Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Panteon zgody: Kogo goni generał Ziętek?

Marcin Zasada
Infografika Marek Michalski
Śląski panteon. Rusza drugi etap nominacji. Dziś typuje dr Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach.

Każdy szanujący się Amerykanin powinien wymienić dziesiątkę najwybitniejszych prezydentów swojego kraju i zapewne znalazłoby się w niej miejsce dla Lincolna, Washingtona, Jeffersona oraz F.D. Roosevelta. W takich przypadkach przydaje się wiedza i własne zdanie.

Również dlatego pytamy i zastanawiamy się, komu najbardziej należy się miejsce w gronie najwybitniejszych Ślązaków.

Errata Gorzelika

Panteon tworzymy z udziałem ludzi, których głos liczy się w dzisiejszej debacie o Śląsku, śląskości, jego historii i przyszłości. Każdy proponuje swoją listę dziesięciu historycznych osobistości z wyjątkowymi wpływami i zasługami na rzecz swojego regionu. Na podstawie ich nominacji jesteśmy w stanie stwierdzić, które nazwiska dziś najbardziej scalają odmienne racje i poglądy, które najpełniej budują współczesną śląską tożsamość, bez względu na jej odcienie.

W naszej akcji wzięli już udział: Jerzy Gorzelik, Piotr Spy-ra, Ryszard Kaczmarek, Zygmunt Woźniczka, Marek Plura, Józef Musioł, abp Damian Zimoń, Marek Szczepański, Alojzy Lysko oraz Tadeusz Kijonka. To oni wyłonili czołówkę zestawienia, w której postacią numer jeden okazuje się być Wojciech Korfanty, wymieniany przez wszystkich ankietowanych. Pięciu z nich wskazało Jerzego Ziętka, po czterech: Gustawa Morcinka i Karola Godulę.

Zanim otworzymy II etap głosowania, mała errata listy Jerzego Gorzelika, wynikająca z nieporozumienia co do idei panteonu. Chodzi nam o wybitnych Ślązaków lub wybitne postacie ze Śląskiem mocno związane, nie natomiast o tzw. czynniki zewnętrzne, które na tenże Śląsk wpływ wywierały (np. na liście ludzi, którzy najmocniej wpłynęli na dzieje Śląska, mógłby znaleźć się np. Stalin, który zadecydował o jego losie po 1945 r.). Dlatego przychylamy się do postulatu Gorzelika, który zmodyfikował swoje nominacje zgodnie z kryteriami. Oto one: Wojciech Korfanty (przy nim lider RAŚ wspomina też o ks. Carlu Ulitzce; o obu pisze jako o "wielkich przegranych czasu nacjonalizmów"), Jan II Dobry, Karol Godula, Mieszko Plątonogi, Friedrich Wilhelm von Reden, Henryk Mikołaj Górecki, Ernest Wilimowski, Eva von Tiele-Winckler, Henryk Sławik i Franz Winckler.

Typy dr. Piotra Greinera

Drugą część typowania, które będziecie Państwo mogli śledzić codziennie na łamach DZ, zaczynamy od dr. Piotra Greinera. Dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach zgadza się z poprzednimi nominującymi, wskazując na takich bohaterów jak Korfanty ("polityk największy, a przy tym tragicznie przegrany po 1926 r."), hrabia von Reden ("twórca koncepcji rozwoju industrialnego Górnego Śląska"), Krystian Zimerman ("jego sukces był dla mojego pokolenia drogowskazem awansu z familoka"), Maria Göppert-Mayer ("katowiczanka, która zmieniła bieg historii w skali światowej, współtworząc erę atomową"), Joseph von Eichendorff ("obraz Górnego Śląska wprowadził przez literaturę niemiecką do obiegu europejskiego") czy Jerzy Hohenzollern-Ansbach ("odnowiciel górnictwa kruszcowego na Górnym Śląsku, które w XVI w. przeżywało swój rozwój na skalę europejską").

Dr Greiner stawia też na księcia opolsko-raciborskiego Władysława ("jego władztwo odmieniło rewolucyjnie gospodarczo-społecznie i kulturowo to, co później, od XV w. zaczyna się nazywać Górnym Śląskiem"), Joannę Gryzik von Schomberg-Godula ("sukcesorka majątku Karola Goduli, zbudowała jeden z największych koncernów górniczo-hutniczych XIX/XX-wiecznej Europy - Gräfliche Schaffgotsche Werke; powinna stać się ikoną współczesnego feminizmu na Śląsku"), Martina Helwiga ("jego mapa z 1561 r. stała się matką wszystkich map Śląska do połowy XVIII w.") oraz ks. Bernarda Josepha Bogedaina ("dzięki jego uporowi w katolickim ludowym szkolnictwie na Górnym Śląsku do 1871 r. nauczano w literackim języku polskim; przygotował to, co nazywa się odrodzeniem, a były to raczej narodziny polskiego ruchu narodowego na Śląsku w drugiej połowie XIX wieku").


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!