MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia w Bielsku-Białej: Jesteśmy przerażeni! - mieszkańcy Bielska-Białej

Jacek Drost
Spalarnia
Spalarnia ARC
Spalarnia odpadów medycznych przy Szpitalu Wojewódzkim pod Szyndzielnią wywołuje emocje, jakich w Bielsku-Białej bardzo dawno nie było. - Jesteśmy przerażeni - mówią mieszkańcy. W akcję przeciwko spalarni włączył się poseł Stanisław Pięta z PiS.

Spalarnia w Bielsku-Białej wzbudza strach

- To sprawa na wagę życia. Jesteśmy przerażeni tym, co się spala w tej spalarni - mówiła Wanda Giereś, która wystąpiła na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w sprawie spalarni odpadów medycznych prowadzonej przez rzeszowską spółkę Eko-Top (pisaliśmy o tym w ub. tygodniu).

Podkreślała, że odkąd szpital wydzierżawił spalarnię spółce, pracuje ona na pełnych obrotach, utylizowane są w niej nie tylko odpady medyczne, ale także różne niebezpieczne i trujące substancje, w efekcie czego w ostatnich trzech latach w rejonie spalarni dochodzi wśród mieszkańców do zachorowań na choroby nowotworowe i nagłych zgonów. Podkreślała, że normy są wielokrotnie przekroczone, a zgodę na palenie odpadów z całego województwa śląskiego wydał marszałek województwa.

- Spalarnię trzeba zamknąć. Sprawdzić, jakie ma ekologiczne oddziaływanie na środowisko - postulowała Giereś w imieniu mieszkańców.
Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego i jednocześnie przewodniczący rady uspokajał, że spalarnia spełnia wszelkie normy ochrony środowiska, a kontrole nie wykazują żadnych uchybień (mieszkańcy wskazywali jednak, że kontrole są zapowiadane i spółka może się do nich odpowiednio przygotować).

Poseł PiS Stanisław Pięta zwrócił władz miasta o pilną interwencję w tej sprawie u marszałka województwa śląskiego.

- Muszą zostać do końca wyjaśnione dwie sprawy: dlaczego marszałek zwiększył przepustowość spalarni i czy w tej spalarni oprócz odpadów medycznych są spalane inne rzeczy - mówił prezydent miasta Jacek Krywult.

Spółka Eko-Top chce zorganizować spotkanie z przedstawicielami mieszkańców, władz miasta oraz szpitala, by pokazać, że spalarnia działa w pełni ekologicznie.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!