Głosowanie zakończone
Plebiscyt: PLEBISCYT SPORTOWY 2023

Sportowiec Roku Polski - Mężczyźni

W sezonie 2023, 64-letni ultramaratończyk Sanjaya Jaraszek, pochodzący z Nysy, reprezentant klubu AZS AWF Katowice, pobił swoje rekordy życiowe, jeśli chodzi o ilość startów i udane biegi. Jest to fenomen nawet wśród zaawansowanych zawodników ultra w Polsce i na świecie, bo mało jest takich biegaczy, którzy mogliby się pochwalić takim wyczynem żeby w 8 miesięcy zaliczyć aż 10 biegów 100 km i dłuższych.Największe sukcesy biegowe Sanjayi w roku 2023 to:- Bieg 12h w Rudzie Śląskiej (nieoficjalne mistrzostwa Polski). Sanjaya przebiegł rekordowo 113 km i w klasyfikacji ogólnej zajął 11 miejsce, w open mężczyzn 9, w swojej kat. wiekowej stanął na 1 podium, a w śród licencjonowanych zawodników został brązowym medalistą na tych mistrzostwach.- Mistrzostwa Polski w Biegu 24h w Pabianicach, Sanjaya przebiegł 182 km zrobił życiowy rekord, w open był 13 a jako licencjonowany zawodnik zajął 8 miejsce, i 2 miejsce w swojej kat. wiekowej, czyli został wicemistrzem Polski w biegu dobowym.- A na zakończenie sezonu pozytywny, mocny akcent, kultowa Setka Kaliska, to takie nieoficjalne mistrzostwa Polski w biegu na płaską setkę. Na 68 zawodników Sanjaya w open był 22 a w kat. wiekowej zajął 1 miejsce i wygrał z dużą przewagą nad swoimi rywalami około 1h.Podsumowując, Sanjaya w tym roku, wziął udział w takich ultra biegach, jak:- W marcu, ultramaraton w Zielonej Górze na 103 km,- W kwietniu, bieg górski, Petrovice 4x Kopa Pokrzywna na 100 km,- Maj, Mistrzostwa Polski w Biegu na 24h Pabianice, 183 km- Czerwiec, Mistrzostwa Śląska w biegu na 12h Ruda śląska, 113 km- Czerwiec, Górska Sudecka Setka - 100 km,- Lipiec, Górski bieg, DFBG, Ultra Trial - 130 km- Sierpień, Górski bieg 7 Wież, Gorce Ultra Trial - 113 km- Wrzesień, Ultramaraton górski, Chojnik - 102 km- Wrzesień, Jurajski Festiwal Biegowy - 111 km- Październik, Kaliska Setka - 100 kmW międzyczasie wziął również udział w mniejszych komercyjnych biegach:- W styczniu, bieg w Turawie 21 km "Zamrożona Połówa" - 2 miejsce w kat. wiekowej,- W lutym, "Zimowy Bieg Zbója" 39 km Bielsko Biała - 1 miejsce w kat. Wiekowej,- W lutym, "Rudawy Zimowy Festiwal Biegowy" - 60 km- W marcu, "Ultra Zadek" 57 km, Kędzierzyn-Koźle, - 2 miejsce w kat. wiekowej.Kaliska Setka, to 10 bieg Sanjayi w tym rok, wstępne zakończenie sezonu, ale pamiętajmy, że do końca roku został jeszcze miesiąc, a Sanyaja nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.Jak mówi Sanjaya:"Życie to ruch, życie to walka, do odważnych świat należy.