MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sobotnia Noc Muzeów w Muzeum Śląskim w Katowicach

RP
W sobotę 16 maja rusza piąta edycja Nocy Muzealnej - europejskiej imprezy, do której tradycyjnie przyłącza się Muzeum Śląskie w Katowicach. Tegoroczny wieczór Muzeum przygotowało pod hasłem METROPOLIS, dedykując go ikonografii śląskich miast

Na wieczorno-nocne zwiedzanie Muzeum Śląskie zaprasza do głównej siedziby przy al. Wojciecha Korfantego 3, oddziału Centrum Scenografii Polskiej przy pl. Sejmu Śląskiego 2 oraz do dawnej kopalni "Katowice", ul. Kopalniana 6 - terenu budowy nowej siedziby muzeum. Na gości czekają okazjonalne wystawy, spotkania z artystami i architektami, pokazy filmowe, prezentacje pracowni muzealnych oraz koncerty.

Imprezę rozpocznie zwiedzanie z przewodnikiem terenu dawnej kopalni "Katowice". Wejście pierwszej grupy (maksymalnie 20 osobowej) o godz. 15.00. Kolejne wejścia co 30 min. do godz. 19.30. Zobaczymy maszynownię szybu "Bartosz", a także stolarnię z wystawą planów i modeli Nowego Muzeum Śląskiego oraz ekspozycją planszową "Śląskie pałace i ich właściciele". Zwiedzanie kopalni zakończy o godz. 20.00 koncert zespołu akordeonowego Motion Trio, przygotowany w budynku dawnego warsztatu mechanicznego. Trio zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej Metropolis.

Do zwiedzania siedziby przy al. W. Korfantego 3 Muzeum Śląskie zaprasza od godz. 18.00. Zgodnie z tegorocznym hasłem imprezy - Metropolis - w programie znajdą się pokazy filmów związane ze śląską architekturą.

Muzeum Śląskie przygotowało również coś dla miłośników muzyki góralskiej. O godz. 21.30 kapele Wałasi z Istebnej z Lasoniami z Mikołowa zaprezentują muzykę Karpat na placu przed wejściem do muzeum.

Specjalnie na tegoroczną Noc muzealną odrestaurowano zabytkowy fotoplastykon z ok. 1900 roku, jeden z nielicznych w Polsce. Urządzenie pozwala oglądać zdjęcia w trójwymiarze, kilku a nawet kilkunastu osobom jednocześnie. W katowickim fotoplastykonie na 24 stanowiskach zobaczymy historyczne fotografie z I połowy XX wieku, przybliżające śląską architekturę, obyczaje i krajobrazy oraz architekturę europejską.

Wszystkie miejsca imprezy będą udostępnione dzięki specjalnym, bezpłatnym liniom autobusowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni