Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w plenerze? Najpopularniejsze miejsca na Śląsku: Odkryj TOP 10 miejsc na zaślubiny w niezwykłym miejscu

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ślub w plenerze jest uroczystością, o której marzy niejedna para młoda. Nic w tym dziwnego... Bliskość natury, szum drzew, śpiew ptaków, ciepły wiatr, a wokół najbliższe osoby. Wszystko wydaje się być jak z bajki. Jednak przy takiej formie zaślubin trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Jak przygotować się do tego wydarzenia?

Ślub cywilny w plenerze - ile razy oglądaliśmy takie ceremonie w amerykańskich filmach? Mimo wszystko, w naszym kraju to nadal nietypowe rozwiązanie, o którym myśli coraz więcej par. Otoczenie lasu, polany, plaży czy szczyt góry mogą być spełnieniem marzeń pary młodej. Jeszcze do 2015 roku nie łatwo można było otrzymać zgodę na udzielenie ślubu poza urzędem, jednak właśnie w tym roku za sprawą nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego stało się to możliwe. Mimo wszystko nadal trzeba spełnić pewne warunki...

Ślub cywilny w plenerze

Organizując ślub cywilny w plenerze trzeba pamiętać o formalnościach, o których należy pamiętać również podczas zwykłego ślubu cywilnego w urzędzie. Urzędnik musi przygotować akt małżeństwa i dokument poświadczający o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. By zorganizować ślub w plenerze ślub nadal musi zachować formalną formę - to warunek stawiany w Urzędzie Stanu Cywilnego. Trzeba liczyć się również z opłatą w wysokości 1000 złotych.

Ślub kościelny w plenerze

Zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze nie jest łatwą sprawą... Wiąże się z tym znacznie więcej formalności i przeszkód. Księża posługują się Kodeksem prawa kanonicznego, w którym znajduje się szczegółowy zapis dotyczący sakramentu ślubu. Jeden z nich mówi o tym, że ślub powinien odbywać się w kościele, ponieważ jest to miejsce uświęcone.

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii). Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym.

Na zawarcie małżeństwa w innym miejscu zgodę musi wyrazić biskup. W takim wypadku należy udać się do niego z wnioskiem i podać powód, dla którego chcemy zorganizować ślub w innym miejscu niż kościół. Na jej rozpatrzenie niestety można czekać nawet 12 miesięcy nie mając gwarancji na pozytywną odpowiedź.

W przypadku odmowy ślub można zorganizować w małej kapliczce, nieopodal wymarzonego miejsca. To miejsca uświęcone i księża nie powinni w takiej sytuacji widzieć przeciwwskazań.

Miejsca na ślub w plenerze

Na ślub w plenerze, miejsce musi być wyjątkowe. Na Śląsku mamy ich wiele: Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Park Śląski w Chorzowie, plenery przed restauracjami i hotelami w Beskidach, tyskie Paprocany, czy zamki i pałace w naszym województwie. W 2014 roku odbył się nawet pierwszy ślub na stadionie Górnika Zabrze. Na Jurze popularnym miejscem organizacji, w tym przypadku ślubu kościelnego, jest Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu, w swojej ofercie organizację ślubu cywilnego w plenerze ma m.in. Zamek Ogrodzieniec.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera