- Seniorzy to coraz liczniejsza grupa mieszkańców województwa śląskiego, to ludzie aktywni, którzy chcą wychodzić z domów i mieć wpływ na wiele rzeczy. To ludzie z wielkim bagażem doświadczeń, bardzo kreatywni, dlatego nie wyobrażam sobie, by z tego doświadczenia nie korzystać – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa podczas pierwszego posiedzenia Śląskiej Rady ds. Seniorów, które odbyło się dzisiaj w Sali Błękitnej sejmiku śląskiego.
Rada została powołana w grudniu, wtedy też wręczono nominacje 20 członkom, którzy weszli w jej skład.
Oliwia Szewczyk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, który zapewnia obsługę administracyjno – organizacyjną rady mówi, że to, co wyróżnia śląską radę od podobnych organów w gminach, to fakt, że w jej skład wchodzą osoby w różnym wieku.
Wiek członków pierwszej kadencji waha się od 30 do 78 lat.
Do najważniejszych zadań rady będzie należało konsultowanie i opiniowanie dokumentów i rozwiązań, które będą mieć wpływ na regionalną politykę senioralną, informowanie o podejmowanych działaniach oraz monitorowanie postępów realizacji zadań w zakresie wojewódzkiej polityki senioralnej.
Przewodniczącą rady została dr Maria Zrałek, jej zastępcą Henryk Wójtowicz zaś sekretarzem Ewa Kulisz.
Wszystkie osoby, które chciałyby zgłosić sprawy, którymi ich zdaniem rada powinna się przyjrzeć, mogą zgłaszać się do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ul. Modelarska 10, Katowice), dzwoniąc pod nr tel. 32 730 68 96.
Śląska Karta Seniora, czyli zniżki na dowód osobisty
Dodajmy, że od jesieni 2015 roku w województwie funkcjonuje Śląska Karta Seniora, dzięki której osoby powyżej 60 lat mogę liczyć na zniżki. Co najważniejsze, aby z nich korzystać nie potrzeba składać żadnych wniosków o wyrobienie specjalnej karty, a dokumentem uprawniającym do korzystania z promocji jest po prostu dowód osobisty.
-Nazwa projektu ma charakter symboliczny. Jego wybór wynika z chęci ułatwienia beneficjentom szybkiego zrozumienia idei projektu m.in. założeń podobnych do projektu Karty Dużej Rodziny – wyjaśnia Oliwia Szewczyk. - Wybór dowodu osobistego jako dokumentu potwierdzającego możliwość skorzystania z projektu to rozwiązanie korzystne i efektywne z uwagi na powszechny dostęp do dowodu osobistego oraz wygodę dla seniorów, którzy nie muszą ubiegać się o wydanie żadnej karty – dodaje.
Aktualnie wśród partnerów projektu są m.in. Filharmonia Śląska, Centra Kształcenia Ustawicznego w Katowicach, Rybniku, Gliwicach, Raciborzu i Zabrzu, Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Śląskie, Park Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny, skansen w Chorzowie, Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach, Muzeum Saturn w Czeladzi, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Ośrodek Sportu i Rekreacji "Skałka" w Świętochłowicach.
Co najważniejsze: ze specjalnej oferty mogą skorzystać również seniorzy spoza naszego województwa.
Według danych Banku Danych Lokalnych z 2014 r. wynika, że na terenie naszego województwa mieszka blisko 1 mln 600 tys. osób w wieku 60 lat lub więcej, w całej Polsce ich liczba wynosi około 12,5 mln.
*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?