Nasza Loteria

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jak dać migrantom w Polsce wędkę? Konferencja na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
22 września w Katowicach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. "Mądrze pomagać, to pomagać badając konkretne potrzeby konkretnego człowieka, żeby ta pomoc zmieniła życie i dawała nadzieję temu człowiekowi w potrzebie" – twierdzi Marek Grzymkowski ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Dać wędkę – konferencja na UŚ z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego 22 września odbyła się konferencja z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie temat włączenia migrantów w społeczeństwo jest bardzo żywy. Organizacją konferencji zajął się m.in. katowicki Caritas i Zakon Maltański. Konferencji towarzyszyły warsztaty aktywizacyjne oraz wystawa pokazująca imigrantów.

- Ważne jest, żeby zobaczyć, że to, że mamy osoby z Ukrainy w Polsce, nie jest tylko wyrazem naszej gościnności otwartości naszych serc naszej życzliwości, takiej polskiej, ale jest po prostu prawem człowieka i chcę podkreślić, że Polaków poza granicami Polski jest około 20 milionów. My z tego prawa korzystamy i i pracujemy w różnych częściach świata. Cieszymy się z tego, że ktoś nas tam przyjmuje, że daje nam perspektywy warunki do rozwoju i chcemy wskazać na to, żebyśmy, żebyśmy tutaj w Polsce także potraktowali imigrantów, którzy chcą pracować, którzy chcą tworzyć dobro wspólne jako ludzi, którzy mają do tego prawo – mówi ks. Łukasz Stawarz dyrektor Caritas archidiecezji katowickiej.

Kapłan wspomina także o tym, że nawet Ojciec Święty zachęca skodyfikowania prawa do migrowania oraz do powrotu do ojczyzny. Zapytaliśmy dyrektora Caritas, jak w mądry sposób pomagać. Wspmniał, że jako Caritas chcą przede wszystkim dawać imigrantom przysłowiową ‘wędkę”.

- My w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzimy kursy języka polskiego, ale mamy też doradców zawodowych, którzy rozpoznają kompetencje, jakie osoby z Ukrainy mają, aby po prostu ten proces aktywizacji był bardziej skuteczny. Pomagamy w tłumaczeniu dokumentów, rozmawiamy z pracodawcami i staramy się ułatwić ten proces, żeby on był jak najszybszy, ale też żeby przebiegał w taki właściwy sposób. Zależy nam, żeby te osoby rzeczywiście znalazły odpowiednią dla siebie pracę i żeby pracodawcy byli z nich zadowoleni – twierdzi ks. Łukasz Stawarz dyrektor Caritas archidiecezji katowickiej.

W tego typu aktywizację i działania zaangażowanych jest wiele organizacji – nie tylko Caritas, Zakon Maltański czy też Śląski Urząd Wojewódzki i Urząd Pracy.

Bariera językowa dalej istnieje

Nie należy jednak unikać tematu ewentualnych nieporozumień na linii imigranci – Polacy. Marek Grzymkowski ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich wskazuje, że jednym z problemów jest bariera językowa – nie każdy imigrant potrafi już mówić po polsku. Wskazuje także, że napływ uchodźców wypełnił luki zawodowe np. w gastronomii, gdzie pracodawcy odczuwali brak siły roboczej.

- W projekcie, który polegał na aktywizacji zawodowej i wprowadzeniu ludzi na wolny rynek brało udział 111 kobiet, które uzyskały konkretną pomoc zawodową. Pięć osób otworzyło działalność gospodarczą – na takich samych prawach – dodaje Marek Grzymkowski.

Społeczeństwo imigrantów nie jest wolne od problemów, czy osób trudnych - tak jak i nasze. Marek Grzymkowski wspomina, że jako organizacja starają się uczulać osoby z deficytami, by pamiętały o kulturze osobistej i wskazywać im dobre sposoby rozwiązywania trudnych spraw.

- Mądrze pomagać, to pomagać badając konkretne potrzeby konkretnego człowieka, żeby ta pomoc zmieniła życie i dawała nadzieję temu człowiekowi w potrzebie – dodaje nasz rozmówca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni