18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie tradycje: Babski comber z mietlorzem

Justyna Przybytek
Od ponad 100 lat dziewięć najbardziej poważanych gospodyń w katowickim Podlesiu na zmianę przechowuje w swoim domu obraz świętej rodziny. Malowidło z należnym mu szacunkiem wędruje z rąk do rąk, a każdej zmianie tymczasowej właścicielki towarzyszą uroczyste śpiewy i modlitwy.

To - oczywiście w wersji uproszczonej - scenariusz widowiska pt. "Jak nojświyntszo Panienka ze świyntym Józefem noclegu szukali, czyli Gospody", jednego z podleskich obrzędów, który zapoczątkował w 1895 r. ksiądz Paweł Michacz z Mikołowa, a który przyjął się w Podlesiu około 1900 r. Jego nazwa wywodzi się od ceremonialnego przenoszenia obrazu z domu do domu, czyli od gospody do gospody, i nawiązuje do przypowieści o szukającej noclegu, brzemiennej Matce Boskiej.

Bogatą tradycję Podlesia, malutkiej dzielnicy Katowic, była okazja poznać wczoraj podczas Babskiego Combru w podleskim domu kultury. O tradycjach, zwyczajach i obrzędach opowiadały panie z zespołu regionalnego "Podlesianki", czyli mieszkanki Podlesia w słusznym wieku, które od 25 lat promują tutejszą kulturę i obrzędowość.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZWYCZAJACH
Ślonsko wilijo w skansenie
Jak się świętuje w Zagłębiu? ZOBACZ

Na wieczorach podobnych do wczorajszego "Podlesianki" tańczą - przede wszystkim sztandarowy śląski taniec o nazwie mietlorz - śpiewają regionalne pieśni i jak nikt inny potrafią opowiadać, jak to na Podlesiu dawniej bywało. Oczywiście w gwarze i na podstawie własnych wspomnień, bo one służą do odtwarzania scenariuszy wielu podleskich obrzędów, m.in. kiszenia kapusty, skubania pierza, czy wspomnianej Gospody.

- To jedyna taka regionalna i folklorystyczna grupa w Katowicach i ma już swoją stałą publikę - wyjaśnia Sonia Bofor, kierownik MDK w Podlesiu.

I nic w tym dziwnego, bo panie nie tylko czarują opowieściami, ale i cieszą oko występując w oryginalnych strojach pszczyńskich, przekazywanych w podleskich rodzinach od dziesiątek lat.

- Był w Podlesiu taki zwyczaj, że gdy babcia umierała, to przekazywała strój wnuczce - tłumaczy Bofor. - Zresztą już dziś nie ma tu krawcowych, które mogłyby takie uszyć.

Czy znacie takie tradycje? Napiszcie

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!