MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sala sekcyjna Zakładu Medycyny Sądowej tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Agata Pustułka
Zakład Medycyny Sądowej
Zakład Medycyny Sądowej - to miejsce, gdzie odbywają się sekcje zwłok w najgłośniejszych sprawach kryminalnych w województwie. Jak wygląda taka sala? Tak jak w serialu "Kości". To najbardziej niesamowite miejsce i tylko dla ludzi o mocnych nerwach. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wczoraj zajrzeliśmy do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach. Okazją była modernizacja pomieszczeń zakładu, na którą Ministerstwo Zdrowia oraz SUM wydały ponad 11 milionów złotych. Warunki pracy są teraz zdecydowanie lepsze.

Rocznie wykonywanych jest tutaj około 5 tysięcy opinii z zakresu medycyny sądowej, genetyki i toksykologii sądowej. Praca wymaga niezwykłej precyzji i rzetelności. Od jej wyników zależą m.in. przebieg rozprawy sądowej, efekty śledztw, czyjś los.
Właśnie lekarze medycyny sądowej dostarczają najbardziej wiarygodnych dowodów. Dziedzina, w której się specjalizują, łączy ze sobą wszystkie nauki medyczne oraz wiele nauk pozamedycznych.

Pewne drzwi w Zakładzie Medycyny Sądowej mogą otwierać tylko upoważnieni. Lepiej nie narażać się na widok stołu sekcyjnego w czasie "dniówki". Przyznać jednak trzeba, że większość prac identyfikacyjnych odbywa się pod mikroskopem.

Zakład w Katowicach dysponuje supernowoczesnym aparatem RTG z ramieniem "Arcadis Orbic" 3D, który wykorzystywany jest w diagnostyce sekcyjnej obrażeń postrzałowych oraz uszkodzeń kośćca u ofiar wypadków komunikacyjnych, a także w przypadkach rozkawałkowania zwłok, gdy praca przypomina układanie puzzli złożonych z milionów elementów. W Zakładzie Medycyny Sądowej SUM odbywają się najważniejsze sekcje zwłok w sprawach kryminalnych na zlecenie prokuratury, także tych najgłośniejszych. Katedra przeprowadza m.in. badania w przypadku nagłych zgonów dzieci do lat pięciu, co wymaga niezwykle rozległej wiedzy.

Jedną z ważnych specjalizacji lekarzy z Zakładu Medycyny Sądowej katowickiego SUM są opinie ekspertów w sprawach dotyczących "podejrzenia błędu lekarskiego", zarówno na zlecenie sądów, jak i ubezpieczycieli.
Tu działa też ważny ze względu na specyfikę regionu Pluton Identyfikacji Ofiar Katastrofalnych Zdarzeń, przeznaczony do wykonywania zadań związanych z działaniami medyczno-sądowymi i identyfikacją ofiar katastrof oraz zdarzeń masowych na terenie województwa, jak wypadki w kopalniach czy kolejowe.

Według ostatnich danych, czynnych zawodowo specjalistów z dziedziny medycyny sądowej w Polsce jest około 150. Zapotrzebowanie na tych specjalistów jest znacznie większe. Zdaniem ekspertów, powinno przypadać dwóch specjalistów na 100 tys. mieszkańców, a w Polsce jest ich 0,2 na 100 tys.

Medycy sądowi pełnią często funkcję biegłych w sądzie, a ponieważ jest ich zbyt mało, narzekamy na przewlekłość postępowań. Do pracy nie zachęcają ich z pewnością niskie stawki obowiązujące za tak odpowiedzialną pracę.

Środowisko lekarzy medycyny sądowej od wielu lat domaga się istotnych zmian, związanych m.in. z zarobkami i dostępem do specjalizacji.

Pierwszy pacjent do Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach został przyjęty 19 sierpnia 1974 roku. Obecnie rocznie hospitalizuje się w szpitalu około 12 tysięcy chorych i udziela ponad 40 tysięcy porad w Specjalistycznych Poradniach Przyklinicznych. Wczoraj placówka obchodziła uroczysty jubileusz 40-lecia.

426 łóżek i wiele świetnych klinik. CSK to szpital, który oferuje kompleksowe leczenie na najwyższym poziomie. Mimo trudności, stara się sobie radzić w trudnych dla ochrony zdrowia warunkach ekonomicznych. Patronem szpitala jest śp. prof. Kornel Gibiński, wybitny lekarz, który wiele lat pracował w CSK, kierując się zasadą "rozum i serce lekarza to rzeczy, których w medycynie zgubić nie wolno". Jego następcom życzymy, by zawsze to motto było dla nich najważniejsze.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!