Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, zostań w domu! To dla dobra własnego oraz innych. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Apelujemy: Seniorze, zostań w domu! To dla bezpieczeństwa własnego oraz innych. - Stoimy przed momentem, w którym czeka nas szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce. W tej nadzwyczajnej sytuacji szczególnie należy zadbać o osoby z grup podwyższonego ryzyka, ale one również muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W czwartek, 2 kwietnia, liczba osób zakażonych konronawirusem na świecie przekroczyła 1 milion. Kolejnego dnia o poranku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 tysiącach 149 potwierdzonych przypadkach w Polsce, których liczba stale rośnie, a szczyt zachorowań przewiduje się w okolicach świąt wielkanocnych, czyli 12 kwietnia.

Zostaliśmy postawieni w sytuacji nadzwyczajnej, do której musimy podejść odpowiedzialnie wszyscy, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. Największą troską powinniśmy jednak otoczyć osoby z grupy podwyższonego ryzyka, dla których zachorowanie na COVID-19 może oznaczać śmierć. Dlatego z różnych stron płynie apel: - Seniorze, zostań w domu! - My dopowiadamy, że to dla bezpieczeństwa własnego oraz innych.

Seniorze, zostań w domu! Dla dobra własnego oraz innych

Pamiętajmy, że w Polsce obowiązuje stan epidemii, na mocy którego wprowadzone zostało ograniczenie w przemieszczeniu oraz gromadzeniu się. Oznacza to, że domy można opuszczać jedynie w sytuacjach koniecznych dla życia codziennego, takich jak zakupy, praca, wizyta w aptece lub u lekarza, a także pomoc osobom, które z różnych powodów właśnie jej potrzebują. Do tego w miejscach publicznych należy zachować społeczny dystans powyżej dwóch metrów, co oznacza, że nie można przebywać nawet w dwuosobowych grupach.

Te zasady dotyczą również, a może i przede wszystkim seniorów, którzy są niezwykle narażeni na różnego rodzaju powikłania zdrowotne, które może wywołać koronawirus SARS-CoV-2. W związku z tym jeszcze raz przypominamy: - Seniorze, zostań w domu!

Zakupy może zrobić ktoś z rodziny, sąsiad, strażak ochotnik lub wolontariusz

Oczywiście, każda pełnoletnia osoba ma prawo wyjść z domu na zakupy. W przypadku osób starszych polecamy jednak skorzystanie z pomocy ze strony rodziny, sąsiadów lub odpowiednich służb, takich jak ochotnicza straż pożarna, która może pomóc w zrobieniu i dostarczeniu jedzenia oraz leków. Co ważne: - Seniorze, nie bój się prosić o pomoc! - Udzielą jej również wolontariusze.

Jeżeli nie ma takiej możliwości i na zakupy musi wyjść osoba z grupy ryzyka, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, we wszystkich sklepach od 2 kwietnia należy nosić rękawiczki jednorazowe, które po dokonaniu zakupów trzeba wyrzucić do śmieci. Obowiązek ich posiadania leży w dużej mierze na klientach, choć sklepy również starają się im udostępniać tego rodzaju środki bezpieczeństwa.

Do sklepów należy wychodzić jak najrzadziej. Osoby starsze mogą skorzystać m.in. z tzw. godzin dla seniorów, kiedy sklepy są czynne tylko i wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia (Codziennie od 10 do 12). Ponadto nie powinno się dotykać zbyt wielu powierzchni, ani przebierać w dostępnych produktach, zwłaszcza takich, które nie są w nic zapakowane.

Po zakupach marsz do domu, zamiast „klachów” pod sklepem

Jak już zasygnalizowaliśmy, na terenie całej Polski obowiązuje zakaz gromadzenia się. Oznacza to, że nikt, poza rodzicami z dziećmi do 13. roku życia oraz osobami niepełnosprawnymi z opiekunami, nikt, nie może przebywać na ulicach nawet w grupie dwuosobowej. To oznacza, że zabronione są wszelkie spotkania towarzyskie, w tym tzw. „klachy”. Po zakupach lub wyjściu do lekarza należy natychmiast wrócić do domu i nigdzie się nie zatrzymywać.

Do tego na ulicach i w sklepach należy zachować dystans społeczny powyżej dwóch metrów od innych osób. W wielu miejscach pomagają w tym specjalnie wyznaczone strefy, np. przy kasach w marketach. Gdzie indziej należy zdać się na własny rozum.

Nie przegap

Trzeba zachować niezbędną higienę w domach oraz najbliższej okolicy

Ważnym aspektem przeciwdziałania przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 jest również zachowanie odpowiedniej higieny w domu oraz najbliższej okolicy. Chodzi tutaj oczywiście regularne mycie rąk, jak i wietrzenie mieszkań oraz klatek schodowych, a także dotykanie klamek i poręczy w jednorazowych rękawiczkach.

To samo tyczy się wyrzucania śmieci. Powinno się to robić w jednorazowych rękawiczkach. A takie zadanie najlepiej zlecić komuś z rodziny, sąsiadom, strażakom ochotnikom lub wolontariuszom. To z jednej prostej przyczyny: - Seniorze, zostań w domu! Dla dobra własnego oraz innych.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera