Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy policjanci w wyjątkowej zbiórce dla zwierząt

Redakcja
Asp. szt. Kamila Siedlarz z Lexusem i Goliatem
Asp. szt. Kamila Siedlarz z Lexusem i Goliatem Śląska Policja
Policjanci ze Śląska zaangażowali się w akcję pomocy bezdomnym czworonogom. Inicjatorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Śląski, na którym doktorantką i działaczką jest policjantka z Żor – asp. szt. Kamila Siedlarz, wielka miłośniczka czworonogów i ekspert w zakresie ochrony praw zwierząt. Podczas zbiórki dla zwierząt policjanci zgromadzili ponad 200 kg karmy oraz akcesoria, które trafią do najbardziej potrzebujących zwierzaków, ze schronisk w naszym województwie.

W tym roku była to już VI edycja przedsięwzięcia. Grono jego zwolenników stale rośnie. Popierają go coraz to nowe podmioty, m.in. Okręgowa Rada Adwokacka, Śląski Inkubator Przedsiębiorczości, licea akademickie.

W tym roku, w zbiórkę bardzo aktywnie zaangażowali się śląscy policjanci, którzy w katowickiej komendzie wojewódzkiej oraz komendach miejskich i powiatowych, zbierali karmę oraz niezbędne akcesoria i środki pomocy dla bezdomnych zwierząt. Efektem naszej zbiórki było zgromadzenie ponad 200 kg karmy oraz akcesoria dla zwierząt, w tym koce, miski i środki opatrunkowe. Dary zostały przekazane podczas konferencji Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt, a prowadziła ją m.in. asp. szt. Kamila Siedlarz.

Celem konferencji było zapoznanie uczestników (licealistów i studentów) z problematyką prawnej ochrony zwierząt. Członkowie pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt przybliżyli najistotniejsze kwestie związane z przemysłową hodowlą zwierząt, wykorzystywaniem ich w cyrkach, dokonywaniem na nich doświadczeń naukowych, a także omówili zjawisko znęcania się nad zwierzętami domowymi i problemem bezdomności zwierząt.

Mowa była też m.in. o odpowiedzialności właścicieli wobec zwierząt domowych, ich obowiązkach, zakazach wynikających z ustawy o ochronie zwierząt i o bezdomności zwierząt. Asp. szt. Kamila Siedlarz omówiła także działalność policji na rzecz praw zwierząt i wykorzystanie takich narzędzi, jak Zielone Strefy, Aplikację Moja Komenda oraz Krajową Mapę Zagrożeń, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przez obywateli do zgłaszania niepokojących zjawisk związanych ze zwierzętami i ich niehumanitarnym traktowaniem. Tym samym dzięki możliwościom, jakie dają te aplikacje każdy może pomagać zwierzętom i nie być obojętnym na ich los. Na zakończenie wykładu policjantka przygotowała niespodziankę – przedstawiła swoje psy: Lexusa i Goliata, który trafił do jej rodziny, jako zwierzak adoptowany.

- Sama pomoc w formie tego typu zbiórek darów nie jest wystarczająca, choć bardzo potrzebna. Aby poprawić sytuację zwierząt w naszym kraju niezbędna jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa. Odpowiednia wiedza, świadomość i odpowiedzialność właścicieli i opiekunów zwierząt. To jedne z podstawowych gwarantów ich dobrostanu - mówiła Kamila Siedlarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!