Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie badań naukowych – powstanie program naukowy dla Śląska

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
24 stycznia w Katowicach podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy między Centrum Łukasiewicz a śląskimi uczelniami. Celem współpracy będzie ustanowienie programu naukowego dla Śląska. - Dzisiejsze porozumienie dotyczy badań naukowych i środków na badania, którymi dysponuje Centrum Łukasiewicz i Budżet Państwa – mówi Dariusz Wieczorek, Minister Nauki.

Współpraca między Centrum Łukasiewicz a śląskimi uczelniami – w Katowicach podpisano list intencyjny

24 stycznia podpisana została umowa o współpracy między śląskimi uczelniami będącymi członkami Konsorcjum Akademickiego a Centrum Łukasiewicz, które jest jedną z największych sieci badawczych w Europie. Porozumienie zostało zawarte w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

- Europejskie Miasto Nauki to wielkie przedsięwzięcie, dzisiejsze porozumienie dotyczy badań naukowych i środków na badania, którymi dysponuje Centrum Łukasiewicz i Budżet Państwa. Myślę, że to dobra okazja do tego, by w Katowicach znalazły się większe środki na badania naukowe, na poszukiwanie nowych rozwiązań, na innowacje – podkreśla Dariusz Wieczorek.

Minister Nauki dodaje, że następnym etapem będzie uzgodnienie programów badawczych, będzie się odbywało drogą konkursów.

- To cała procedura, która musi dopiero ruszyć, ale chcę zapewnić o wsparciu tej inicjatywy i działań, które są prowadzone przez Konsorcjum Uczelni Wyższych. To dobry przykład, że uczelnie potrafią ze sobą współpracować. To kierunek, który powinniśmy przyjąć w całej Polsce – podkreśla minister Wieczorek.

W skład Konsorcjum, które podpisało porozumienie weszły Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Śląska.

- To radosny i bardzo ważny dzień. To wydarzenie bez precedensu otwierające drogę do stworzenia unikalnej formy dofinansowania badań naukowych na potrzeby regionu. Program badań regionalnych pozwoli na uzupełnienie zawsze skromnych środków – podkreśla prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. Koziołek przypomina, że badania mogą zostać wsparte dofinansowaniem ze środków regionalnych, europejskich i prywatnych. Jak podkreśla, dotychczas tego nie robiono.

- Podjęliśmy próbę zbudowania modelu finansowania badań naukowych na potrzeby kluczowych problemów regionu. Jesteśmy w kolejnym tygodniu Europejskiego Miasta Nauki. EMN to między innymi próba zbudowania trwałych efektów zainteresowania nauką. Program badań naukowych dla Śląska będzie jednym z najważniejszych trwałych efektów, które zostaną po 2024 r. – zaznacza prof. Koziołek.

Prezes Centrum Łukasiewicz, Andrzej Dybczyński, również zaznacza wagę podpisanego porozumienia.

- Łukasiewicz powstał po to, żeby łączyć naukę z biznesem, ale również naukę z nauką. Program badań naukowych dla Śląska jest ogromną szansą dla regionu i dla śląskich uczelni. To również szansa dla nas. Będziemy mogli pokazać, że jesteśmy instytucją, która potrafi zaplanować i skutecznie zbudować program badań w regionie – podkreśla Andrzej Dybczyński.

Minister Dariusz Wieczorek dodaje, że te działania są możliwe jedynie we współpracy z samorządem.

- Serce raduje się, gdy widzę tak wspaniałą współpracę pomiędzy ministerstwem, instytutami naukowymi a uczelniami. To dowód na to, że nasze starania o Europejskie Miasto Nauki nie poszły na marne – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera