Rudza Śląska: Piknik Śląsko-Irlandzki w Morcinku ZDJĘCIA

  Rudza Śląska: Piknik Śląsko-Irlandzki w Morcinku ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Festiwal Polsko-Irlandzki Polska Eire w Rudzie Śląskiej
  1/19
  przejdź do galerii

  Festiwal Polsko-Irlandzki Polska Eire w Rudzie Śląskiej ©FB Ruda Śląska

  W Rudzie Śląskiej trwa Festiwal Polsko-Irlandzki Polska Eire. W ramach tej imprezy w mieście organizowanych jest wiele wydarzeń artystycznych i sportowych. Za nami już mecz rugby, wystawy, prelekcje, warsztaty kulinarne, konkursy i koncerty. Natomiast wczoraj barwnym korowodem zainaugurowano Piknik Śląsko-Irlandzki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Wirku.
  Zobacz galerię

  Był Turniej Piłki Nożnej o Puchar Festiwalu Polska Eire, pokaz zumby, słodki poczęstunek i pokaz mody projektantki Mirosławy Szałasty. Nie zabrakło tez występów artystycznych. Młodzież z Morcinka wystawiła spektakl "Krew, krew i...", był i śląski monolog Marcina Jendrusza " Co jo chcioł", wiązanka śląskich pieśni w wykonaniu absolwentek z klasy regionalnej (Nikoli Czapli i Oli Storoniak) oraz obecnych uczennic naszej szkoły (Natalii Juszcze i Wiktorii Józefiok), a także występ Wiktorii Kuźniarkiewicz w repertuarze irlandzkich wykonawców.

  Dziś, 26 maja, na terenie zabytkowej kolonii robotniczej przy ul.
  Kubiny zaplanowano spotkanie w ramach „Twórczego piątku na Ficinusie”, które również zostanie poświęcone Festiwalowi. Podczas prelekcji Marta Lip-Kornatka z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej porównania architekturę śląskich i irlandzkich kamienic na przykładzie Rudy Śląskiej i Dublina. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek.

  Natomiast jutro, w sobotę 27 maja, będzie miało zwieńczenie tygodniowego spotkania z kulturą i tradycjami Irlandii. Z tej okazji w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury zaplanowano szereg atrakcji. Już od godz. 16:00 odbywać się tam będą warsztaty kulinarne, ceramiczne i wyrobów z siana oraz gry i zabawy dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Carrantuohill, który wystąpi o godz. 21:00. Wcześniej, o godz. 19:00 rozpocznie się koncert gitarowy irlandzkiego artysty Barriego Jay Hughesa. Wystąpi też zespół Pipes & Drums, jedyna orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na wielkich dudach szkockich. Podczas imprezy zamykającej Festiwal nie zabraknie polskich akcentów. Wystąpi chór oraz zespół muzyki ludowej Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepszy przepis na domową szynkę wielkanocną

  Najlepszy przepis na domową szynkę wielkanocną

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA