Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Było szare podwórko, jest zielone patio. "To wyraz troski o Ziemię". Młodzież elektronika zaaranżowała dzieciniec

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Było szare podwórko, jest zielone patio w SosnowcuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Było szare podwórko, jest zielone patio w SosnowcuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. mat. ZSE w Sosnowcu
Nauczyciele wraz z młodzieżą zaaranżowali podwórko przy budynku Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu w zielone patio. Wszystko w ramach realizowanego w szkole projektu ekologicznego „Zielone płuca Elektronika”.

Szkoła znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, pomiędzy blokowiskiem, a terenem zakładu karnego. Nie posiada zbyt wielu terenów zielonych. Dodatkowo w trakcie remontów budynku zniszczono istniejące już niewielkie enklawy. Najbardziej ucierpiał dziedziniec szkoły. Nawet trawa miała problem, żeby na nim rosnąć. W ten sposób zrodził się pomysł na eko projekt „Zielone płuca Elektronika”.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się zajęcia na lekcjach biologii, godzinach wychowawczych i religii. Projekt bowiem wpisuje się w „Ekologię integralną encykliki Laudato Si” realizowaną przez Caritas i społeczności lokalne w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do troski o Ziemię.

Efektem końcowym projektu realizowanego przez szkołę ma być zwiększenie poczucia współodpowiedzialności za otaczający świat, a także rekultywacja dziedzińca szkolnego właśnie.

– Nie chodzi tu jedynie o walory estetyczne, ale o pozbycie się odpadów z ziemi i stworzenie przestrzeni czystej ekologicznie, która będzie oazą nie tylko dla uczniów czy innych ludzi mogących korzystać z tej przestrzeni, ale także przyciągnie ptaki i owady – opowiada Elżbieta Pędras, pedagog szkolny i współrealizatorka przedsięwzięcia.

Dotąd w pogodnie dni uczniowie mieli do wyboru niestety jedynie dwie możliwości – wyjście na zaniedbany dziedziniec szkoły lub przesiadywanie na ławkach przed budynkiem, niestety w pobliżu ulicy. Dzięki przyznanemu na projekt grantowi dziedziniec zmienił się w zielone patio, miejsce, gdzie cała społeczność szkolna podczas przerw, przed i po lekcjach, ma okazję złapać oddech.

Nie przeocz

– Wiele badań pokazuje, że zdrowie fizyczne i psychiczne mogą być wspierane poprzez częste kontakty z zielenią, dlatego rekultywacja i zagospodarowanie dziedzińca szkolnego, który będzie sprzyjał odpoczynkowi psychicznemu i dotlenieniu uczniów, zapewnienie takiego miejsca stało się celem naszego projektu – wyjaśnia Pędras.

Dodatkowo uczniowie będą musieli regularnie dbać o stworzony ogród. Innymi słowy nauczyciele mają nadzieję, że zapoczątkują wieloletnią tradycję wśród młodzieży i zaangażują ją w podejmowanie kolejnych ekologicznych przedsięwzięć.

W realizację projektu zaangażowani byli nauczyciele - Bożena Dąbek, Magdalena Dyląg, Małgorzata Kolańczyk, Marta Węglarz, Elżbieta Pędras, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, w tym koła Caritasu, a także samorząd szkolny i uczniowie klas drugich placówki.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera