Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Schody do Zdrowia" z dietetykiem w Zabrzu: Zdrowe i pyszne śniadanie do szkoły. Śniadaniówki kusiły kolorami, zapachami i smakiem!

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Śniadanie do szkoły może być pyszne, smaczne - i zdrowe. Dietetycy SUM podpowiadają, jak takie pyszności przygotować
Śniadanie do szkoły może być pyszne, smaczne - i zdrowe. Dietetycy SUM podpowiadają, jak takie pyszności przygotować Mat. SUM Katowice
Kolorowe warzywa, owoce, pachnące zioła, pysznie skomponowane z chrupiącymi, pełnoziarnistymi bułeczkami - tak wypełniony lunch box aż kusi. Podczas warsztatów w Zabrzu dzieci same piekły pełnoziarniste bułki i pod okiem dietetyków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przygotowywały razem z rodzicami zdrowe śniadanie do szkoły.

Zdrowe śniadanie do szkoły: pyszne!

Sobotnie (23 marca) przedpołudnie w Katedrze Dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu było gwarno, pachniało ziołami i świeżymi bułeczkami, a stoły uginały się od kolorowych warzyw i owoców. Tu odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców, podczas których uczniowie i rodzice przygotowywali zdrowe posiłki, które można zabrać ze sobą do szkoły.

Jak wyjaśnia Agata Pustułka, rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, warsztaty są związane z prowadzonym przez Śląski Uniwersytet Medyczny programem „Schody Zdrowia”. Jest on skierowany do dzieci w 6 i 7 klasach szkoły podstawowej. Programem objęto ponad 1000 uczniów ze szkół podstawowych z Metropolii Śląskiej.

W ramach tego projektu w pierwszym etapie prowadzone były badania masy ciała oraz analiza składu ciała u dzieci, a także badane były nawyki żywieniowe oraz postawy wobec żywienia dzieci i ich rodziców.

- W drugim etapie programu skupiamy się nad edukacją żywieniową w praktyce. W tym etapie uczestniczy ponad 100 uczniów wraz ze swoimi opiekunami. W czasie edukacji żywieniowej odbywają się wykłady na temat prawidłowego żywienia, indywidualne spotkania z dietetykami oraz warsztaty w trakcie których młodzież uczy się przygotowywać zdrowe posiłki do szkoły. Program ten jest odpowiedzią na potrzeby wynikające z coraz to większej ilości występowania nadwagi i otyłości wśród najmłodszych – wyjaśnia dr Agnieszka Białek-Dratwa.

W Katedrze Dietetyki królowały kolory wiosny ziół oraz warzyw i owoców. Największym wyzwaniem było samodzielne upieczenie pełnoziarnistych bułek.

- To świetna forma edukacji. Okazuje się, że przygotowanie zdrowego posiłku nie wymaga wbrew pozorom tak dużo czasu, a korzyści są bezcenne – mówi mama 13-letniego Wojtka.

Otyłe dziecko - otyły dorosły

Nadmierna masa ciała w młodym wieku może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne w dorosłości. Obserwuje się wiele powikłań związanych z otyłością występującą u dzieci. Liczne doniesienia naukowe, potwierdzają tezę, iż otyłe dziecko ma większe szanse stać się otyłą osobą dorosłą - przestrzegają specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do wczesnych powikłań otyłości należy m.in: występowanie nadciśnienia tętniczego, zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej, zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, niealkoholowa choroba stłuszczenia wątroby, kamica żółciowa, szkliwienie kłębuszków nerkowych, obturacyjny bezdech senny, astma oskrzelowa, choroby układu kostno-stawowego, zaburzenia emocjonalne oraz wczesne dojrzewanie płciowe i hiperandogenizm.

- Wszystkie wczesne powikłania otyłości wieku rozwojowego mogą wystąpić w wieku dorosłym jako powikłania późne, a zwłaszcza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowe, hiperlipidemia, wysokie stężenie frakcji LDL, niskie stężenie frakcji HDL cholesterolu, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, nadciśnienie tętnicze, incydenty sercowo-naczyniowe, przerost lewej komory-serca, obniżona jakość życia, zaburzenia psychospołeczne oraz skrócenie długości życia – dodaje dr Białek-Dratwa.

A waga ciągle rośnie...

Jak podaje SUM, dane epidemiologiczne wskazują, iż z roku na rok liczba dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce wzrasta. W latach 70. ubiegłego wieku mniej niż 10 proc. uczniów miało nadmierną masę ciała. Badania z 1994-1995 r. zespołu dr hab. n. med. Anny Oblacińskiej wykazały, że u dzieci w wieku 6-17 lat, nadmierna masa ciała występowała u 8,8% z nich, w tym otyłość u 3,4%. Badania Raportu Ministra Zdrowia (2018 r.) z ostatnich lat wskazują, że nadwagę ma 30,5% dzieci w wieku szkolnym. Z kolei badanie HBSC (ang. Health Behaviour in School-age Children) z 2018 roku wykazują, iż nadwaga występuje u 21,3% oraz otyłość u 4,7% dzieci wg kryteriów WHO. Z dokumentów medycznych przeanalizowanych przez NIK wśród pacjentów POZ w wieku 2-18 lat, 22% miało nadmierną masę ciała. Najczęściej z tym problemem zmagały się dzieci w wieku 10-14 lat.

Ważna żywieniowa edukacja

Edukacja żywieniowa na każdym etapie życia ma na celu kształtowanie: motywacji do podejmowania zachowań prozdrowotnych, zdolności do interpretacji i krytycznej oceny informacji pochodzących z różnych źródeł zwłaszcza z mediów i reklam, prozdrowotnych zachowań żywieniowych sprzyjających prawidłowemu rozwojowi, zdrowiu i dobremu samopoczuciu, sygnałów związanych z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych (uczucie głodu i sytości, pragnienia, chudnięcia, tycia, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego) i odpowiednie reagowanie na powyższe sygnały adekwatnie do wieku, umiejętności konsumenckich, w tym umiejętności czytanie etykiet pod względem np. daty przydatności do spożycia, wartości energetycznej, zawartości składników odżywczych, dodatków do żywności, w tym barwników, konserwantów, zagęstników, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz substancji słodzących oraz dobrej organizacji pracy podczas przygotowania posiłków, ich podania oraz spożycia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera