Świętochłowice. Inteligentny monitoring: w Lipinach zamontowanych zostanie 6 kamer. To pilotażowy program ZIMM

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano porozumienie w sprawie wdrożenia programu pilotażowego ZIMM (Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski).Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
W Świętochłowicach będzie bezpieczniej. W dzielnicy Lipiny zamontowanych zostanie 6 kamer w ramach pilotażowego programu ZIMM (Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski). W środę, 10 marca, w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano porozumienie w sprawie wdrożenia programu pilotażowego.

W Lipinach będzie bezpieczniej. Dzielnica znajdzie się pod czujnym okiem kamer inteligentnego monitoringu

W Lipinach działać będzie ZIMM – Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski. W ramach pilotażu zamontowanych zostanie 6 kamer w dzielnicy Lipiny.

Dwie z nich wyposażone zostaną w specjalne tuby, dzięki którym będą mogły nadawać komunikaty audio lub uruchamiać alarmy. Testowanie kamer potrwa trzy miesiące. System w wersji pilotażowej potrwa do końca maja. Jeżeli się sprawdzi, to kamery pojawią się też na ulicach pozostałych dzielnic miasta.

- Inteligentny monitoring miejski to pierwszy krok na drodze ku temu, by Świętochłowice stały się innowacyjnym, bezpiecznym i nowoczesnym miastem, w którym po prostu żyje się lepiej. Przed nami trzy miesiące testowania. Wierzę, że przyniesie ono realne efekty i już wkrótce każdy zakątek miasta znajdzie się pod czujnym okiem ZIMM - podkreśla Adam Trzebinczyk, zastępca prezydenta Świętochłowic.

Kamery pojawią się w 6 kluczowych lokalizacjach dzielnicy Lipin. Na początek kamery będą strzegło m.in. ulicy Barlickiego, ul. Świdra i ul. Chorzowskiej. Gdy kamery zostaną już zainstalowane to w ich oprogramowaniu zdefiniowane zostaną sytuacje niebezpieczne. Dzięki temu oko kamery będzie wiedziało, na jakie sytuacje ma zwrócić uwagę. Jeżeli nie będzie sytuacji niebezpiecznej, to system nie będzie zgłaszał tego do operatora.

- Mieszkańcy Lipin, ale też Chropaczowa i Centrum, od dawna zgłaszali nam potrzebę instalacji monitoringu, dlatego cieszę się, że udało nam się pozyskać doświadczonego partnera, który pozwoli nam wdrożyć system „uszyty na naszą miarę” - mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Kamery, które będą w Lipinach to kamery stałopozycyjne, by nie było sytuacji, że ktoś specjalnie ich nie obrócił celowo czy też przez przypadek i by nie było sytuacji, że kamera czegoś nie zarejestrowała. Zakres patrzenia kamer będzie wynosił od 50 do 100 metrów. Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski działa już mi.n. od okolic Oświęcimia, przez okolice Opola i Rudę Śląską. Obraz z kamer spływa do serwerowni w Śląskim Centrum Monitoringu obsługiwanym przez Grupą KOK.

Inteligentny monitoring pomoże zapobiegać popełnianiu wykroczeń i przestępstw

ZIMM - Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski, to nic innego jak system telewizji przemysłowej z wykorzystaniem inteligentnej analizy obrazu. Wdrożenia testowej wersji ZIMM – Zintegrowanego Inteligentnego Monitoringu Miejskiego podejmie się firma DTM Technology wraz z partnerami – Grupą KOK , regionalnym liderem w sektorze usług służących utrzymaniu bezpieczeństwa oraz firmą InfoAD, reprezentowaną przez dr Adama Duszeńko.

- ZIMM to system półautomatyczny, pracownik nie musi na bieżąco obserwować wszystkich nagrań z kamer, ale dostaje konkretną informację w chwili, gdy system wykryje zdarzenie, którego wcześniej zostało mu wskazane jako godne uwagi - tłumaczy Tomasz Dewalski, przedstawiciel firmy DTM Technology.

- W porównaniu do innych ofert dostępnych na rynku, nasz system charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością: wyłapuje aż 95 proc. zdarzeń zaprogramowanych i odrzuca 100 proc. zdarzeń fałszywych - dodaje Tomasz Dewalski z DTM Technology.

Kamery będą czujnie obserwować teren i gdy wykryją coś podejrzanego czy zagrażającego życiu, wtedy wysłane zostanie specjalne powiadomienie i już człowiek zdecyduje czy np. na miejsce trzeba wysłać patrol policji lub jednostkę straży pożarnej czy straży miejskiej.

Nie przeocz

- Monitoring miejski od lat działa w służbie policji. Jak pokazują nasze doświadczenia, w strefach objętych zasięgiem kamer radykalnie zmniejsza się, a w niektórych przypadkach wręcz spada do zera, częstotliwość napadów, wybryków chuligańskich, aktów wandalizmu, kradzieży, niszczenia mienia i bójek - zauważa Monika Francikowska, pierwszy zastępca komendanta świętochłowickiej policji.

- Wierzę, że udział w programie Zintegrowanego Inteligentnego Monitoringu Miejskiego pomoże również przedstawicielom firm wdrożeniowych czerpać wiedzę z naszych doświadczeń, jako policji, stojącej na straży bezpieczeństwa mieszkańców. Świętochłowice wydają się być idealnym miastem do tego typu pilotażu - dodała Monika Francikowska ze świętochłowickiej policji.

Zobacz koniecznie

Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski będzie miał możliwość bezpośredniego łączenia się ze Śląskim Centrum Monitoringu. Przekaz z kamery będzie mógł być dostarczany Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej czy do Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

- Dążymy do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w całych Świętochłowicach. Te kamery, które zostaną zamontowane w Lipinach niewątpliwie wpłyną na to, że będziemy mogli szybciej reagować na różne zachowania. Kamery monitoringu miejskiego to narzędzie XXI wieku. Mam nadzieję, że ten program pilotażowy przyniesie efekty i system ten zostanie rozwinięty na pozostałe dzielnice miasta. Kamery pozwalają nie tylko wykryć dane przestępstwo, ale pomagają w ich zapobieganiu. Pierwszym krokiem jest właśnie zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń - podkreśla nadkomisarz Dawid Gil, pełniący obowiązki komendanta miejskiego w Komendzie Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Kto zapłaci za budowę fabryki Izery w Jaworznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie