Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senior Life Balance na AWF w Katowicach. Jak dbać o zdrowie, kiedy jest się seniorem? Kluczowa jest aktywność fizyczna

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Konferencja Senior Life Balance na AWF w Katowicach
Konferencja Senior Life Balance na AWF w Katowicach Mateusz Czajka
Jak dbać o zdrowie i sprawność w starszym wieku? Na to pytanie próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy wydarzenia "Senior Life Balance" na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Na konferencję przyszli seniorzy, naukowcy i członkowie jednego z Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Spis treści

Senior Life Balance w Katowicach - jak to wygląda w praktyce?

Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa Senior Life Balance. Jak w starszym wieku zadbać o swoje zdrowie? Okazuje się, że to także kwestia odnalezienia się w społeczeństwie. Sport i aktywność fizyczna łączy ludzi.

- Ta kwestia kontaktów jest ważna. Z uwagi na aktywność ruchową utrzymujemy sprawność, która jest potrzebna w życiu. - dzieli się z nami emerytowany trener i profesor AWF Katowice Tadeusz Świat.

Do aktywności fizycznej w starszym wieku trzeba podejść jednak z głową – zwłaszcza u osób, które wcześniej nie miały ze sportem wiele do czynienia. Istotna jest historia urazów, aby nie ich nie pogłębić.

- Instruktorzy i osoby, które gdzieś prowadzą zorganizowane zajęcia muszą być dobrze przygotowani. Najważniejsze jest to, żeby w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo ćwiczących, a dopiero kolejnym etapem tego procesu ćwiczenia aktywowania ludzi jest nabycie umiejętności, jest poprawa zdrowia. Najważniejsze jest to, żeby nie zaszkodzić tylko, żeby pomoc ćwiczeniami, w związku z czym absolutnie próbujemy prowadzimy zajęcia w taki sposób, żeby nie było rzeczy, które będą powodowały ryzyko powstania kontuzji – zaleca Lidia Kuba pracownik Zakładu Tańca i Fitnessu AWF Katowice.

Jakie aktywności może uprawiać senior?

Jakie zatem aktywności są ogólnie zalecane seniorom? Jest to m.in. Nordic Walking i jazda na rowerze (odciąża stawy). Ta ostatnia może jednak być niewskazana ze względu na niektóre schorzenia kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem jest również pilates.

- To forma treningu funkcjonalnego realizowana w sposób kontrolowany. Ruch jest wykonywany wolno w bezpiecznych pozycjach. Są bardzo różne stopnie trudności jednego ćwiczenia, dzięki czemu można w łatwy sposób dostosować do możliwości uczestnika zajęć, natomiast na pilates nie realizuje wszystkich celów, więc tutaj optymalne jest zastosowanie różnych form aktywności – mówi Lidia Kuba.

Nie wszędzie jest identyczna baza do aktywności fizycznej

Indywidualne podejście do osoby starszej zakłada także konsultacje ze specjalistami. Część popularnych urządzeń może w tej kwestii zawieść. Warto poradzić się specjalisty przed rozpoczęciem większej aktywności w starszym wieku.

Wydarzenie składało się z czterech paneli tematycznych:

  • Rola aktywności fizycznej osób w wieku senioralnym,
  • Diagnostyka i profilaktyka,
  • Fizjoterapia seniorów,
  • Bezpieczeństwo seniorów.

Na auli Fizjoterapii i Nauk o zdrowiu katowickiego AWF-u pojawiła się także reprezentacja członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu. Ich członkowie w dyskusji przekazali, że na tzw. „prowincji” są o wiele mniejsze możliwości (także w kontekście infrastruktury) niż np. w centrum Katowic. Jeden z głosów, który padł na sali, związany był z problemem aktywizacji mężczyzn. To kobiety w większości chodzą np. na zajęcia dla seniorów.

Fizjoterapia na AWF w Katowicach - pierwsza w Polsce

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach wskazuje, że jednym z elementów działania na rzecz seniorów jest angażowanie ich do różnego rodzaju badań. Fizjoterapia na uczelni jest według jego słów według rankingów pierwsza w Polsce.

- Osoba biorąca udział w badaniach naukowych po pierwsze jest beneficjentem - zostaje objęta darmowym pakietem badań i to czasami bardzo kosztochłonnych, pogłębionych. Po drugie uczestniczy w kontrolowanym procesie usprawniania i ten proces usprawniania - to jest czymś najcenniejszym, co możemy osobie starzejącej zaproponować, ponieważ ten fizjologiczny proces kontrolujemy, spowalniamy, a czasami są obszary, w których osoba, mimo że się starzeje, staje się sprawniejsza – opowiada prof. dr hab. Grzegorz Juras.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera