Seniorze! Masz dość przejawów dyskryminacji? Pomoże Ci rzecznik

Katarzyna Domagała
Ageizm. Czyli dyskryminacja z powodu wieku. Np. odpowiedź lekarza, że ból w lewym kolanie jest przyczyną wieku, choć prawe nie boli, a ma tyle samo lat.
Ageizm. Czyli dyskryminacja z powodu wieku. Np. odpowiedź lekarza, że ból w lewym kolanie jest przyczyną wieku, choć prawe nie boli, a ma tyle samo lat. photodisc
Udostępnij:
W Częstochowie pod koniec miesiąca rusza społeczny urząd rzecznika osób starszych. Ma pomagać seniorom w rozwiązywaniu ich problemów oraz zachęcać do aktywnego spędzenia emerytury. To pierwsza tego typu inicjatywa w woj. śląskim.

Jej inicjatorem jest Ryszard Majer (były zastępca prezydenta Częstochowy, wykładowca w Akademii Jana Długosza), który wraz ze Stowarzyszeniem Pracy Socjalnej Auxilio Venire stworzył projekt "Masz prawo być wysłuchany". Wspólnie chcą polepszyć jakość życia osób starszych.
Jakie mają pomysły?

- Chcemy otworzyć w Częstochowie czwarty Uniwersytet Trzeciego Wieku - mówi Majer. Wiadomo też, że rzecznik praw osób starszych (RPOS) zwróci się z prośbą do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie liczby refundowanych godzin rehabilitacji. Będzie namawiać też samorządy, by same dofinansowały rehabilitację dla seniorów.

Wszystko ma działać już pod koniec sierpnia. Biuro RPOS będzie mieścić się w centrum Częstochowy, ruszy też strona internetowa rpos.pl. Seniorzy, którzy skontaktują się z biurem lub odwiedzą je, uzyskają bezpłatną pomoc w rozwiązaniu swoich problemów. - Jeśli okaże się, że sprawa wymaga interwencji adwokata, postaramy się go znaleźć - mówi Majer.

W ramach projektu ma powstać Bank Inicjatyw Senioralnych. To tutaj znajdą się informacje o wszystkich akcjach, spotkaniach i imprezach, organizowanych z myślą o osobach starszych z całego województwa. Na razie inicjatorzy akcji poszukują wolontariuszy - osób, które będą dyżurowały w biurze, pedagogów, prawników, psychologów, lekarzy. Jak zapewniają, zajęcie znajdzie się dla każdego, kto zgłosi się wysyłając wiadomość na adres mailowy: [email protected]

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w woj. śląskim mieszka ponad milion 40o tys. osób, które skończyły 60 lat. To prawie jedna trzecia wszystkich mieszkańców.

Kiedy seniorzy zostają sami, zaczynają się ich problemy

Rozmowa z Ryszardem Majerem, inicjatorem i pomysłodawcą utworzenia społecznego urzędu Rzecznika Praw Osób Starszych

Projekt "Masz prawo być wysłuchany" skierowany jest do osób po 60. roku życia. W naszym województwie mieszka ich blisko półtora miliona. Jak chce pan im wszystkim pomóc?
Granica starości jest umowna i mocno zindywidualizowana. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy zaczyna się starość, choć wszyscy doskonale wiedzą, czym się kończy. Wsparcie, które chcemy nieść, podzieliłbym na pośrednie i bezpośrednie. Pierwsze to zachęcanie samorządowców do propagowania budowy lokalnych programów wsparcia dla seniorów. Myślenia o seniorach jako grupie społecznej, która wymaga odpowiedniej infrastruktury socjalnej, dostosowanej do ich potrzeb oferty, np. kulturalnej i sportowej, ale także profilaktycznej, zdrowotnej i rehabilitacyjnej. Działalność bezpośrednia to interwencje w sprawach każdej potrzebującej osoby, informowanie o przysługujących im prawach i uprawnieniach, organizowanie kampanii społecznych czy wspieranie uniwersytetów III wieku. Liczę, że pomogą w tym wolontariusze.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
A skąd ten pomysł?
"Siwe tsunami" dosięgnie każdego z nas. Nie ma innego wyjścia. W krajach Europy Zachodniej proces ten zaczął się wcześniej. Z tego, co obserwowałem, wypracowano tam już pewne rozwiązania, które pomagają nie tylko przeżyć seniorom starość, ale wręcz odkryć piękno tego okresu życia. Problemy ludzi starych w społeczeństwie zaczynają się, kiedy ci z różnych powodów stają się samotni, ograniczają swoją aktywność, nie mają z kim porozmawiać. Na co dzień widzę, z jakimi problemami borykają się moi rodzice, dziś już mocno po siedemdziesiątce. Jednak oni mają mnie i mojego brata.

Nie wiesz, gdzie iść po pomoc? Oto lista najważniejszych instytucji

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach wraz z delegaturami w Częstochowie i Bielsku-Białej. To instytucja, która kontroluje legalność i rzetelność postępowania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w produkcji, handlu i w usługach. Jeśli kupisz kilogramową paczkę pierogów, a okaże się, że jest ich mniej, powinieneś powiadomić najbliższą IH.

Okręgowe izby lekarskie w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. Powinniśmy je poinformować, kiedy uważamy, że lekarz wypełnia swoje obowiązki niezgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Policja. Żeby skorzystać z pomocy policji, nie trzeba czekać, aż odwiedzi nas podrabiany wnuczek, który będzie chciał wykraść nasze oszczędności. Na stronie internetowej slaska.policja.gov.pl znajduje się poradnik dla seniora. Są w nim najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa osób starszych. Np. jak czuć się bezpiecznie we własnym domu, jak uniknąć spotkania z kieszonkowcem czy z "podrabianym wnuczkiem", a nawet jak przygotować dom przed nadejściem silnych burz.

