Nasza Loteria

Śląskie to nie tylko kopalnie. Odkryj uroki regionu pełnego zieleni i atrakcji

Materiał informacyjny POLREGIO
Choć województwo śląskie kojarzy się z górnictwem, region ten ma do zaoferowania coś więcej. Lokalność, kuchnia, gwara, szereg zabytków sprawiają, że turyści chętnie przyjeżdżają poznać to, co w innych częściach kraju jest im obce. Ważne jest także to, że na południe Polski dojedzie się nie tylko autem, ale i koleją regionalną, korzystając z wielu atrakcyjnych ofert biletów. Gdzie więc warto udać się tej jesieni?

Obecnie w podziale administracyjnym województwo śląskie obejmuje ponad 30 powiatów, a największym miastem są Katowice. Region stale się rozwija i dzięki programom rewitalizacji pokonuje stereotypy o wszechobecnym na tych terenach krajobrazie postindustrialnym. Odwiedzając Śląsk, zobaczymy mnóstwo zieleni i przestrzeni, które pomogą nam odpocząć na łonie natury. Ponadto, na mapie można znaleźć również wiele miast, oferujących unikatowe atrakcje.

Miasta, które warto zobaczyć

W Śląskim wiele miast tętni życiem i warto wybrać je jako cel podróży. Główne ośrodki to przede wszystkim Katowice, Częstochowa, Bytom, Bielsko-Biała, Sosnowiec czy Gliwice. Chociaż niektóre nie wydają się na pierwszy rzut oka miastami stricte turystycznymi, jest tam naprawdę wiele do zobaczenia. Zwłaszcza gdy na tle górniczych tradycji przebija się nowoczesność.
W Katowicach warto przejść się klimatycznymi uliczkami, odwiedzić zabytkowe kościoły, wypocząć w słynnym Parku Śląskim. Na uwagę zasługują też pełna budynków w czerwonej cegle dzielnica górnicza Nikiszowiec. Dzielnica ta, mimo urokliwych kawiarenek i niezwykłej ozdoby w postaci charakterystycznych okiennic, kryje w sobie również pozostałości dawnego Śląska. Warty uwagi jest tu również szyb Poniatowski, od którego w zasadzie pochodzi nazwa dzielnicy. Pierwotnie nosił on bowiem nazwę Nikisch, na część Friedricha Nickisch von Rosenegka.

Historię tego województwa, a zwłaszcza ciężko pracujących górników, zobaczymy także w Muzeum Śląskim. Na wystawach znajdują się bowiem zarówno obrazy, jak i przedmioty związane z dawnym Śląskiem, kiedy to właśnie ten zawód był głównym wyborem mężczyzn. Warto tu również dodać, że Muzeum Śląskie to miejsce, w które mogą udać się też rodzice z dziećmi, ponieważ instytucja dba o to, aby najmłodsi również nie nudzili się podczas zwiedzania. Z powodzeniem odnajdą się tu też osoby na wózkach aktywnych, osoby niesłyszące oraz mające problem ze wzrokiem.
Będąc w Katowicach, nie można też obojętnie przejść obok dobrze znanego miejsca fanom sportu oraz muzyki, czyli Hhali Widowiskowo-Sportowej Spodek.

Klimat górnictwa odda też Kopalnia Guido w Zabrzu, można tam przeżyć podziemną przygodę, dowiedzieć się, jaką rolę pełni sztygar i poznać fascynujące lokalne legendy. Wierni, poszukujący ukojenia, obowiązkowo muszą wpisać na listę atrakcji Częstochowę, a dokładniej Jasną Górę. Należy ona bowiem do najważniejszych obiektów sakralnych w kraju. Kilka ulic dalej zaś, można też znaleźć kościół św. Barbary, z cudownym źródełkiem.
Tak naprawdę już odwiedziny tych miast pokażą, że województwo to kryje w sobie zielone zakątki, zabytki w postaci zamków czy typowe miejsca rozrywkowe.

Nie możemy również zapomnieć o człowieku, który zmienił postrzeganie skoków narciarskich w naszym kraju, powodując tym samym zjawisko „Małyszomanii”. Tu z pewnością na liście każdego fana sportu konieczne może okazać się wpisanie zwiedzenia skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle. Oczywiście najlepiej być uczestnikiem zawodów Pucharu Świata lub zawodów Kontynentalnych, natomiast odwiedziny poza sezonem lub gdy akurat na skoczni nikt nie trenuje, też mogą okazać się niezwykle ciekawe. Tym bardziej że bardzo często wtedy zdajemy sobie sprawę, jak wielką odwagę na co dzień muszą mieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety uprawiające ten sport zawodowo. Po obejrzeniu skoczni zawsze można udać się na pyszny obiad i coś słodkiego, a następnie przespacerować się w cudowne, górskie okolice tego niezwykłego miasta.

