MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Politechniki Śląskiej lecą na naukę do MIST

Aldona Minorczyk-Cichy
Łukasz Huchel będzie studiował na renomowanej uczelni
Łukasz Huchel będzie studiował na renomowanej uczelni Mikołaj Suchan
Łukasz Huchel i Maksymilian Klimontowicz, studenci elektrotechniki z Politechniki Śląskiej, pod koniec sierpnia wyjeżdżają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie będą studiować w renomowanej uczelni Masdar Institute of Science and Technology. Wiedzę będą zdobywać pod okiem światowej sławy wykładowców, w tym z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology.

Łukasz ma 23 lata. Mieszka w Katowicach Janowie. Studiuje na Politechnice Śląskiej. W lutym na uczelnię przyszedł list z Ambasady RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. A w nim propozycja starania się o staż w MIST w Masdarze. Wymogi surowe: odpowiednia średnia, egzamin z matematyki, angielskiego, trzy opinie profesorów. Dodatkowo indywidualna ocena kandydata.

- Miałem tylko trzy i pół miesiąca na przygotowanie i zdanie egzaminów. Udało się - mówi Łukasz. Ten z matematyki był dla niego łatwy. - Chodziłem do LO im. Maczka w Katowicach. Aby zdać test wiedza z liceum by wystarczyła. Poziom nauczania matematyki w Polsce jest wysoki w porównaniu z USA, czy Niemcami. Naszym kolegom z tych krajów trudno jest nam dorównać. Dlatego jesteśmy chętnie widziani na zagranicznych uczelniach - podkreśla student.

Na listach studentów MIST w Masdarze trudno znaleźć polskie nazwiska. Łukasz i Maksymilian będą należeć do elity. Na dodatek po dwóch latach nauki i uzyskaniu tytułu magistra, otrzymają propozycje pracy z tamtejszego biura karier.
- Pewnie skorzystam, bo w Polsce trudno o taką pensję. Ale nie wyobrażam sobie wyjazdu na stałe. Dorobię się i wrócę. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie w Polsce praca dla osób mojej specjalizacji - mówi Łukasz Huchel.

Specjalizuje się w odnawialnych źródłach energii. Dzisiaj w w naszym kraju to źródła drogie, nieopłacalne. Ale Unia zmusza nas do inwestowania w nie. To zaś oznacza, że specjaliści tej branży będą potrzebni.

Samo miasto w którym będą mieszkali studenci z Katowic, to miejsce niezwykłe - wybudowane na pustyni, w pełni ekologiczne. Powstaje od 2006 roku z inicjatywy emira Abu Zabi. To miasto nieemitujące dwutlenku węgla. Całkowicie zasilane energią słoneczną, wiatrową, wodną, biopaliwową itd. Projekt i makieta miasta zostały po raz pierwszy ujawnione w 2008 roku na Światowym Szczycie Energii Przyszłości w Abu Zabi.Projekt miał kosztować 22 mld USD i zakończyć się w 2016 roku. Data ta jak i koszt uległy zmianie. Obecnie zakończenie projektu przewidziano między 2015 a 2020 rokiem. Miasto o docelowej powierzchni 6 km kw ma być domem dla 50 tys. osób oraz miejscem pracy dla 40 tys. pracowników z poza miasta.

- To naprawdę fantastyczne miejsce. Nie ma tam tradycyjnie napędzanych samochodów. Można korzystać bezpłatnie z ekologicznych pojazdów. Wpisuje się cel podróży, a pojazd po prostu sam tam jedzie. Zupełnie jak na filmach o przyszłości - opowiada Łukasz.

Oprócz dwóch studentów z Katowic na uczelni w Masdar we wrześniu zajęcia rozpocznie 297 studentów ze 139 krajów całego świata. Uczelnia opłaci im naukę, przejazdy, mieszkanie i da stypendia "na życie".

- Wiem, że będę mieszkał w kampusie, nieopodal uczelni. Innych szczegółów nie znam. Próbowałem szukać informacji w internecie, a także nawiązać kontakt z kimś, kto tam studiował. Nie udało mi się. Ale już za miesiąc wszystkiego dowiem się na miejscu - mówi Łukasz.

Według danych społecznej platformy kariery Absolvent.pl aż 60 proc. studentów myśli o studiach zagranicznych. Chcą podnosić kwalifikacje w Indiach, Tajlandii, Burkina Faso, USA, Meksyku. Młodzi ludzie coraz częściej w profilu zawodowym wpisują doświadczenie międzynarodowe. Z najnowszego raportu OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że w 26 krajach, studia kończy średnio 38 proc. osób. Rośnie liczba studiujących poza swoim krajem. W 2008 roku było ich ponad 3,3 mln, czyli o 10,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Pod tym względem nasz kraj bije rekordy: za granicą studiowało w 2008 r. ponad 30 tys. Polaków. To więcej niż Francuzów (28, 3 tys.), Niemców (27,9 tys.) czy Hiszpanów (27,4 tys.). Jednak tylko w liczbach bezwzględnych. W rzeczywistości w innych krajach uczy się tylko ok. 1,5 proc. ogólnej liczby naszych studentów. Niemieckich - 5 proc. Najpopularniejsze wśród naszych żaków są Niemcy - na tamtejszych uczelniach kształci się ich 10,8 tys. O 2,2 tys. mniej uczy się w Wielkiej Brytanii. We Francji studiuje 3,3 tys. osób, w USA 2,7 tys., w Austrii (1,7 tys.).

*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!