reklama

Stop rzezi dzików. W czwartek demonstracja na rynku w Katowicach ZDJĘCIA

LOTAZaktualizowano 
Zapowiedź akcji Stop rzezi dzików w Katowicach LOTA
Demonstracja przeciwko odstrzałowi dzików w Polsce w Katowicach odbędzie się w czwartek 10 stycznia na rynku. Protest organizuje grupa Śląsk przeciw myśliwym. Natomiast w środę przedstawiciele Partii Zieloni zapowiedzieli złożenie petycji w sprawie powstrzymania „rzezi dzików” do urzędów miejskiego i wojewódzkiego w Katowicach.

Demonstracja „Nie dla masowego odstrzału dzików” odbędzie się 10 stycznia na rynku w Katowicach (o godz. 18.30).

Udział w wydarzeniu na Facebooku zadeklarowało jak dotąd około 500 osób. Protest organizuje grupa Śląsk przeciw myśliwym

- Chcemy, aby dyskusja na temat dzików była merytoryczna i sensowna – wyjaśnia z kolei Maciej Psych Smykowski z Partii Zieloni. Jak zapowiada demonstracja w Katowicach ma być kolejnym protestem wobec planowanego odstrzału dzików, ale też apelem o rozsądną politykę dotyczącą praw zwierząt.

Dziki w Katowicach: 12 dzików nawiedziło osiedle Odrodzenia [ZDJĘCIA]

- 12 stycznia rozpocznie się rzeź dzików w Polsce. Zabitych ma zostać 210 tysięcy zwierząt. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju. W praktyce dziki mogą zostać wystrzelane do ZERA - alarmują organizatorzy demonstracji.

W sprawie planów odstrzału dzików otrzymaliśmy informację z Polskiego Związku Łowieckiego:

- Informacja o rzekomym planie zakładającym odstrzał ponad 200 tys. jest nieprawdziwa. Sumaryczny, roczny plan łowiecki na cały rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys. dzików. Podkreślam, chodzi o cały sezon łowiecki. W żadnym oficjalnym komunikacie i wypowiedzi Polskiego Związku Łowieckiego nie pojawiła się informacja o planowanym odstrzale ponad 200 tys. dzików - informuje Paulina Marzęcka, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego.

Wczoraj Zieloni mieli złożyć w Katowicach petycje do urzędów miejskiego i wojewódzkiego w sprawie odstrzału.

- Staramy się, aby w rozmowie na temat dzików dyskusja była merytoryczna i sensowna. Wnioskujemy o rozsądek i zwracamy się do tutejszych urzędów, które mogą kontrolować myśliwych, aby poznali rzeczowe argumenty - tłumaczy Smykowski.

W petycji kierowanej do urzędów Zieloni wymieniają siedem argumentów przeciw masowemu odstrzałowi dzików.

Oświadczenie katowickiej Partii Zieloni ws. odstrzału dzików

[i]Odstrzał dzików proponowany przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie rozwiąże problemu ASF. Źródła problemu są inne. Rozwiązania też i dlatego proponujemy:
  1. Likwidacja populacji dzików nie rozwiąże problemu ASF wśród świń długofalowo - co najwyżej doraźnie, tak aby zapewnić wsparcie wyborcze w r. 2019 (i o to partii rządzącej de facto chodzi). Dziki są bowiem zwierzętami migrującymi i na puste miejsce po wybitej populacji przyjdą dziku z krajów ościennych, głównie z Białorusi.
  2. Przyczyną epidemii ASF wśród świń nie są dziki, które przecież naturalnie nie mają kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi. ASF do gospodarstw przenoszą ludzie - w tym sami rolnicy, którzy polują, i ich sąsiedzi-myśliwi lub kłusownicy. Dlatego przede wszystkim należy ściśle przestrzegać zasad higieny i bioasekuracji przez hodowców - zmiana stroju i obuwia przed wejściem do chlewni, przeprowadzanie dezynfekcji w gospodarstwach, kontrola sanitarna, zgłaszanie znalezionych padłych dzików odpowiednim służbom, a nie własnoręczne ich zakopywanie w obawie przed prewencyjną likwidacją hodowli, co prowadzi do przeniesienia wirusa do domu na ubraniu i narzędziach.
  3. Polowania masowe w rzeczywistości sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Po pierwsze wystraszone stada rozbiegają się na duże odległości i wchodzą w kontakt z dzikami z sąsiednich regionów. Ponadto w miejsce opuszczone przez dziki pojawiają się na terenach przygranicznych dziki z zagranicy - przy braku międzynarodowej koordynacji działania te spowodują napływ dzików z sąsiednich krajów. Po trzecie - psy szarpią postrzelone, chore dziki, zarażona krew wsiąka w glebę i wirus pozostaje w niej miesiącami. Ewentualny odstrzał należy ograniczyć do ściśle zlokalizowanych ognisk choroby, tak jak to zrobiono w Czechach, i ściśle przestrzegać przy tym zasad sanitarnych.
  4. Przyczyną nadmiernego rozrostu populacji dzika jest łatwa dostępność wysokokalorycznej żywności, co silnie zwiększa płodność gatunku. Należy zatem ograniczyć masowe obecnie uprawy kukurydzy w sąsiedztwie lasów i zaprzestać dokarmiania zwierząt przez myśliwych, a także skrupulatnie przestrzegać niepozostawiania odpadów żywnościowych na zewnątrz gospodarstw domowych - na wsi i w miastach.
  5. W związku z koniecznością zwiększonej pracy przy kontroli sanitarnej gospodarstw należy odpowiednio dofinansować służby weterynaryjne.
  6. Długofalowo należy brać pod uwagę stopniowe wygaszanie hodowli świń jako metody produkcji żywności. Jest to metoda nieekonomiczna (potrzeba 8 kg białka roślinnego w paszy, aby wyhodować 1 kg białka zwierzęcego), pożerająca kurczące się zasoby gleb uprawnych, wybitnie obciążająca dla środowiska (emisje metanu) i okrutna dla zwierząt, a do tego promująca szkodliwy dla zdrowia ludzi trend spożywania nadmiernych ilości mięsa. Coraz więcej osób przechodzi na odżywianie się roślinami, a dla pozostałych wkrótce dostępne będzie mięso wytworzone laboratoryjnie. Hodowla tzw. trzody to pieśń przeszłości. Hodowcom należy stworzyć dogodne warunki przestawiania gospodarstw na produkcję roślinną i na rozwijanie naturalnych ekosystemów - lasów i łąk.
  7. Jak dowodzi nauka, dziki spełniają pożyteczną rolę w ekosystemie - spulchniają glebę, jako gatunek wszystkożerny zjadają mnóstwo larw owadów, których inwazja może zagrażać drzewom, zjadają też chore ssaki i ptaki, ograniczając roznoszenie chorób. Likwidacja dzików jako gatunku może przynieść efekt w postaci poważnych zaburzeń leśnego ekosystemu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wercyngetoryks

Wiele na Śląsku ciekawych "grup", jak widzimy ! Od higieny bytowania codziennego zależy długość życia człowieka ! O tym trzeba pamiętać !!!.

G
Gość

WARHOŁY TO ELITY POlACKIGO ANTE NATkA KALIGO

O
Olo

To są tereny zwierząt z dziada pradziada niech człowiek sobie ogrodzi i nie będą przeszkadzać no a polowanie tona pewno ktoś dostanie za to euro ,dziki są fajne a jak za duźo to prześlijcie tak jak źubry do innych rejenów kraju

K
K

Dzik na drogę może wyskoczyć tak jak Jeleń czy inne duże jak i małe zwierzę... Nie tylko ludzie cierpią, zwierzęta też są istotami żywymi. Kierowca jadący samochodem powinien zachować wszelką ostrożność jadąc, w szczególności obaszarach gdzie są lasy i pola. Czemu dziki mają cierpieć? Zabicie zwierzęcia to jak zabicie człowieka... Może od razu niech cała polska się zastrzeli... Niech rząd zacznie myśleć, przed postanowieniem czegoś! Bo jak na razie nie robi on nic!

K
Kierowca

Właśnie sam się zaorałeś jak dzik glebę. Nie wiem gdzie mieszkasz chłopie ale u mnie drogi lokalne i miastowe nie przebiegają przez las! Tak więc od kiedy dziki znajdujące się w mieście, na przystankach, na drogach miastowych, koło banków i lokalnej fontanny na rynku - znajdują się u siebie? Co jakiś czas, od miesiąca, biega sobie u nas gromadka 14 dzików po mieście i drogach lokalnych a ty mi tu bredzisz o lasach i że są u siebie. Weź się ogarnij i może lepiej nie wychodź z lasu bo widać, że to twoje środowisko naturalne. Ludzie panikują, uciekają, stłuczek i wypadków pełno a ty bohater i obrońca uciśnionych. Zapraszam! Pokaż, że potrafisz i zabieraj stąd te dziki. Możesz nawet na jednym z nich pojechać jak szlachcic, jak dziedzic pruski. Tylko nie zapomnij o przyłbicy żebyś się nie puknął w ten zakuty łeb o miastowe znaki, reklamy i potykacze.

M
M

Plan rzezi dzików i innych zwierząt leśnych przypomina hitlerowskie plany regulacji niektórych narodowości i powinien zostać powstrzymany

K
Kocham przyrodę

Jest to straszna polityka Państwa. Zachwianie wszelkiej równowagi. Nawet nie chce mi się pisać... tylko dodam jeszcze jedno - 600 czy 1000 zł... to wszystko płynie z unii .. i nie można tego przeznaczyć na inne cele.. tylko dlaczego mamy taki rząd, że za srebrniki judasza chce we własnym kraju spustoszyć wszystko...

M
Miłośnik przyrody

Jestem przeciw rzezi. To oczywiste. Tylko dlaczego protest organizuje grupa Śląsk przeciw myśliwym ??? To nie Myśliwi, tylko rząd Polski wymyśla takie rzeczy i chce rzezi !!! Myśliwi to nie mordercy, są przeciw tak jak My !!!!

M
M F Bona

A może tak te 650 zł x ilość zabitych dzików przez myśliwego dać zwykłym emerytom (nie tym uprzywilejowanym) , dla których na rewaloryzacje daje się jakieś ochłapy, nie
pokrywające nawet w części inflacji i tych podwyżek cen wszystkiego , głównie żywności.
Ktoś już napisał ,że to sprawa polityczna pieniążki idą do myśliwych popierających pis.
Jaki to minister ochrony środowiska,taki sam jak ten poprzedni.
Ziemia nie jest własnością ludzi, a człowiek to największy szkodnik na tej planecie .
Co to za człowiek który strzela do ciężarnych loch i młodych.
A może jakaś komisja powinna to zbadać ,to jest przestępstwo wyłudzanie pieniędzy publicznych.Najpierw dokarmiają dziki , te się mnożą , a potem za nasze pieniądze będą strzelać .Ile zgarną Ci myśliwi , każdy może sobie policzyć prawie 200 tyś. dzików x 650zł.To jest 130.000.000zł. Stop tej rzezi i wydawaniu pieniędzy.
Może te pieniądze dać emerytom ,ciężko chorym dzieciom których operacje nie refunduje nfz lub pielęgniarkom.

E
Endriu

Niemcy odstrzelili 800 tys żeby się zabezpieczyć przed asf i nikt nie buczał a u nas wszyscy bronią biedne dziki w kraju jest ich dużo za dużo robią znaczne szkody w uprawach ale tym że rolników zabierają zysk nikt się nie przejmuje a jakby nie patrzeć z czasem asf będzie obejmował coraz większy obszar i zachoruje i tak zdechną

a
adam

strzelac do ZIELONYCH

o
oleander

Strzelać do myśliwych nie do dzików!

-normalny-

Mam już dość fałszu i zakłamania polityków w sprawie ASF. Nie zrobili nic mądrego od początku pojawienia się tej zjadliwej choroby. Służby weterynaryjne zawiodły. Brakuje kadry bo jest słabo opłacana. Są natomiast pieniądze na wymordowanie dzików i stawianie płotu na granicy już po fakcie. Same absurdalne pomysły.
Prawda jest taka, że minister rolnictwa obawia się kolejnych protestów rolników, którzy niezadowoleni z obecnej sytuacji w całej branży, wynikającej z wieloletnich zaniedbań, właśnie teraz zimą gdy mają więcej czasu, wyjdą na drogi. Brawo rolnicy ! Wreszcie przejrzeliście na oczy. To jest dobry czas przed nadchodzącymi wyborami. Niech populiści z Wiejskiej zaczną myśleć.
Ta cała propaganda z ASF i rzezią dzików to zwykły dupochron dla ministrów: rolnictwa i środowiska, Głównego Lekarza Weterynarii oraz Łowczego Krajowego. Niech nie mieszają do swej paranoi innych.
Jak ktoś chce się mądrzyć niech najpierw pozna opinie fachowców: lekarzy weterynarii, przyrodników, ekologów i myśliwych także. Najważniejsza jest jednak ocena społeczna takich działań.
Sprawę może rozwiązać jedynie Pan Prezes. Futerkowe obronił to i może dziki ułaskawi. Do dzieła Panie Jarosławie, odstrzelić wszystkich nieodpowiedzialnych nieudaczników tak jak np. byłego MRiRW

m
mieszkaniec katowic

Z odddolnej inicjatywy powstają takie procesy, ktoś taki jak!!!gość tego nie zrozumie, bo ma zryty ale beret przez wyznawców partii iedynej słusznej, nie trzeba być bystrym ale fakt, trzeba myśleć samodzielnie co może przysporzyć takiemu!!!gość problem, żeby wydedukowac, że masowy odszczal jakiegokolwiek gatunku niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku, to jest przejaw totalnej ignorancji przeciwko naturze, mimo wszystko liczę na to, że gro myśliwych nie zareaguje na apel paraministra a pozostałym którzy połaszą się na "premie" za każdego dzika, życzę zaciecia spustu i strzału z drugiej strony wprost w głupi...

e
emerytka

Myśliwi dokarmiają zwierzęta leśne, a te rozmażają się masowo. Za zabicie dzika myśliwy dostaje 650 zł. - interes kwitnie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3