Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie zoo nie dla zwierząt? [RAPORT BORN FREE FOUNDATION]

Łukasz Respondek
Zoo w Bazylei powstało w 1874 roku. Największą atrakcją jest pawilon, który przedstawia życie na sawannie. Zwiedzający mogą pomagać pracownikom w  szczotkowaniu lub karmieniu niektórych zwierząt.
Zoo w Bazylei powstało w 1874 roku. Największą atrakcją jest pawilon, który przedstawia życie na sawannie. Zwiedzający mogą pomagać pracownikom w szczotkowaniu lub karmieniu niektórych zwierząt. arc.
Raport, który powstał po kontroli przeprowadzonej przez przedstawicieli brytyjskiej organizacji Born Free Foundation, jest miażdżący dla polskich ogrodów zoologicznych. Szczególnie dla śląskiego zoo. Ale dyrekcja Śląskiego ZOO odpowiada: zarzuty są nieprawdziwe.

Zdaniem Brytyjczyków, zwierzęta nie tylko przetrzymywane są w nieodpowiednich warunkach, ale są również źle karmione. Ponadtopolskie ogrody zoologiczne wniosły niewielki wkład w utrzymanie i hodowlę zagrożonych zwierząt, promocję ochrony gatunków, a nawet w odpowiednią ich pielęgnację.

KONIECZNIE WEŹ UDZIAŁ W
PLEBISCYCIE NA NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO ZWIERZAKA ŚLĄSKIEGO ZOO. KLIKNIJ TUTAJ

- Stwierdzenie, iż w naszym zoo zwierzęta karmione są w niehigienicznych warunkach to jakiś absurd - denerwuje się Jolanta Kopiec, dyrektorka chorzowskiego zoo. - Wyciąganie daleko idących wniosków na podstawie krótkich wizyt, bez polskojęzycznego przewodnika, jest co najmniej nadużyciem - wtóruje jej Radosław Ratajszczak, szef wrocławskiego zoo (też źle ocenionego w brytyjskim raporcie). - Nie wiemy także, jak długo trwały "kontrole", na jakiej podstawie szacowano wielkość pomieszczeń, bo przecież mierzenie nie było możliwe bez udziału pracowników zoo powątpiewa w jego rzetelność.

- Nikt nie lubi być krytykowany, ale do takiego dokumentu należy się odnieść merytorycznie, bo między wierszami można znaleźć cenne uwagi - radzi z kolei Piotr Piotrowski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals". - Większość zwierzyńców jest finansowana z pieniędzy publicznych i w związku z tym niedoinwestowana. Tymczasem ogrody zoologiczne są "magazynami" materiału genetycznego. Zapewne wiele zagrożonych dziś gatunków będziemy kiedyś mogli oglądać wyłącznie tam.

Born Free Foundation to brytyjska organizacja, która działa od kilkudziesięciu lat zajmując się głównie ochroną zagrożonych gatunków zwierząt. Jedną z jej ostatnich kampanii była kontrola europejskich ogrodów zoologicznych. BFF opublikowała niedawno pokontrolny raport. Niestety, wnioski w nim zawarte nie są przyjemne dla polskich placówek, a szczególnie dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

W raporcie sprawdzano przestrzeganie unijnej dyrektywy z 1999 roku, która dotyczy przetrzymywania zwierząt w ogrodach zoologicznych. Śmierdzące, małe pomieszczenia, nieświeża woda to tylko niektóre zarzuty BFF wobec polskich ogrodów. Ich dyrekcje są oburzone raportem. Radosław Ratajszczak, prezes zarządu spółki ZOO Wrocław, nazywa inspektorów BFF dyletantami!

- Dobór zdjęć (w raporcie - przyp. red.) jest całkowicie tendencyjny, w niektórych przypadkach są one skadrowane tak, by ilustrować tezę wcześniej założoną. Np. w podpisie zdjęcia niedźwiedzi himalajskich z ZOO Wrocław możemy przeczytać, że nie mają one dostępu do basenu, nie mają możliwości kopania, ukrycia itp. Zdjęcie jest skadrowane tak, by ominąć basen na wybiegu - wyjaśnia Ratajszczak.
Co ciekawe, najlepiej oceniono zoo w stolicy i we Wrocławiu. Chorzowski ogród - podobnie jak dwa małe w Braniewie i Lesznie - otrzymał surowe oceny. Stwierdzono że zwierzęta są niewłaściwie karmione, a pomieszczenia dla nich są brudne i śmierdzące. Zdaniem fundacji wiele klatek w śląskim ogrodzie jest zbyt mała i przechowywane zwierzęta mają problem z naturalnymi zachowaniami: ruchem, odpoczynkiem, odżywianiem i swobodą. Bardzo źle jest też z higieną. Faktem jest, że chorzowskie zoo, które powstało w 1958 roku nie doczekało się generalnego remontu. Jednak zdaniem Jolanty Kopiec, dyrektorki zoo, dokument został przygotowany nierzetelnie.

KONIECZNIE WEŹ UDZIAŁ W
PLEBISCYCIE NA NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO ZWIERZAKA ŚLĄSKIEGO ZOO. KLIKNIJ TUTAJ

Raport mówi o tym, że w ogrodach zoologicznych nie wszystkie gatunki są opisane dla zwiedzających przy pomocy specjalnych tabliczek. - Akurat do "etykietażu", jego jakości i aktualności przywiązujemy w naszym zoo dużą wagę. Nigdy nie dopuściłbym do sytuacji, by brakowało 10 proc. etykiet i nigdy takiej sytuacji nie było. Być może "inspektor" oglądał puste pomieszczenia? - zastanawia się Ratajszczak.

- Podany w raporcie przykład niehumanitarnego przechowywania dwóch słoni afrykańskich jest absurdalny - mówi dyrektor. - W naszym przypadku obie słonice wyjechały w 2009 roku do ogrodu w Poznaniu na nowo wybudowany wybieg. A raport podobno został opracowany na podstawie badań prowadzonych w 2010 i 2011 roku - dodaje. Kopiec podkreśla, że wszystkie boksy i wybiegi spełniają wymogi przepisów, a o zwierzęta dba się z należną troską. Jest też odpowiednia opieka weterynaryjna.

W raporcie uwzględniono konieczność zamknięcia części ogrodów i powrotu zwierząt do swojego naturalnego środowiska. To - zdaniem Kopiec - kolejny absurd. - W dzisiejszych czasach ogrody zoologiczne spełniają swoją misję gdzie dobrem nadrzędnym jest właśnie ochrona zwierząt i podtrzymywanie przy życiu gatunków zagrożonych wyginięciem w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich środowiska naturalnego - uważa.

Również w urzędzie marszałkowskim, który finansuje działalność ogrodu wyniki brytyjskich analiz są krytykowane.

- Zaprezentowany raport to ogólnikowa, nieoparta na solidnych badaniach próba zdyskredytowania krajowych ogrodów zoologicznych - twierdzi Aleksandra Banasiak z zarządu województwa śląskiego. - Autorzy materiału tezę popierają dowodem w postaci kilku płytek z rozrzuconym pokarmem. Takie stwierdzenie potwierdza indolencję autora tekstu, który nie ma pojęcia o zwyczajach małp.

Czy zatem sprawa brytyjskiego raportu nie jest więc przez śląskich urzędników zbyt bagatelizowana? Piotr Piotrowski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals" uważa, że z raportu powinny zostać wyciągnięte wnioski: - Sytuacja w warszawskim zoo jeszcze do niedawna również była nie do pozazdroszczenia. Ale również dzięki interwencjom różnych organizacji udało się ją poprawić.

CO SĄDZISZ O RAPORCIE FUNDACJI BORN FREE? CZY ZWIERZĘTA W OGRODACH ZOOLOGICZNYCH SA PRZETRZYMYWANE W DOBRYCH WARUNKACH? NAPISZ KOMENTARZ NA PODSTAWIE WŁASNYCH OBSERWACJI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!