Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczne warunki sprzedaży karpi w Chorzowie WIDEO

Redakcja
ARC DZ
Skandaliczne praktyki w chorzowskim centrum handlowym AKS w Chorzowie. Nie dość, że karpie sprzedawane były do toreb foliowych, to na dodatek pływały w brudnej wodzie. Film pokazuje, że część z nich prawdopodobnie była już śnięta. Jednak wg Carrefour Polska ryby pływają bokiem bo to efekt szoku termicznego.

Agnieszka Grońska jest aktywistką katowickiej Vivy - Akcji dla zwierząt. Była świadkiem, w jaki sposób traktuje się karpie w chorzowskim centrum handlowym. Nakręciła krótki film, który nie pozostawia złudzeń, że ryby trzymane były w fatalnych warunkach.

Zobacz film

- Do Carrefoura w Centrum Handlowym AKS w Chorzowie wybraliśmy się trzyosobową grupką. To, co tam zobaczyłam, zupełnie mi się nie spodobało - opowiada Agnieszka Grońska, która telefonem
komórkowym nakręciła krótki filmik o tym, jak w tym supermarkecie sprzedaje się karpie.

- Karpie pływały do góry brzuchami, część z nich była już śnięta - relacjonuje. - Woda w basenie
była tak brudna, że na jej powierzchni pływał kożuch. Sprzedawca z całej siły upychał po trzy ryby w foliowe jednorazówki, choć przecież klienci powinni przychodzić z wiaderkami.

O całej sytuacji Agnieszka Grońska powiadomiła policję, sporządziła także notatkę do powiatowego
inspektora weterynarii. Wszystko bez rezultatu. Okazuje się, że według Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który przeprowadził kontrolę, ryby przechowywane są w należyty sposób.

- Kontaktował się ze mną pan, który z podobną sytuacją spotkał się w Katowicach. Kiedy spytał o sprzedaż ryb do reklamówek usłyszał tylko, że "nam wolno" - dodaje poirytowana Agnieszka Grońska.

Poprosiliśmy biuro prasowe sieci Carrefour o wyjaśnienia w tej sprawie. Oto odpowiedź, którą zamieszczamy w całości.

"Uprzejmie informujemy, że 21 grudnia 2009 r., tj. tego samego dnia, w którym wykonane zostało nagranie video, o którym mowa, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Katowicach przeprowadził kontrolę warunków sprzedaży żywych ryb w sklepie Carrefour w Centrum Handlowym AKS w Chorzowie. Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości. W protokole stwierdzono, że woda w zbiornikach, w których trzymane są karpie była przejrzysta, a liczba karpi zgodna z normami.

Chcielibyśmy również podkreślić, że baseny do przechowywania i sprzedaży ryb dostarczane przez współpracujących z nami hodowców są stale napowietrzane, a woda jest w nich codziennie wymieniana. Do każdego ze zbiorników o pojemności 1500 l wpuszcza się maksymalnie 500 kg ryb. Sprzedaż ryb w naszym sklepie została pozytywnie zatwierdzona przez PIW i PIS.

Jeśli chodzi o widoczne na nagraniu ryby, z pewnością są one żywe. Fakt, iż pływają bokiem nie świadczy o tym, iż są one śnięte. Wynika to z szoku termicznego na jaki mogą być narażone ryby podczas dostaw. Jego przyczyną jest różnica temperatur. W poniedziałek temperatura na zewnątrz (tj. w czasie transportu) sięgała -15 st. C, natomiast w sklepie wynosiła ok. +15 st. C, stąd niektóre ryby mogły wyglądać na śnięte. Aby zminimalizować skutki ewentualnego szoku termicznego ryb, do basenów dosypujemy lód. Jest to ogólnie stosowana praktyka.

Jak wykazała kontrola Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach, woda w której trzymane były ryby 21 grudnia 2009 r. była przejrzysta i zgodna z normami. Być może ze względu na złą jakość nagrania, sprawiała ona wrażenie brudnej."

Czy Twoim zdaniem ryby przeznaczone do sprzedaży w centrach handlowych trzymane są w dobrych warunkach? Napisz o podobnych przypadkach na [email protected]

LIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo