Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym wcale nie jest taka trudna

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Ruda Śląska: Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym
Ruda Śląska: Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym M. Mikrut-Majeranek
180 minut, 11 zadań otwartych i 50 punktów do zdobycia mają maturzyści, którzy podeszli dziś do napisania matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Podczas egzaminacyjnych zmagań towarzyszyliśmy absolwentom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej.

W rudzkim Morcinku do matury z matematyki zdawanej na poziomie rozszerzonym podeszło 27 maturzystów. To stosunkowo dużo, ponieważ w Rudzie Śląskiej do egzaminu maturalnego z matematyki w nowej formule miało przystąpić 749 osób, natomiast poziom rozszerzony wybrały 153 osoby. W starej formule do egzaminu miało podejść 80 osób, a dwie wybrały rozszerzenie.

Warto dodać, że królowa nauk zdawana na poziomie rozszerzonym znajduje się w grupie przedmiotów najchętniej wybieranych przez tegorocznych maturzystów, tuż po języku angielskim oraz geografii. W tym roku podejście do egzaminu z rozszerzonej matematyki zadeklarowało 72 452 abiturientów, co stanowi 25,5% zdających.

ARKUSZ ZNAJDZIESZ TUTAJ. KLIKNIJ PONIŻEJ:

Matura 2017. MATEMATYKA rozszerzona ODPOWIEDZI, CKE ARKUSZ

Matura 2017. MATEMATYKA rozszerzona ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE

Matura 2017. Matematyka i inne przedmioty

- Nie stresujemy się dzisiaj, jesteśmy dobrze przygotowani - mówią zgodnie uczniowie Morcinka. - To kwestia dobrego nauczyciela, który nas świetnie przygotował - dodają.

Jak maturzyści oceniają tegoroczny egzamin dojrzałości? - Matura nie jest ani za łatwa, ani za trudna. Poziom trudności można określić jako średni. Przygotowywałem się solidnie przez trzy lata, wiec teraz mogę sobie powiedzieć, że nie ma się czego bać. Jeżeli uczymy się systematycznie, zawsze coś zostaje w głowie - mówi Mateusz Bartoszek. Jest typowym ścisłowcem,a matematyka to jego konik. Z przedmiotami humanistycznymi jest troszkę gorzej. - Jestem ścisłowcem, dlatego na pierwszym miejscu zawsze stawiana była matematyka, natomiast język polski był na drugim miejscu - mówi. I to właśnie egzamin z języka ojczystego uważa za najbardziej problematyczny. - Najtrudniejszy był ustny polski - ocenia Mateusz. - Temat, który wylosowałem związany był z wpływem rozwoju cywilizacji na kontakty międzyludzkie - dodaje i mówi, że po pomyślnie zdanych egzaminach zamierza złożyć papiery na budownictw na politechnikę Śląską.

- Uważam, że tegoroczna matura jest trudniejsza niż ta w ubiegłym roku i ta sprzed dwóch lat. Szczególnie zadania otwarte na egzaminie z matematyki były trudniejsze niż w latach ubiegłych. Nawet osoby, który zazwyczaj miały 100 procent podczas próbnych testów, teraz pewnie będą miały 80 -90 procent - ocenia Marcelina Krzysteczko, która wybiera się na architekturę.

- Zaskoczyła nas geometria analityczna. Na egzaminach próbnych z podstawy zawsze wychodziły proste, ładne wyniki, a teraz? Wszystko sprawdzałyśmy po cztery razy. Było kreślenie i niestety, wpisałyśmy pewnie kilka błędnych wyników - dodaje Marta Tomaszowska.

Jednym z prostszych egzaminów był ten z języka angielskiego. - Podstawa była znośna, jednakże listening na rozszerzeniu sprawił nam trochę kłopotów. Był dość trudny, ponieważ lektor mówił niewyraźnie - dodaje Dominika Krzysteczko.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!