Ślązacy będą mniejszością etniczną. W Katowicach zbiórka podpisów pod wnioskiem obywatelskim [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zbiórkę podpisów zainaugurowano w Katowicach Arkadiusz Gola
Dziś rano w Katowicach zainaugurowano publiczną zbiórkę podpisów poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Podpis można składać od godziny 10.na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Stawowej.

Zbiórkę podpisów pod projektem prawnego uznania śląskiej mniejszości etnicznej rozpoczęli w czwartek w Katowicach inicjatorzy obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach. Na zebranie 100 tys. podpisów mają czas do połowy lipca.

Projekt ma sprowadzać się do dopisania do obecnej listy czterech mniejszości etnicznych (karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej), piątej – śląskiej.

Za przedsięwzięciem stoi Rada Górnośląska (zrzesza 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej), wsparta m.in. przez posłów Marka Plurę (PO) i Piotra Chmielowskiego (SLD) oraz senatora Kazimierza Kutza.

Z początkiem kwietnia pomysłodawcy nowelizacji zgłosili marszałek Sejmu obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. W czwartek rozpoczęli zbiórkę podpisów pod projektem, w którą zaangażowanych ma być ok. 2 tys. wolontariuszy - głównie członków stowarzyszeń skupionych w Radzie Górnośląskiej.Ponieważ marszałek Sejmu Ewa Kopacz przyjęła zawiadomienie o utworzeniu komitetu 18 kwietnia, od tego czasu biegnie trzymiesięczny termin dostarczenia 100 tys. podpisów.

„To wielki test dla wolontariuszy, którzy muszą pokazać, że nie jest im obca tradycja dobrej śląskiej roboty. To jest też test dla samych zainteresowanych. Myślę, że jeśli okaże się, że te tysiące Ślązaków deklarujących narodowość śląską w spisie powszechnym, są skłonne także złożyć swój podpis i zebrać takie podpisy wśród znajomych, będziemy mogli ogłosić uroczyście koniec słynnej śląskiej dupowatości” - powiedział w czwartek lider RAŚ Jerzy Gorzelik.

Pełnomocnik komitetu Jacek Tomaszewski przekazał PAP, że podpisy będą zbierane m.in. w centrach górnośląskich miast oraz podczas wiosennych imprez masowych. Znakiem rozpoznawczym takich punktów będą żółte i niebieskie śląskie barwy oraz banery z informacją o zbiórce podpisów.
Według Tomaszewskiego w czwartek podpisy miały być zbierane m.in. w Katowicach (w okolicach dworca kolejowego), Pszczynie, Rybniku, Chorzowie, Mysłowicach i Piekarach Śląskich. W piątek - m.in. w Katowicach i Mikołowie, a w sobotę – m.in. podczas organizowanego na trasie z Katowic do Siemianowic Śląskich XXI Biegu Ulicznego im. Wojciecha Korfantego.

Postulat stworzenia obywatelskiego projektu ustawy mającej chronić prawa Ślązaków, poprzez przyznanie im statusu mniejszości etnicznej, wysunął na początku grudnia ub. roku poseł Plura. Kilka dni wcześniej Sąd Najwyższy orzekł, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą, ponieważ Ślązaków nie można uznać za odrębny naród.

Krótko po publikacji orzeczenia RAŚ rozpoczął nabór deklaracji potencjalnych wolontariuszy do zbiórki podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach.

Obowiązująca od 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym odróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

Ustawa wymienia dziewięć mniejszości narodowych oraz cztery etniczne; wprowadziła też język kaszubski jako język regionalny.

W myśli ustawy osoby należące do mniejszości mają prawo m.in. do używania i pisowni imion oraz nazwisk zgodnie z zasadami języka mniejszości, swobodnego posługiwania się tym językiem w życiu prywatnym i publicznie oraz nauki w tym języku lub samego języka.

Wejście nowelizacji w życie m.in. dałoby mowie śląskiej podobne prawa, jakie wynikałyby z nadania jej statusu języka regionalnego (w ub. roku upadła inicjatywa w tej sprawie koordynowana przez Plurę). Nowelizacja zapewniłaby też fundusze m.in. na śląską edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz ochronę miejsc związanych ze śląską kulturą.

Na jutro, piątek 25 kwietnia, akcja zbierania podpisów jest planowana w Mikołowie. Punkty, w których będzie złożyć podpis, mają być zlokalizowane w pobliżu miejskiego targowiska.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ  DZ]

Wideo

Komentarze 67

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kacper

jestem rodowitym slonzakiem z czeladzi urodzilem sie i wychowalem w czeladzi-ojca mam ze lwowa a matke z dochrobycza czasowo przebywam w izraelu-czesc pozdrawiam wszystkich..Kacper pawlik

b
bytomianka

Ludzie, nie dajcie się godzić za nos RASiowi

t
to granda

i ta , no , jak ona, katalizacja, czy jakoś tak .

t
tyn istny.

A kto Ciebie i Tobie podobnych prosi abyście na ŚLĄSKU płacili podatki.
Polska jest wielka więc masz duże prawo wyboru tym bardziej że przymusu już nie ma .

Ś
Ślonzok

Ślonzoki ze Niymiec niy majom sam nic do godanio!

G
Gość

jak no przyszło dojrzeć to my zgerowali
jak Polska cało łod Bałtyku a po Karpaty

Ino Szlonzek pozostół cołkiem cacy
Tam ni ma szczorów w nadmiarze ...

m
mioże po Chińsku

napisz swoje Nazwisko
to wtedy będzie bardziej
zrozumiale dla Chińczyka
czy Koreańczyka mieszkającego
w PL

j
jesteś uciekinierem

z MAJDANU
więc opisz coś o siebie
a wy nic tylko w PL

Schlesierów, Pedałów Niemców , folksdojczów?

a na Ukrainie

Faszyści Hitlerowcy (tenczłek umarł) i inni

;(

na zdj 1 jeden pan co tak łapkę podnosi zmusza drugiego do złożenia podpisu grożąc mu włożeniem papierosa do ucha!

a
alfrydbuchcik

dlaczego Ślązacy jak Tatarzy czy Łemkowie....Ślazacy napływowi na Ślasku????? na własnej ziemi to swoisty
absurd polski

S
Stuk puk

ty sie walni w ta twoja byrna bezmuzgowcu,te twoje chore panstwo zyje z unji i naszych podatkow kiere Warszawa ze Slaska cycko.

S
Szkodnik RAŚowski

Jakie by te państwo nie było..., z pewnością (niestety) pełne wad i przywar..., ale to moje państwo!!!, nie twoje...

I nie życzę sobie aby "to państwo" między innymi z moich podatków robiło prezenty takim "ciemiężonym" Ślązakom jak ty... No bo i właściwe dlaczego miało by robić??? Jako zadośćuczynienie za to plucie na "to państwo" i nieustanne dążenie do jego destrukcji? Wolne żarty... Nie rozumiesz? Pal gumę...! :)

T
Tyta

fszyskie mogom lostac,
yno gorolow nom niy trza.

T
Tyta

bo Turki tak jak wy przijechali do sprzontanio hasiokow i niy som u siebie,
a Slonzoki som u siebie w doma.

t
tylko

Schlesierów, Pedałów Niemców , folksdojczów?

Dodaj ogłoszenie