Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Uniwersytet Medyczny dostał 27 milionów złotych dotacji

Tomasz Szymczyk
Laboratoria Wydziału Farmacji zostaną wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę
Laboratoria Wydziału Farmacji zostaną wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę materiały uczelni
27 milionów złotych dotacji dostał Śląski Uniwersytet Medyczny. To zastrzyk gotówki, dzięki któremu uczelnia w Sosnowcu przeniosła się już w XXI wiek.

Prawie 27 milionów złotych trafi do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach dofinansowania projektu pod nazwą Centrum Dydaktyczne Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Dotacja to zwrot kosztów, które uczelnia spożytkowała na nowy budynek, który powstał przy ulicy Jagiellońskiej na sosnowieckiej Radosze. Dobudowano go do istniejącego, pochodzącego z lat siedemdziesiątych budynku.

- Nowy obiekt został wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Zakupiono m.in. ekrany LED, tablicę interaktywną, rzutnik bezprzewodowy, kamery do monitoringu, szafy, stoły i szafki laboratoryjne, digestoria - mówi Agata Kalafarska, rzeczniczka prasowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczelnia złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w 2012 r. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ponieważ projekty prezentujące wysoki stopień gotowości do realizacji miały większe szanse na otrzymanie dofinansowania, władze ŚUM zdecydowały o rozpoczęciu prac inwestycyjnych. Na ten cel ze środków własnych przeznaczono niecałe 11 mln zł.

To kolejna inwestycja Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu. W październiku 2013 roku w dzielnicy Dańdówka uroczyście otwarto zbudowany kosztem 33 milionów złotych nowy kampus uczelni.

- To dla naszego Wydziału data historyczna. Inwestycja przełomowa dla naszego środowiska akademickiego. Pracownicy i studenci będą mieć tutaj warunki pracy i nauki na miarę XXI wieku. Ta inwestycja otwiera też dalsze możliwości rozwoju naszego Wydziału - mówił wówczas dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej ŚUM, który podkreślił wtedy, że "matką" nowego obiektu jest prof. Krystyna Olczyk, była dziekan Wydziału, a obecnie prorektor ds. szkolenia podyplomowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Otrzymane przez uczelnię dofinansowanie pozwoli nie tylko na refundację poniesionych do tej pory kosztów, ale także na zakup całości planowanego wyposażenia. Mieszczące się w budynku laboratoria specjalistyczne zostaną zaopatrzone w najnowocześniejszą aparaturę i narzędzia ICT, w tym tablety, systemy pulpitów dotykowych, ekranów LED, kamer do moni-toringu edukacyjnego. Multimedialna sala seminaryjna umożliwi między innymi organizację międzyuczelnianych telekonferencji naukowych, podczas których studenci będą mogli prezentować wyniki swoich badań. Z inwestycji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu cieszą się też w Urzędzie Miasta.
- Cieszymy się, że uczelnia rozwija swoją bazę w Sosnowcu. To tylko potwierdza studenckość Sosnowca. Mamy nadzieję, że dzięki nowym budynkom zwiększy się prestiż uczelni, a co za tym idzie liczba studentów - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu farmację, analitykę medyczną, kosmetologię i biotechnologię studiuje obecnie około 1600 osób.

  • Obok budowy kampusu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na Dańdówce, równie ważną inwestycją w Sosnowcu było powstanie nowego budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Obiekt powstał w miejscu dawnego szpitala przy ulicy Grota-Roweckiego w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń. Wcześniej filolodzy uczyli się w budynkach przy ul. Żytniej, Pułaskiego i Kościelnej. Inwestycja pochłonęła#około 64 milionów złotych. Budynek oddano do użytku w 2008 roku.
  • W latach 2006-2007 trwał natomiast remont popularnej "Żylety", czyli siedziby innego sosnowieckiego wydziału Uniwersytetu Śląskiego - Wydziału Nauk o Ziemi. Najwyższy budynek w Zagłębiu powstał w 1981 roku. Wymieniono wówczas m.in. okna i elewację budynku. Przed budynkiem stanął też dinozaur. Prace pochłonęły kwotę 25 milionów złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty