MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Jesienne wrzosy są zachwycające. Piękne miejsce na jesienny spacer!

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie Lucyna Nenow
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie - październik 2021. Piękne miejsce na jesienny spacer! Warto wybrać się tu jak najszybciej i podziwiać jesień w pełnej krasie. Zachwyt budzą bujnie rosnące teraz wrzosy, które sprawią, że poczujecie się jak bohaterowie "Tajemniczego ogrodu". Skojarzeń literackich, do których pobudza przyroda, jest tu o wiele więcej.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie - październik 2021. Piękne miejsce na jesienny spacer! Warto wybrać się tu jak najszybciej i podziwiać wszystkie barwy jesieni.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie jest jednym z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. W 2009 roku gmina Radzionków i Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń podpisały porozumienie o utworzeniu ogrodu botanicznego na terenie Księżej Góry. Przeznaczono na ten cel 16 hektarów terenu, który obejmował nieczynne kamieniołomy, fragmenty zadrzewień, muraw, nieużytków, pól uprawnych i zbiorniki wodne.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Otwarcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie odbyło się w maju 2015 roku. Od tej pory można go podziwiać w pełnej krasie. Warto tu zaglądać o każdej porze roku, aby zobaczyć, jak to miejsce się zmienia - kwitną inne rośliny i owoce.

Warto wybrać się tu z najmłodszymi - miejsca z roślinnością są opisane, dając wskazówki do botanicznej edukacji, podczas obserwacji flory i fauny.

Najmłodszych z pewnością zachwycą drewniane figury zwierząt. Są tu też budki ptaków - każda z nich inna i odpowiednia dla danego gatunku, ule, czy elementy, dzięki którym możemy porównać rozpiętość skrzydeł ptaków, czy sprawdzić, jaką odległość są w stanie przeskoczyć niektóre gatunki zwierząt.

Miejsce jest bardzo rozległe i różnorodne. Wiele drzew mieni się już kolorami złocieni i czerwieni, inne przybrały odcień głębokiej zieleni. Właśnie teraz możemy też tutaj podziwiać przepiękną kolekcję wrzosów. Białe, różowe, fioletowe i bordowe - zachwycają nasyceniem barw i pięknie mienią się w październikowym słońcu. Przepiękne są też fioletowe astry "marcinki" oraz złociste i pomarańczowe aksamitki.

Wędrujemy przez różne zakątki, bardziej leśne, ale też polne, kojarzące się z wiejskim ogrodem i pachnącym, rozgrzanym październikowym słońcem, sadem. Jest i brzozowa aleja, strumyk, szykujące się do snu rosarium, gdzie znajdziemy ostatnie, przekwitające róże. Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że nie ma tu tłumów. Spokojnie możemy więc obserwować jak zmienia się kalendarz przyrody.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Jesienne wrzosy są z...

Śląski Ogród Botaniczny jest czynny codziennie, od świtu do zmierzchu. Wejście jest bezpłatne.

Poza roślinnością, znajdziemy tu także krzewy i drzewa owocowe. Agrest, porzeczki, dzika róża, pigwy, owoce kaliny i jabłoni. Niestety, jak informują pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego, ostatnio owoce "znikają" w krótkim czasie i w dużej ilości, nawet te niedojrzałe. I raczej nie padają łupem zwierząt...

Główne wejście do Ogrodu znajduje się przy ul. Zejera

Dojazd autobusem:

Do Radzionkowa dojedziemy łatwo z Bytomia oraz z Tarnowskich Gór linią nr 94, ponadto z centrum Bytomia liniami nr 608 i 708 oraz nr 73 ze Stroszka (Bytom-Stroszek), a z Bytomia oraz ze Świerklańca liniami nr 17 i 173.

Wysiadamy na przystanku w pobliżu placu Letochów (nazwa przystanku: Rynek I, Rynek II) i dalej udajemy się pieszo ulicą Zejera na Księżą Górę (drogowskaz "MOSiR" lub "ogród botaniczny"). Jest to dosyć intensywny, około piętnasto- dwudziestominutowy spacer, pod górę.

Dojazd samochodem:

Zarówno z Bytomia, jak i z Tarnowskich Gór dojazd samochodem jest bardzo prosty i zajmuje około 20-25 minut. W Radzionkowie najlepiej wypatrywać drogowskazów "MOSiR" lub "ogród botaniczny" lub "tereny rekreacyjne Księża Góra" i kierować się według nich. Z placu Letochów skręcamy w ulicę Zejera pnącą się ostro pod górę. Samochód można zostawić na parkingach przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz przy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (parkingi są obszerne i bezpłatne).

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni