Ruda Śląska: Wyjątkowy mural przypomni historię dzielnicy Wirek ZDJĘCIA

Arkadiusz Nauka
Udostępnij:
W Rudzie Śląskiej - Wirku rozpoczęło się malowanie murali nawiązujących do przeszłości miasta. Niebawem, bo już we wrześniu na dwóch zabytkowych kamienicach przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i Sienkiewicza pojawią się nieistniejąca już huta cynku Hugo oraz wieża kościoła św. Wawrzyńca i Antoniego. Autorem koncepcji jest młody architekt z Wrocławia – Dawid Celek.

Miasto konkurs na projekt malowidła ogłosiło już ponad rok temu. Mimo wyłonienia zwycięskiego projektu prace na Wirku nie ruszyły, ze względu na, jak tłumaczą urzędnicy, problemy z wykonawcą. Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i mural zrealizuje firma Renobud, rękami artysty - Łukasza Zasadniego.

– Wszystkie projekty, które wpłynęły do naszego biura, były interesujące. Co ciekawe, każdy z nich prezentował inne podejście do tematu - mówi dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Projekt pana Dawida Celka z jednej strony nawiązuje do historii dzielnicy Wirek, z drugiej zaś skupia uwagę na jej charakterystycznych elementach architektonicznych. Oba malowidła ze sobą współgrają i też wzajemnie się uzupełniają, zaś kolorystyka przywodzi na myśl stare pocztówki – dodaje.

Autorem zwycięskiego projektu jest Dawid Celek, architekt z Wrocławia. Artysta na swoim koncie ma już kilka ciekawych koncepcji murali m.in. w Kołobrzegu i Warszawie. Zaproponowana przez niego koncepcja rudzkiego malowidła łączy dwie najważniejsze wartości, na których opierało się życie mieszkańców dzielnicy – praca i wiara. Na jednej ścianie zobaczymy działającą przez przeszło 100 lat i unieruchomioną w 1932 r. hutę cynku „Hugo”, zaś na drugiej panoramę Wirku z jego specyficzną zabudową oraz kościołem św. Wawrzyńca i Antoniego w tle.

Przypomnijmy, że mural swoim zasięgiem obejmie dwa wielkoformatowe malowidła ścienne. Wykorzystane zostaną ściany szczytowe budynków położonych przy ul. Tuwima 8 i Sienkiewicza 3. Co ważne, mural pokryje całą powierzchnię ścian wraz z przylegającymi do nich przyporami. Całość ma być gotowa we wrześniu.

Teren, w obrębie którego powstanie nowy mural, objęty został Programem Renowacji Podwórek do roku 2030. Ponadto, jeden z przeznaczonych pod malowidło obiektów wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Ten eklektyczny budynek wzniesiony został w 1893 roku i charakteryzuje się bogatą dekoracją wykonaną w sztucznym kamieniu. Mural wykonany zostanie na ścianie bocznej budynku, dawniej przylegającej do nieistniejącej aktualnie kamienicy.

Choć mural z historycznym przesłaniem to pierwsza tego typu inicjatywa w mieście, ciekawe i barwne graffiti od dawna zdobią mury niektórych rudzkich budynków. Jadąc ul. 1 Maja można zobaczyć olbrzymią wiewiórkę, maskotkę Rudy Śląskiej oraz bajeczny znak zodiaku – pannę o ognistych włosach nawiązujących do kampanii „Atrakcyjna Ruda”. Promocyjne graffiti powstało też m.in. przy ul. Hallera.

Przenosiny schronu w Rudzie Śląskiej - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie