Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Serce Religi" będzie ratować małe dzieci [WIDEO]

Agata Pustułka
Wskazań do zastosowania pomp u dzieci jest coraz więcej
Wskazań do zastosowania pomp u dzieci jest coraz więcej arc
Lekarze wszczepili świnkom pompy wspomagania serca. Test urządzeń przeszedł pomyślnie. To świetna wiadomość dla chorych. Zobaczcie wideo.

Wacuś, Urwis i Zyga, trzy świnki, które przeszły operacje w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, czują się dobrze. Przepisy wymagają, by zwierzętom, które służą medycynie nadawać kody liczbowe. - My jednak zawsze nazywamy świnki jakimiś imionami, nie są dla nas bezosobowe, zwłaszcza, że co wydaje się niemożliwie, potrafią nas rozpoznać i uwielbiają drapanie za uchem, czy głaskanie - mówi Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, która właśnie finiszuje z nowym produktem: pompą wspomagania serca przeznaczoną dla dzieci, nawet tych najmniejszych wcześniaków. Na cześć twórcy fundacji urządzenie nazwano ReligaHeart PED. W pracach nad protezą serca od początku brał udział syn słynnego kardiochirurga, dr Grzegorz Religa, który, jeśli wszystko się uda, za ok. rok wszczepi pompę czekającemu na ratunek dziecku.

Obecnie lekarze mają do dyspozycji tylko jedną pompę dedykowaną najmłodszym pacjentom. Skontruowali ją Niemcy. Berlin Heart EXCOR jest jednak bardzo droga, co ogranicza jej stosowanie u wszystkich potrzebujących. "Serce Religi" ma być tańsze, a jego zakupem już są zainteresowani Brytyjczycy, Francuzi oraz Ukraina. "Nasza" pompa jest wykonana z superwytrzymałego materiału o najwyższej odporności na degradację i posiada oryginalną zastawkę dyskową (pomysł prof. Jaca Molla z Łodzi), zapewniającej niskie ryzyko powstania zatoru i gwarantującej bezpieczeństwo, gdy mały pacjent się porusza. Pracę "ReligaHeart PED" można za pomocą specjalnych sterowników monitorować i regulować na odległość. - Opracowujemy całą rodzinę pomp dla dzieci w zależności od wieku i warunków anatomicznych chorego - dodaje R.Kustosz.
Serce dziecka bije szybciej niż dorosłowego, w ciągu minuty pompa przepompowuje całą krew znajdującą się w organizmie. Istotne jest ustalenie określonej objętości wyrzutowej krwi. Niemiecka wszczepiona w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie miała objętość wyrzutową 10 ml i zastosowano ją u 13-miesięcznego dziecka ważącego 8 kg. - Proteza stworzona w Fundacji posiada 45 ml objętości wyrzutowej krwi i przeznaczona jest dla starszych dzieci 8 -12 lat z wagą od 25 d0 40 kg - stwierdził Roman Kustosz. Oczywiście przygotowywane są inne wersje.

Wskazań coraz więcej

Jak powiedział dr Grzegorz Religa wskazań do zastosowania pomp u dzieci jest coraz więcej. - Potrzeba większego dostępu do mechanicznego wspomagania serca jest ogromna, a ograniczana z powodów finansowych - ocenił dr Religa.

Dr Jerzy Pacholewicz, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik badań doświadczalnych, dodał że wskazaniem do wszczepienia pompy jest ciężka niewydolność sera, której nie można wyleczyć farmakologicznie. - Obecnie w szpitalu w Zabrzu czworo dzieci korzysta z pomocy pomp niemieckich, w tym jednomiesięczny niemowlak. U dwójki innych z powodzeniem przeprowadziliśmy w tym roku transplantację - wyjaśnił dr Pacholewicz.

Stworzenie pomp dla dzieci jest tym bardziej ważna, że dla najmłodszych bardzo trudno znaleźć dawcę. Najważniejszym zadaniem protezy serca jest podtrzymywanie życia pacjenta oczekującego na przeszczep. Urządzenie pozwala też odciążyć chory narząd i dać mu czas na samoregenerację. Stało się tak w przypadku dorosłego pacjenta Rafała Jaracza ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, który czekał dwa lata na przeszczep , a w końcu dzięki pompom operacja nie była potrzebna, bo serce "wyzdrowiało".

Zgodnie z planem eksperymetu Wacek, Zyga i Urwis będą żyć z pompami 30 dni. Jak dotąd urządzenia działają bez zakłóceń. - Warunki jakie stworzyliśmy w czasie operacji, czynności medyczne, podane leki są odzwierciedleniem tych działań jakie podejmujemy w przypadku pacjentów- ludzi. Tylko wtedy eksperyment jest wiarygodny - wyjaśnił dr Jerzy Stojko, nadzorujący doświadczenia na zwierzętach.

Jak się dowiadujemy (nieoficjalne) świnki są rozpieszczane przez opiekunów, którzy nie żałują im różnych przysmaków. Cóż za takie poświęcenie dla nauki trzeba się odwdzięczyć.


*Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
*Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!