Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, na jaki dodatek mieszkaniowy możesz liczyć

JJ
Przyznanie dodatku nie zależy od standardu domu
Przyznanie dodatku nie zależy od standardu domu Marzena Bugała-Azarko
Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy powinna zgłosić się do urzędu gminy. W praktyce przyznawaniem dodatków zajmują się zwykle ośrodki pomocy społecznej. Po dopełnieniu formalności, należy poczekać około miesiąca na wydanie decyzji.

NASZE SPRAWY W DZIENNIKU ZACHODNIM [CZYTAJ]

Jeśli dodatek zostanie przyznany, należy pamiętać, że - co do zasady - nie jest on wypłacany osobie uprawnionej, lecz przelewany na konto zarządcy domu. Lokator uprawniony do dodatku reguluje opłaty czynszowe jedynie w wysokości stanowiącej różnicę między pełnym czynszem a dodatkiem. Decyzja przyznająca dodatek obowiązuje przez pół roku. Po tym czasie procedurę ubiegania się o dodatek trzeba zacząć od nowa.

Wysokość dodatku można obliczyć samodzielnie. Robi się to następująco.

1. Sumujemy wydatki będące podstawą obliczenia dodatku. To przede wszystkim: czynsz, koszty eksploatacji i remontów ponoszone w mieszkaniach spółdzielczych, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną ponoszone przez właścicieli mieszkań, koszt energii cieplnej, wydatki na wodę, opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych.

2. Liczymy, jaka część wydatków stanowiących podstawę obliczenia dodatku, przypada proporcjonalnie na normatywną część powierzchni lokalu.

3. Ustalamy udział własny w czynszu, a więc część opłat, którą lokator musi pokryć z własnej kieszeni (jaki procent dochodów gospodarstwa stanowi udział własny, przedstawia tabela, którą zamieszczamy u góry strony). Progi dochodu przedstawione w tabeli zależą od aktualnej wysokości najniższej emerytury.

4. Od wyniku uzyskanego w punkcie drugim, odejmujemy wynik uzyskany w punkcie trzecim. Dodatek nie może być wyższy niż 70 proc. wyniku uzyskanego w punkcie drugim.

Dodatek nie zostanie przyznany, jeśli okaże się, że miałby być niższy niż 2 procent najniższej emerytury (obecnie 16,62 zł).

Dodatek - co do zasady - nie jest wypłacany do rąk osoby uprawnionej, ale przelewany na konto zarządcy domu, w którym mieszka osoba uprawniona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!