzi występujący na w/w konferencji prasowej partii Razem kol. Grzegorz Niemczyk, podjęły jednomyślnie wiążącą decyzję o zgodzie na start członków Nowej Lewicy na listach KKW Koalicja Obywatelska w Bielsku-Białej i Powiecie Bielskim;
⁃ Rada Miejsko-Powiatowa Nowej Lewicy w Bielsku-Białej kategorycznie sprzeciwia się używaniu znaków graficznych „Lewica” przez osoby nie będące członkami Nowej Lewicy oraz niezgodnym ze statutem Nowej Lewicy użyciem loga partii Nowa Lewica na konferencji prasowej partii Razem.
Informujemy równocześnie, że sytuacja związana z udziałem jednego z członków koła Nowej Lewicy w Bielsku-Białej na konferencji prasowej Partii Razem oraz Jego publicznymi wypowiedziami bez stosownych umocowań, oznacza przekroczenie przez tą osobę uprawnień wynikających ze statutu Nowej Lewicy i będzie niezwłocznie wyjaśniona wewnątrz partii Nowa Lewica.
Pozostając w duchu przyjaźni i współpracy, wzywamy naszych partnerów politycznych do powstrzymania się od niegodnych działań i wypowiedzi oraz do prowadzenia kampanii wyborczej w duchu Fair Play. Mimo różnic na poziomie lokalnym oczekujemy na pełną współpracę z Partią „Lewica Razem” na poziomie wojewódzkim".

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera