Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy twój dom nie stanie na osuwisku

Łukasz Klimaniec
W czwartek w Cieszynie rodziny z przysiółka Prusów w Milówce, którym osuwisko we wrześniu zniszczyło domy, będą rozmawiać z przedstawicielami wojewody w sprawie odszkodowań.

Od kilku dni trwają też w Prusowie przygotowania do budowy dwóch mostów i drogi do kilkunastu gospodarstw odciętych przez zwały ziemi i kamieni.

Straty są ogromne. Czy można je było ograniczyć? Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego mówią, że tak. Choćby poprzez zakaz wydawania pozwoleń na budowę na terenach osuwiskowych. Dla 270 powiatów w Polsce przygotowują właśnie mapy osuwisk w ramach projektu SOPO (System Osłony Przeciwosuwiskowej).- Kiedy skończymy projekt, powiaty i gminy otrzymają mapę, którą będą mogły wykorzystać do planów zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy dr Dariusz Grabowski z Zakładu Geologii Środowiskowej PIG w Warszawie.

Na mapie są uwzględniane osuwiska czynne, nieaktywne, okresowo aktywne, a także tereny zagrożone i te, na których potencjalnie może dojść do osuwisk. Jednak lista osuwisk, które uaktywniły się w tym roku powstaje raptem od dwóch miesięcy, bo pieniądze na wykonanie tzw. kart osuwiskowych PIG otrzymał na początku września. Geolodzy podkreślają, że konieczne są też zmiany w polskim prawie.

- Na razie nie ma zapisu, że na osuwiskach nie można się budować - przyznaje dr Grabowski. W Międzybrodziu Bialskim, gdzie w maju ziemia zniszczyła kilka domów, obowiązywał zakaz budowania na zagrożonym terenie. Z czasem pojawiła się możliwość stawiania domów na palach. Niektórzy tak robili, inni z upływem lat zrobili betonowe fundamenty i rozbudowali domy. Rozsądna wydaje się propozycja, by każdy, kto chce budować się na osuwisku, podpisywał oświadczenie, że jest świadomy zagrożenia i w razie katastrofy nie będzie domagał się odszkodowania. Ale w Karpatach według geologów nawet 20 procent terenów trzeba by wyłączyć z zabudowy. Ludzie zaś muszą gdzieś mieszkać!

- Chodzi o to, by budując dom na osuwisku, mieć tego świadomość i odpowiednio się zabezpieczyć przed skutkami osunięcia się ziemi - tłumaczy dr Dariusz Grabowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!