Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja zagłębiowska: Architektura Zagłębia to chaos [WIDEO]

KD
Sesja zagłębiowska
Sesja zagłębiowska Katarzyna Domagała
Jakie budynki są charakterystyczne dla Zagłębia? Gdzie jechać, aby zobaczyć ciekawą architekturę? Gdzie zakładano pierwsze osady w Zagłębiu? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się w czwartek, podczas pierwszego dnia IX Sesji Zagłębiowskiej poświęconego architekturze Zagłębia.

O historii budownictwa w Zagłębiu opowiadali m.in. Dariusz Rozmus, główny archeolog wykopalisk na Zagórzu, dr Tomasz Taczewski. W piątek druga część sympozjum. Poza wysłuchaniem wykładów dr Jacka Owczarka, czy dr hab. Barbary Szczypki-Gwiazdy, miłośnicy oryginalnych wnętrz, zapierających dech w piersiach sal balowych, będą mieli okazję zwiedzić Pałac Dietla.

Budynek, który po ponad 13 latach renowacji, niejednego zszokował pięknem wnętrz. A co jest wyjątkowe w Zagłębiu? Jak mówi dr Owczarek, wyróżnia nas budowlany chaos i brak planowania miejscowego w XIX wieku, który widać do dziś.

- Brak planów zagospodarowania przestrzennego w Sosnowcu zaowocował tak zwanym budownictwem w kartoflach. Pierwsze próby uporządkowania terenu to lata 20 - lecia międzywojennego. Efektem jest obecna ulica Zwycięstwa - opowiada dr Jacek Owczarek.

Spacerując ulicami Zagłębia warto zwrócić uwagę na budownictwo przemysłowe. Dobrze widoczne za sprawą rodów Schoenów, Dietlów, czy Mieroszewskich, którzy poza pałacami błyskawicznie rozwinęli przemysł w Zagłębiu. Pozostałością są, np. budynki przemysłowe naprzeciwko pałacu Dietla.

Bez wątpienia chętnych dowiedzieć się o średniowiecznych gródkach, zamkach, pałacach, czy w końcu współcześnie budowanych domach ze szkła było bardzo wielu. Dowodem była wypełniona po brzegi sala budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zaś na korytarzach można oglądać wystawę fotografii, która odkrywa piękno zabytków. Autorami zdjęć są członkowie grupy HALO oraz Agnieszka Mika i Grzegorz Onyszko. W piątek prezentacje rozpoczną się o 10 w Pałacu Dietla, przy ul. Żeromskiego 2. Wnętrza można zwiedzać od 12. Wstęp bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo