Sosnowiec powalczy o Gierka, będzie się liczył głos mieszkańców

Tomasz Szymczyk
Każdy sosnowiczanin dostanie do skrzynki ulotkę z pytaniem, jaki jest jego stosunek do nazwy rondo Edwarda Gierka. Wyniki konsultacji władze Sosnowca prześlą do biura wojewody śląskiego.

Od czwartku w Sosnowcu trwają konsultacje w sprawie przyszłości ronda Edwarda Gierka. Chodzi oczywiście nie o samo rondo, ale o jego nazwę upamiętniającą pochodzącego z Zagłębia Dąbrowskiego byłego I sekretarza KC PZPR, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego partii w Katowicach. Nazwę prawdopodobnie trzeba będzie zmienić z uwagi na uchwaloną przez Sejm ustawę dekomunizacyjną.

CZYTAJCIE TEŻ:
Sosnowiec: 12 ulic do zmiany, rondo Gierka na razie zostaje
Dekomunizacja ulic w Sosnowcu: Rondo Gierka zostaje
Sosnowiec pyta mieszkańców o Rondo Edwarda Gierka

Każdy z mieszkańców Sosnowca dostanie specjalną ulotkę, w której na jednej stronie zamieszczony jest skrócony życiorys Gierka i informacja o tym, po co przeprowadzane są takie konsultacje. Każdy z mieszkańców będzie mógł wypowiedzieć się w tej sprawie do 20 czerwca wrzucając wypełnioną ankietę (jedną maksymalnie mogą wypełnić cztery osoby) do urny w jednym z kilkunastu punktów konsultacyjnych lub przesyłając jej skan drogą mailową na adres konsultacje@um.sosnowiec.pl

- Nie zgadzam się z polityką Edwarda Gierka, ale chyba jak większość uważam, że był on mieszkańcem tego miasta i wiele dla tego miasta zrobił - mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.Przypomnijmy, że nazwa Rondo Gierka nie znalazła się na liście przeznaczonych do zmian nazw ulic, nad którą kilka tygodni temu debatowali sosnowieccy radni. W myśl tych propozycji z mapy Sosnowca miałyby zniknąć takie ulice jak: Jasieńskiego, Braci Śliwów, Kalagi, Śliwki czy Szenwalda. Co nie oznacza, że w stolicy Zagłębia o przyszłości ronda Gierka się nie mówi.
Przed kilkoma dniami do przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu wpłynęła petycja ze strony sosnowieckiego klubu Gazety Polskiej w sprawie zmiany nazwy tego ronda.
- Uważamy, że były szef PZPR, komunistycznej partii, która za swój cel miała budowę społeczeństwa komunistycznego i krzewienie tej zbrodniczej ideologii, nie powinien dalej posiadać w mieście żadnego obiektu użyteczności publicznej czy honorowego tytułu - napisano w piśmie, pod którym podpisany jest prezes Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu Paweł Szopa.

Co Sosnowiec zrobi, jeśli mieszkańcy opowiedzą się za pozostawieniem w mieście nazwy rondo Gierka?

- Przed poprzednimi wyborami słyszeliśmy, że ta władza - w przeciwieństwie do poprzedniej - będzie słuchać głosu ludu. Jeśli mieszkańcy będą za zachowaniem tej nazwy, przekażemy wyniki konsultacji wraz z wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego na temat Gierka do pana wojewody, który będzie decydował o tych nazwach i mamy nadzieję, że podejmie decyzję zgodną z decyzją mieszkańców - mówi Chęciński.

W sąsiednich Katowicach nie ma planów i konieczności, by zmieniać nazwę ronda gen. Jerzego Ziętka.

- Nazwa ronda była konsultowana z IPN-em. Należy patrzeć na cały życiorys tej postaci. Nie ma nakazu, aby wszczynać procedurę zmiany tej nazwy - wyjaśnia Ewa Biskupska z biura prasowego UM w Katowicach.

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Porąbce, włączonej w 1975 roku do Sosnowca. Przez wiele lat był członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej KWK Sosnowiec. Zmarł w 2001 r. Spoczął na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu. Gierek ma w stolicy Zagłębia swoje rondo, jest także honorowym obywatelem tego miasta.

Zmiany ulic

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej w Sosnowcu zmienionych ma zostać dwanaście nazw ulic. W ubiegłym miesiącu o propozycjach nowych nazw dyskutowano na posiedzeniu Komisji Samorządności i Organizacyjnej Rady Miejskiej. Kolejne jej posiedzenie zaplanowano na najbliższą środę.

W Jaworznie władze miasta ogłosiły konsultacje wśród mieszkańców, którzy mogli zgłaszać propozycje nazw nowych ulic. Teraz głosy jaworznian są opracowywane. Zmienić trzeba m.in. nazwy takich ulic jak marszałka Żukowa, Dąbrowszczaków, Nowotki, Fornalskiej, Sawickiej czy Korczyńskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Konrad Kowalski

Ta ankieta jest wyrazem niedojrzałości politycznej elit sosnowieckich.
IDEA JEST PONAD ZASADĄ UTYLITARYZMU.
To czy Gierek coś zrobił w Sosnowcu, czy też nie jest drugorzędne wobec szkody dla całego społeczeństwa, dla naszych sumień: przedłużył agonię komunizmu o prawie 10 lat odbierając nam wolną myśl, wolną gospodarkę, a cementując swoich spleśniałych ubeków i komunistów. Odebrał mojemu pokoleniu 10 lat nadziei, marzeń, odebrał szansę przemiany i rozwoju. Pod koniec jego dekady system był tak szczelny, że PZPR (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) i siły jej podległe takie jak wszelkie szczeble administracji państwowej, policja, prokuratura, SB, tysiące donosicieli utrwalały go gnębiąc normalnego obywatela. Powstanie Solidarności a potem Komitetów Obywatelskich było na tamte czasu prawdziwą rewolucją. Ja w tym czasie działałem w KIKu (Klubie Inteligencji Katolickiej) i zanosiłem do cenzury w Katowicach nasz comiesięczny program i taki mądry ważny człowiek przykładał pieczątkę i mogłem wówczas dać do ksero w ilości wyznaczonej przez cenzora. A wiecie ile tego było? - Zgoda opiewała na 50 (pięćdziesiąt jednostronicowych kartek wielkości A5 – klawo jak cholera!
Kogo miałbym gloryfikować – słabeusza komunistycznego ze spaczonym spojrzeniem na Polskę, człowieka i świat, zakompleksionego małego aparatczyka na wysokim stanowisku, które go przerastało.
Dlaczego nie pozwolicie Gierkowi odpocząć. Zmarł i niech mu ziemia lekką będzie. Komu tak zależy na wzbudzaniu skrajnych emocji. Komu jest potrzebna garbata ikona tamtych złych czasów. Jak działacze SLD, którzy tyle mówią o wolności, równości i braterstwie, mogą w Sosnowcu zbierać podpisy poparcia pod kimś, kto wówczas łamał wszystkie te zasady?! W tamtych czasach żaden z nich nie miałby ani jednej okazji do publicznego wyrażenia poglądów i wartości, które są dzisiaj dla niego czymś oczywistym.
Konrad Kowalski

P
PAWLO

Miałeś być naleśnikiem. Tylko ojciec zamiast na patelnie do dziury sie puścił !

P
PAWLO

Katastrofą to jest twój komentarz. Max zadłużenie wynosiło 40" dużych baniek". Połowa została umorzona za akcje polskich służb specjalnych w latach 90-tych. Teraz to dopiero jest zadłużenie, a zero budowy zakładów pracy. Co najwyżej zamykanie..

@JajaKobyły

Taki już ten na Prezydent, ze lubi robić sobiei PR i grę pozorów!

J
JajaKobyły

To miejskie referendum o Gierku to ten wasz prezydent robi za swoje pieniądze? Bo jeśli za miejskie to jest to szczyt obłudy, doopokreacji i obłudy - przecież nawet jakby 99% mieszkańców zagłosowało na tak - TO OBOWIĄZUJE USTAWA SEJMOWA W TEJ SPRAWIE. To najzwyklejsze wyrzucanie forsy w błoto byle tylko potem Prezydent mógł chwalić się wokół - robiłem co mogłem towarzysze ale pisiory nie pozwoliły!

J
JajaKobyły

To miejskie referendum o Gierku to ten wasz prezydent robi za swoje pieniądze? Bo jeśli za miejskie to jest to szczyt obłudy, doopokreacji i obłudy - przecież nawet jakby 99% mieszkańców zagłosowało na tak - TO OBOWIĄZUJE USTAWA SEJMOWA W TEJ SPRAWIE. To najzwyklejsze wyrzucanie forsy w błoto byle tylko potem Prezydent mógł chwalić się wokół - robiłem co mogłem towarzysze ale pisiory nie pozwoliły!

L
Leszek

Gierek od wielu lat należał do elity władzy. Już w czasach stalinowskich, co prawda na krótko, został członkiem Biura Politycznego. A więc przedstawianie go jako „nowego” było mitem, który zresztą Gierek starał się podtrzymywać, dystansując się od ekipy Gomułki. Wbrew prawdzie utrzymywał, że nie był obecny na posiedzeniu Biura Politycznego, w czasie którego podjęto decyzję o podwyżce cen, która stała się przyczyną strajków na Wybrzeżu. Na początku 1971 r., świeżo po objęciu przez niego władzy, propaganda eksponowała jego cechy osobiste, które faktycznie odróżniały go korzystnie do Bieruta czy Gomułki. Był mężczyzną rosłym, o tubalnym głosie. Swoją postawą potrafił budzić zaufanie na tle niskiego, mówiącego niewyraźnie Gomułki, który wygłaszał bardzo długie, nudne przemówienia. Dodatkowo wykorzystywano elementy jego przeszłości, czyli pobyt na Zachodzie, pracę w charakterze górnika. Tym nie mógł się pochwalić żaden z jego poprzedników i był to jeden z częstych elementów pojawiających się przemówieniach lub spotkaniach Gierka z robotnikami. Wygrywano to, że Gierek lepiej mówił po francusku niż po rosyjsku. Wielu ludzi dzięki temu faktycznie uwierzyło, że będzie budował socjalizm z ludzką twarzą, a nie kontynuował socjalizm siermiężny. Wreszcie, co ważne, Gierek potrafił budować swój wizerunek męża stanu. W odróżnieniu od Gomułki, który miał jeden garnitur, jeden krawat i znany był ze skąpstwa, Gierek prezentował się zawsze w nienagannie skrojonych strojach. To właśnie na początku jego panowania prasa zaczęła publikować zdjęcia prezentujące prywatność I sekretarza. Można było zobaczyć Gierka z dziećmi, żoną, przy stole lub grającego w piłkę z wnukami.

L
Leszek

Zbrodnicza polityka ekonomiczna czasów Gierka doprowadziła do ogromnej zapaści gospodarczej PRLu. Prowadzona za zgodą Moskwy taktyka zadłużania kraju spowodowała ogromne zadłużenie zagraniczne Polski. Zostało ono spłacone dopiero w kwietniu 2009 roku nowym długami na lepszych warunkach. W sumie przez decyzję Gierka oraz późniejsze zawieszenie spłacania pożyczki przez Jaruzelskiego zadłużenie Polski z lat 70. wzrosło do 60 miliardów dolarów!

L
Leszek

Długi Gierka zostały spłacone kolejnym długami na lepszych warunkach, czyli nadal je spłacamy!

S
Silus

Bez Śląska i Ślazaków Polska była by drugą Rumunią . Zapomniałeś jak twoi przodkowie srali na żertce?

Ł
Łowcy.H

i nie zamierzamy być, bo Ślonzoki to kormelstwo i chacharstwo, co nic nie robi tylko pije, kopie piłkę i modli się do pónbucka i Marysi piekarskiej! Gdyby nie Niemcy to bylibyście taką drugą Albanią. Sami nic nie potraficie zbudować, takie z was pany hanysy! Oni zrobili z was ludzi. A za stan gospodarki na waszej ziemi odpowiadacie wy sami. Brakło komuny to Śląsk upadł. Wy sami poparliście stoczniowców w 1980 roku, potem krzyczeliście "precz z komuną", głosowaliście na solidaruchów i w końcu wybraliście sobie Buzka, co wykończył do reszty śląską gospodarkę. Teraz płaczecie za kopalniami i hutami a winicie za to Gierka. Większych debili w życiu nie widziałem!

A
Adam

Zagłębie nigdy nie było katolickie! Ten region w przeszłości zamieszkiwany był głównie przez Niemców i Żydów więc nie mamy wiele wspólnego z tzw. prawdziwymi Polakami z Krakowa, Warszawy czy Lwowa. A oni dziś na siłę wciskają nam miłość do Kościoła, do JP2, do Piłsudskiego i do żołnierzy wyklętych. Jeśli już zmienić to nazwę ronda JP2 a pomnik przenieść np. do Katowic, do Hanysów. Oni są bardzo wierzący, na pewno się ucieszą.

A
Adam

Po pierwsze|: długi Gierka zostały już dawno spłacone (poczytaj trochę, zanim napiszesz kolejną głupotę!) a po drugie za mało ubito tych patałachów w 1970 roku! Trzeba było ich wszystkich wytłuc do pnia łącznie z rodzinami!

L
LEJE W pisUAR

A ciebie rodzice to pewno do Sosnowca w kobiałce z za Buga przywieźli

L
LEJE W pisUAR

pisDO LEPIEJ ZMIEŃ LEKARZA BO TEN CIĘ OSZUKUJE

Dodaj ogłoszenie