Rzecznicy konsumenta. Działają przy starostwach powiatowych i prezydentach miast. Do nich powinniśmy się udać, kiedy na przykład w sklepie nie chcą uwzględnić naszej reklamacji, operator telefoniczny lub telewizyjny bez naszej zgody włączył dodatkowo płatną usługę i nie chce jej wyłączyć. To oni w naszym imieniu występują do przedsiębiorców, przez których czujemy się pokrzywdzeni. A jeśli nie uda się dojść do porozumienia, rzecznik sprawę kieruje do sądu.

Miejskie lub gminne ośrodki pomocy społecznej. Mają pomagać osobom i rodzinom, które nie radzą sobie w trudnych sytuacjach.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Państwo odstawia seniorów na bok

Profesor Magdalena Środa, teoretyczka etyki:

W przypadku seniorów jest bardzo dużo do zrobienia. Państwo odstawia ich na bok, a problem pogłębia się, bo z roku na rok osób starszych przybywa w naszym społeczeństwie. Są to osoby, które na wiele sposobów wytrącane są z życia. W odnalezieniu się nie pomaga im wszechobecny kult młodości. Problemy mają na dzisiejszym rynku pracy. W efekcie stają się bezradni finansowo. Seniorom nie sprzyja też współczesna przestrzeń miejska. Brakuje miejsc, w których mogliby się spotykać. Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem, o którym nie mówi się zbyt często. Po uruchomieniu numeru telefonu, pod który mogły dzwonić osoby krzywdzone fizycznie czy psychicznie, okazało się, bardzo często korzystały z niego właśnie osoby starsze. Jeśli społeczny rzecznik praw osób starszych pomagałby w zmianie między innymi tych kwestii, pomysł utworzenia tej funkcji uważam za trafiony.

Problemem jest brak koordynacji

Bartosz Arłukowicz, sekretarz stanu, pełnomocnik premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu:

Starzeje się nie tylko Polska, ale i Europa. Aktywizacja ludzi starszych jest jednym z moich priorytetów. Dziś o osobach starszych zwykle mówimy w kontekście warunków bytowych czy dostępności leczenia. To bardzo ważne, ale ja chciałbym, byśmy tę debatę poszerzyli. Moim celem jest namawianie seniorów do wychodzenia z domu, stworzenie im warunków do powrotu do pełnej aktywności społecznej. Mam na myśli uniwersytety trzeciego wieku, ofertę kulturalną, ale również wsparcie rządu np. w profilaktyce zdrowotnej. W Polsce jest mnóstwo organizacji, które mają znakomitą ofertę dla seniorów. Czasem brak jednak koordynacji ich działań i dostępu do informacji o ofercie dla starszych ludzi. Zamierzam to zmienić. Gorąco popieram inicjatywę powołania społecznego rzecznika osób starszych. Liczę na to, że taka funkcja pomoże ludziom starszym.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wstydzą się przyznać do zmiany

Bernadeta Szymik-Kozaczko, psycholog pracujący ze starszymi w szpitalu św. Józefa w Mikołowie:

Każdy z nas po latach pracy wyczekuje przejścia na emeryturę. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, jakie zmiany się z tym wiążą. Po pierwsze dostajemy mniej pieniędzy, przez co na gorsze zmienia się nasz status społeczny. Kończą się codzienne obowiązki, kontakty z ludźmi z pracy. Często osoby starsze zostają wtedy same. Nie wiedzą, co ze sobą zrobić, czują się niepotrzebne. Z tego biorą się na przykład depresje starcze. Kiedyś na babcie i dziadków do odchowania czekała gromadka wnuków. Dzisiaj wielopokoleniowych rodzin w Śląskiem jest coraz mniej. Emeryci nie mają się kim opiekować. Z wiekiem pogarsza się też nasze zdrowie. Wiele osób nie radzi sobie z tymi zmianami, wstydzi się do nich przyznać. W systemie opieki brakuje jednego - przepływu informacji. Są przecież spotkania aktywizujące seniorów, ale żeby na nie przyjść, trzeba o nich wiedzieć.

Jakie problemy najbardziej doskwierają seniorom?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
danka
nie dziwi mnie opinia negatywna bo trudno wymagac od bylego zast.prezydenta poswiecenia czy chociazby odruchu serca to sa zwykle cwaniaki taka funkcje powinien pelnic dobry czlowiek o
m
magdalena majchrzak
rzecznik czestochowski ktorego prosilam o pomoc poprostu mnie zbyl jeszcze tlumaczyl winowajcow jestem rozczarowana ta instytucja magdalena majchrzak
X
XYZ
Zawsze sobie obiecywałem, że jak pójdę na emeryturę to będę zwiedzał Polskę. Wprawdzie mam dużo czasu ale wysokość mojej emerytury nie pozwala na rozrzutność. No i co najgorsze wysiadło zdrowie. Nogi ledwo co noszą. Jechać gdzieś autokarem - wstyd - postój co godzina na sikanie. Nie ma się co łudzić został telewizor.
m
mlody
niech placom podatek od nieruhomosci
ż
żwawa staruszka
Tutaj trzeba do nich dotrzeć, a nie pasywnie czekać. Ludzie starzy rzadko, bardzo rzadko korzystają z internetu, rzadko , bardzo rzadko kupują gazety... A co zt6ymi, którzy już są nie mobilni?
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie