Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Łukasz Kamiński, prezes IPN, poprowadził wykład w szkole [ZDJĘCIA]

Michał Nowak
Michał Nowak
Ruda Śląska: Łukasz Kamiński, prezes IPN, poprowadził wykład w szkole
Ruda Śląska: Łukasz Kamiński, prezes IPN, poprowadził wykład w szkole Michał Nowak
W piątek w Rudzie Śląskiej odbyła się nietypowa lekcja historii z udziałem uczniów i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, doktora Łukasza Kamińskiego. Miejsce nie było przypadkowe, bo klasa II b w ZSO nr 2 jako jedyna w Polsce działa pod patronatem IPN.

- Od kilku lat nie miałem możliwości poprowadzenia wykładu z młodzieżą szkolną, więc przyznaję, że mam lekką tremę - żartował przed wykładem dr Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Uczniowie ZSO nr 4 wysłuchali wykładu i wzięli udział w dyskusji dotyczącej polskich doświadczeń roku 1945, które poprowadził Łukasz Kamiński. Klasa II b w rudzkiej szkole funkcjonuje pod specjalnym patronatem IPN, jako jedyna w Polsce.

- Współpraca z IPN-em jest wieloetapowym programem działań. Przede wszystkim, jest to zapewnienie uczniom różnych form zajęć, mających na celu pogłębienie historii wieku dwudziestego - tłumaczy Anna Morajko, nauczycielka języka polskiego i historii w klasie patronackiej.

- W programie mieliśmy już zajęcia w areszcie śledczym, zwiedzaliśmy katowicki oddział IPN-u, byliśmy na "Przystanku Historia” w Katowicach, bierzemy też udział w debatach oxfordzkich i wielu innych przedsięwzięciach. Ważne jest też to, że na lekcjach wszystkie tematy trudne i kontrowersyjne są przez nas podejmowane i ich nie unikamy – dodaje Anna Morajko, która jest pomysłodawczynią klasy patronackiej IPN.

Lekcje historii we współpracy z IPN mają przede wszystkim przybliżyć uczniom historię najnowszą Polski, o której niewiele pisze się we współczesnych podręcznikach do historii.

- Chciałbym z młodzieżą podyskutować o polskim doświadczeniu roku 1945, bo jest ono szczególnie specyficzne - mówił przed wykładem dr Kamiński. - Polska pamięć na temat tego roku różni się choćby od pamięci zachodnioeuropejskiej. Dla nas nie jest to pamięć o triumfie Armii Czerwonej, lecz o zakończeniu ludobójczej okupacji niemieckiej, a jednocześnie o wprowadzaniu nowej dyktatury - dodał.

Prezes IPN jednocześnie podkreślał, że jego zdaniem znajomość historii najnowszej Polski ma szczególne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka. - W nauczaniu historii od wielu lat obowiązuje model, według którego należy uczyć się o wszystkich epokach mniej więcej równomiernie. Moim zdaniem historia najnowsza, czyli historia Polski XX-wieku, jest kluczowa. Dzięki niej możemy zrozumieć kim dzisiaj jesteśmy i jakie jest miejsce Polski we współczesnej Europie i na świecie. Dlatego chciałbym w sposób szczególny angażować młodzież w zrozumienie historii ostatnich stu lat naszych dziejów. Każdy młody człowiek, który pozna historię Polskiego Państwa Podziemnego czy Solidarności, będzie obywatelem bardziej zaangażowanym w sprawy publiczne - zaznaczył Kamiński.

Klasa II gimnazjum w rudzkiej szkole imienia Gustawa Morcinka funkcjonuje pod patronatem IPN od września 2014 roku. Program zakończy się w 2017 roku i jeśli okaże się sukcesem, możliwe, że więcej szkół zostanie objętych takimi patronatami.

- Ten program to innowacja pedagogiczna. Od września 2016 roku chcemy otworzyć kolejną klasę pod patronatem IPN-u – zdradził Aleksander Porębski, dyrektor szkoły.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!