Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seksowna bielizna do zobaczenia w Bytomiu

Redakcja
muzeum górnośląskie
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wystawę "Intymne skarby - bielizna ludowa w zbiorach etnograficznych"

Tematem nowej wystawy będzie bielizna ludowa - ukryta, dyskretna, dawniej wręcz wstydliwa, ale i pobudzająca wyobraźnię. Eksponaty zaliczające się do skarbów Muzeum Górnośląskiego stanowią dość nieliczną grupę w zbiorach Działu Etnografii. Historia poszczególnych elementów stanowiących bieliznę wiąże się ściśle z dziejami mody, kulturą życia codziennego, higieną, rozwojem rzemiosła, a później przemysłu. Ewolucja dolnej części garderoby postępowała wraz z "krótkością" spódnic. Od dwóch pasów tkaniny związywanych w okolicach kostek, przez galoty z klapą, galoty z dziurą, aż po dzisiejsze stringi. Podobne rewolucje przechodziła górna część garderoby - pierwsza konstrukcja przypominająca stanik pojawiła się w 1886 roku. Wszelkie tego typu nowinki bardzo szybko docierały do naszego regionu.

Ślązaczki rozpoczęły chodzenie w majtkach dość wcześnie, bo już w latach 1880-1930 i zazwyczaj, ze względów ekonomicznych, te wielkie jak spadochron galoty szyły i ozdabiały same. Jeśli spojrzymy na nogi to przełomowym wynalazkiem były pończochy, których pojawienie się w XVI wieku wynikało z mody męskiej, ale ostatecznie z postępu technologicznego w pończosznictwie skorzystały kobiety. Długie lata pończochy robione były ręcznie - wełniane i bawełniane. Dopiero wynalezienie nylonu i lycry dało współczesne, cienkie rajstopki. Różnice pomiędzy bielizną miejską i wiejską zaczynają zanikać dopiero w latach powojennych, kiedy to na wieś docierają biustonosze, piżamy czy stroje kąpielowe.

W czasie spotkania w najbliższy czwartek, 16 czerwca o godzinie 18.00, zobaczymy między innymi galoty na lejbiku, ciasnochę i galoty z klapą. Dowiemy się również więcej o męskich kalesonach, śpiochach zapinanych na guziki aż po szyję, widywanych dzisiaj co najwyżej w westernach, a bez których trudno byłoby naszym pradziadkom wyobrazić sobie życie codzienne. Spotkanie poprowadzi Anna Grabińska-Szczęśniak.

Czwartek 16.06.2011; godzina: 18.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, świetlica muzealna, wejście od ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!