Czy to koniec atrakcji? Oczywiście, że nie. Warty uwagi jest również Bytom, gdzie możemy zobaczyć oficynę pałacową czy idealne na spacery o każdej porze roku Żabie Doły. Gliwice zaś słyną z Radiostacji, wpisanej na listę Pomników Historii. Jest to niezwykle ważny historycznie obiekt, ponieważ właśnie tam, w 1939 roku, dokonano prowokacji gliwickiej – tajnej akcji dywersyjnej niemieckich służb bezpieczeństwa. Poprzez taki rodzaj prowokacji, przedstawiciele Niemiec chcieli upozorować napad Polski na niemiecką placówkę. Jeżeli jej historia nie jest Ci jeszcze do końca znana, możesz z powodzeniem udać się do pobliskiego muzeum, gdzie nie tylko zobaczysz niezwykłe eksponaty, ale też obejrzysz film wyjaśniający wartość i sens istnienia wcześniej wspominanej Radiostacji.

Nie tylko Żywiec jest zielony

O ile część regionu słynie ze starej zabudowy, historycznych obiektów czy ośrodków górnictwa, część kusi zielenią. Śląskie pozwala odkryć piękno natury, zwłaszcza, gdy sporo miejsca zajmują tam lasy i góry. Można pokusić się o długie spacery lub wycieczki rowerowe. Przy granicy z Czechami i Słowacją częściowo rozciąga się pasmo górskie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Przez województwo przebiega słynny Szlak Orlich Gniazd, który ma swój początek w Krakowie i prowadzi przez Ojcowski Park Narodowy, Pieskową Skałę, Olkusz, Ogrodzieniec, Klucze, Smoleń, Pilice, Bobolice, Mirów, Ostrężnik, Olsztyn i kończy się w Częstochowie.

Do atrakcji turystycznych koniecznie trzeba też zaliczyć Pustynię Siedlecką i Pokazową Zagrodę Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. I przede wszystkim, warto zobaczyć miejscowość, która kojarzy nam się z pięknymi widokami, zachwycając tym samym wielu muzyków, czego dowodem jest grany właśnie tam finał Męskiego Grania. Poza tym, Jezioro Żywieckie pozwala nam odciążyć głowę od codziennego pędu.

Jak na Śląskie, to tylko pociągiem!

Za drogo? W korkach? Tych wątpliwości nie ma, gdy jako środek transportu wybierzemy pociąg. Bogatą sieć połączeń oferuje POLREGIO, klienci mogą nabyć bilety w kasie tuż przed odjazdem lub zamówić przejazd wcześniej, w formie internetowej. W wielu dużych miastach jest też opcja skorzystania z videomatu, oszczędzi to czekania w kolejkach.

Śląskie to nie tylko kopalnie. Odkryj uroki regionu pełnego zieleni i atrakcji

Za bilety POLREGIO nie zapłacimy dużo, mamy też możliwość wyboru, dostępne są bilety jednorazowe, a dla turystów idealnie sprawdzą się te weekendowe. Od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6 obowiązuje wersja turystyczna i turystyczna mini. W cenie 46,40 zł nielimitowane przejazdy dotyczą składów POLREGIO, za 56,70 zł dostępni są jeszcze dodatkowi wybrani przewoźnicy. W planowaniu podróży niezwykle pomocnym narzędziem jest interaktywna mapa TravelMap. Użytkownicy mogą znaleźć w danym regionie najlepsze atrakcje i rozrywki.

Na uwagę zasługuje również oferta grupowa – „Ty i raz, dwa, trzy”. Osoby, które jadą tym samym pociągiem POLREGIO do tej samej stacji, mogą zyskać zniżki. Pierwsza osoba płaci za jednorazowy przejazd według taryfy normalnej lub ulgowej, kolejne (maksymalnie trzy) dostają bilety o ok. 30 proc. tańsze od regularnej ceny. Promocja obowiązuje przy każdej formie zakupu – przy kasie, w automacie, czy poprzez systemy online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni