Sposób na zapadanie się miasta? WUG zajrzy w dziury pod Bytomiem

Redakcja
Udostępnij:
Decyzja o utworzeniu zespołu ds. okresowej oceny eksploatacji górniczej pod Bytomiem - to główny efekt środowego spotkania władz tego miasta, przedstawicieli Kompanii Węglowej i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach .

Celem spotkania w WUG było wyznaczenie ram dla dalszej eksploatacji węgla pod Bytomiem po tym, jak w ostatnich tygodniach szkody górnicze pod tamtejszą dzielnicą Karb spowodowały konieczność wykwaterowania mieszkańców co najmniej kilkunastu budynków.

Dotąd w Karbiu wskutek szkód górniczych spowodowanych przez należącą do Kompanii Węglowej kopalnię "Bobrek-Centrum" ewakuowano 190 osób z 80 mieszkań w 12 budynkach. Do dalszej ewakuacji w najbliższym czasie przewidziano 86 osób z 33 mieszkań w czterech następnych budynkach. Ogółem - według władz miasta - problem może dotyczyć ok. 630 osób z 28 budynków.

W poniedziałek podczas spotkania zainicjowanego przez ministra w kancelarii premiera Michała Boniego ustalono m.in., że do połowy września wypracowane zostanie porozumienie między władzami Bytomia, rządem a Kompanią Węglową m.in. ws. budowy nowych domów dla mieszkańców zniszczonego osiedla.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, tego dnia zdecydowano m.in. o utworzeniu zespołu ds. okresowej oceny eksploatacji prowadzonej przez kopalnię "Bobrek-Centrum". W jego skład wejdą przedstawiciele władz miejskich, Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach (OUG) oraz Kompanii Węglowej.

Zespół przynajmniej raz na kwartał ma oceniać m.in. skutki eksploatacji na powierzchni i postępy prac związanych z ich usuwaniem. Jak zaznaczyła Talarczyk, dotąd w całej Polsce w miejscach, gdzie eksploatacja górnicza była przyczyną sporów np. samorządów z przedsiębiorcami, z inicjatywy nadzoru górniczego powstało 15 podobnych zespołów, wśród nich 12 w obszarze eksploatacji węgla kamiennego.

Dotąd w Bytomiu kwestie związane z eksploatacją i jej następstwami były omawiane przez miasto z kopalnią - dwustronnie, a powołanie podobnego zespołu nie było potrzebne. Teraz zespół powstanie m.in. wobec skali problemu. Działalność zespołu, która ma ruszyć od września, ma być swego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem dla miasta.
W środę postanowiono również, że przyszłością eksploatacji w rejonie Karbia w latach 2012-2014 zajmie się w drugiej połowie października działająca przy WUG komisja ds. ochrony powierzchni. W tym posiedzeniu - o otwartym charakterze - będą uczestniczyli przedstawiciele miasta i Kompanii Węglowej.

- Bieg ściany, która jest w jakimś stopniu odpowiedzialna za to, co się w Bytomiu stało, właściwie już się zakończył, obecnie wydobycia tam nie ma. Do końca roku obowiązuje tam jeszcze dotychczasowy plan wydobycia, natomiast w styczniu musi zacząć obowiązywać nowy plan. Określi on przyszłość kopalni Bobrek-Centrum, która w tym rejonie chce dalej fedrować - wskazała Talarczyk.

Komisja ustali, na jakich warunkach i jakimi metodami eksploatacja pod Bytomiem będzie mogła być kontynuowana. Być może sformułuje też zalecenia dotyczące profilaktyki budowlanej - chodzi o dodatkowe zabezpieczenia istniejących obiektów na powierzchni od skutków eksploatacji.

Według relacji Talarczyk, obecny na spotkaniu śląski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jan Spychała akcentował, że często - w skali regionu - zalecenia dotyczące zabezpieczenia budynków na powierzchni przed szkodami górniczymi nie są wdrażane. Stąd prezes WUG Piotr Litwa zaproponował, by uściślić w tym zakresie współpracę nadzoru budowlanego i górniczego.

Spychała zaapelował też do KW, by nie prowadziła obowiązkowej inwentaryzacji budynków i oceny ich odporności na szkody górnicze tzw. metodą punktową, lecz bardziej szczegółową metodą ekspercką. Metoda punktowa wiąże się m.in. z mniejszą odpowiedzialnością prawną oceniającego. Zdaniem nadzoru, takie kontrole powinny wykonywać osoby legitymujące się samodzielnymi funkcjami technicznymi, np. rzeczoznawcy budowlani.

Według rzeczniczki bytomskiego magistratu Katarzyny Krzemińskiej-Kruczek, ustalenia środowego spotkania w WUG są dla miasta satysfakcjonujące. - Jesteśmy z tych wyznaczonych ram działania zadowoleni. Te wymagania bronią interesu miasta - zaznaczyła rzeczniczka. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie