Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet w Lublińcu. Do protestujących dołączyły inne grupy niezadowolonych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Strajk kobiet w Lublińcu. Do protestujących dołączyły inne grupy niezadowolonych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strajk kobiet w Lublińcu. Do protestujących dołączyły inne grupy niezadowolonych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE RED
W piątek 6 listopada na ulice Lublińca ponownie wyszli niezadowoleni z wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Do pikietujących dołączyli też m.in. przedsiębiorcy.

Piątkowy wieczór był kolejnym dniem, kiedy mieszkańcy Lublińca postanowili wybrać się na spacer w ramach protestu w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Wśród protestujących na lublinieckim rynku znaleźli się też przedstawiciele środowisk LGBT oraz przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku obostrzeń związanych ze zwalczaniem pandemii koronawirusa. Przedstawiciele firm przyszli z transparentami, na których widniały nekrologi upadających branż. Protest przebiegł w spokojnej atmosferze.

Decyzja trybunału w sprawie aborcji

Według wnioskodawców, tzw. aborcja eugeniczna, czyli z przesłanek embriopatologicznych - przeprowadzana w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu - może być niezgodna z polską konstytucją. Jest to jedna z trzech sytuacji w polskim prawie, która dopuszczała przerwanie ciąży.

Trybunał rozpatrywał wniosek pełnym składzie. Posiedzeniu przewodniczyła prezes TK sędzia Julia Przyłębska, która objęła stanowisko z nominacji PiS. Rozprawa odbywała się bez udziału publiczności.

Nie przeocz

Zgodnie z ustawą z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w Polsce dostęp do legalnej aborcji możliwy, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażające jego życiu;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego).

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera