Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: IV edycja konkursu Al legro. Tribute to Szpilman za nami [ZDJĘCIA]

TOS
Konkurs piosenek Władysława Szpilmana Al Legro Sosnowiec
Konkurs piosenek Władysława Szpilmana Al Legro Sosnowiec Arkadiusz Gola
W Sosnowcu zakończyła się czwarta edycja konkursu piosenki Al legro. Tribute to Szpilman. Grand Prix powędrowało tym razem do Dominiki Kontny, która wraz z zespołem "Są stąd" zaprezentowała piosenkę "Czerwony autobus". Ozdobą niedzielnego koncertu w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych był recital przewodniczącego jury Adama Makowicza.

Konkurs interpretacji piosenek Władysława Szpilmana odbywa się w Sosnowcu od czterech lat. Jego termin jest nieprzypadkowy, bowiem Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w kamienicy przy ul. Targowej w Sosnowcu. Jego życie stało się bardziej znane poprzez "Pianistę" Romana Polańskiego. Muzycy nie zapominają o wielu przebojach polskiej muzyki rozrywkowej, które napisał, chociaż, jak wspominał Paweł Sztompke, współprowadzący wraz z Jackiem Filusem z Radia Katowice koncert, Szpilmana interesowała nie tylko muzyka rozrywkowa.

- Na świecie znany jest jako pianista i twórca Kwintetu Warszawskiego - zespołu, który o wiele bardziej znany był za granicą, aniżeli w Polsce. Grali w nim wybitni instrumentaliści, którzy rozsławiali Polskę na całym świecie - mówił Sztompke. - Władysław Szpilman bardzo mocną ręką, ale taką inteligentną, trzymał sprawy muzyczne Polskiego Radia, a wtedy to oznaczało całą rozrywkę polską. To on w końcu wymyślił festiwal w Sopocie - dodał.

- Nazwisko Władysława Szpilmana powinno być dla każdego młodego wykonawcy fundamentem do i prezentowania, i tworzenia muzyki w dzisiejszych czasach. To nazwisko wybitne. Ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć tak szacownego kompozytora. Ta nowoczesna muzyka bardziej oparta jest na rytmice, u Szpilmana jest niezwykle fantastyczna harmonia i melodie. W tym jest tak naprawdę największy kunszt. Są to utwory trudne, ale brzmią miło dla ucha - mówi nam Anna Mikoś, która z rąk Adama Makowicza odebrała nagrodę specjalną za najbardziej jazzowe wykonanie. Śpiewała piosenkę "Tych lat nie odda nikt".

Grand Prix konkursu trafiło do Dominiki Kontny i zespołu "Są stąd" za interpretację piosenki "Czerwony autobus". Pierwszą nagrodę otrzymała Małgorzata Nakonieczna, która śpiewała "Nie wierzę piosence", drugą - ex aequo Łukasz Wicher za "Skończoną grę" i Agata Jastrzębska za piosenkę "To przypadek". Trzecie miejsce zajęli ex aequo Agata Zakrzewska za "Deszcz" i Joanna Świnialska za "Do widzenia, Teddy". Wyróżniono też Joannę Możdżan za "Elegię".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!