Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy terytorialsi pomogli już blisko 40 seniorom i kombatantom dorzeć na szczepienie przeciwko COVID-19

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Pomagają w transporcie seniorów i kombatantów do punktów szczepień. Dowożą zespół medyczny do tych, którzy chcą poddać się szczepieniu przeciw COVID-19, a którzy samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktu szczepień. I co ważne, monitorują także samopoczucie seniorów już po szczepieniu. Dzięki śląskim terytorialsom, udało się pomóc już 40 osobom.

Jednym z pierwszych zaszczepionych na Śląsku kombatantów jest ppłk. Henryk Czerwiński ps. „Czart”. Ma on obecnie 97 lat, w ruchu Oporu Armii Krajowej działał od grudnia 1942 roku.

- Cieszę się, że Wy młodzi pamiętacie o nas i nam pomagacie. Bez Was nie wiem, czy udałoby mi się zaszczepić. Szczególnie żołnierze ze śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zawsze o mnie pamiętają i wiem, że zawsze mogę na nich liczyć. – podkreśla ppłk. Czerwiński.

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomogli już 40. seniorom i kombatantom w dotarciu na szczepienie przeciw COVID-19. Dowożą także pracowników medycznych, do tych seniorów, którzy nie potrafią się poruszać samodzielnie.

- Jednym z naszych zadań jest wspieranie mieszkańców naszego regionu. Z jednej strony więc to nasz obowiązek, ale z drugiej po prostu wielkie poczucie solidarności i chęć niesienia pomocy. Fakt, że możemy dać coś z siebie nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju jest dla mnie bardzo ważny. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy w tym trudnym nie tylko dla naszego kraju, ale i całego świata czasie zamknęli się w koszarach na szkoleniach i nie wyszli z pomocą do ludzi. Właśnie
to jest niesamowite w Wojskach Obrony Terytorialnej, że możemy jednocześnie szkolić się i rozwijać, by być gotowym na czas wojny, a także działać gdy jesteśmy potrzebni w czasie pokoju - poskreśla st. szer. Dawid Basgier.

Przypominamy. Od 18 stycznia działa także całotygodniowa Infolinia wsparcia dla seniorów

800 100 115, to numer infolinii, która jest narzędziem pomocniczym w zakresie rejestracji, doradztwa, transportu do miejsca szczepień. Jej działanie ma usprawnić proces realizacji szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień. Na szczeblu każdego województwa - w brygadach obrony terytorialnej wyznaczeni zostali żołnierze - koordynatorzy, do których trafiają usystematyzowane potrzeby osób z danego regionu, zebrane wcześniej właśnie przez operatorów infolinii - dodaje Basgier.

Pod numerem 800 100 115, seniorzy zgłaszają prośby o pomoc w procesie rejestracji, w dowozie do miejsca szczepień. Żołnierze wspierają ich od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, koordynują pomoc w dowozie przez podmioty do tego zobowiązane (np. gminy, urzędy miast) lub w sytuacji szczególnie trudnej, sami zorganizują wojskowy transport do punktów szczepień.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera