Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Świętowała społeczność Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. Placówka łączy nowoczesność z tradycją. Co działo się na Święcie Szkoły? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Zespół Szkół Technicznych w Rybniku zaprosił społeczność placówki oraz gości na Święto Szkoły. W piątek 8 grudnia, wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, by obejrzeć występy artystyczne, poznać laureatów konkursów i olimpiad oraz podsumować 24. Szkolny Tydzień Edukacji Regionalnej. Jaką placówką jest popularny rybnicki „Tygiel”?

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku to 1708 uczniów i 170 nauczycieli!

Przede wszystkim ogromną. Wrażenie robi już sama kubatura Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku przy ulicy Kościuszki. Do placówki chodzi 1708 uczniów, którzy kształcą się w różnych dziedzinach na poziomie pięcioletniego technikum oraz branżowej szkoły zawodowej I stopnia. Zespołowi patronuje ks. Stanisław Staszic, jeden z prekursorów nowoczesnego nauczania.
W piątek 8 grudnia, placówka świętowała. Przede wszystkim podsumowano 24. Szkolny Tydzień Edukacji Regionalnej pod hasłem: "Kaj jo je?".

Przez cały tydzień organizowano bowiem ciekawe konkursy, wykłady i wycieczki związane z Małą Ojczyzną. Podczas STER-u młodzież miała okazję zobaczyć Muzeum Szkolne i posłuchać wielu niesamowitych opowieści związanych z jego zbiorami, a to dzięki historyczce, Agnieszce Zarembie. W sali gimnastycznej m.in. wystąpiła młodzież z zespołu Przygoda, prezentując pełne wigoru tańce ludowe. Poznaliśmy również laureatów konkursów i olimpiad – uczniów „Tygla”.
[przycisk_galeria

Podsumowanie 24. Tygodnia Edukacji Regionalnej

- Dzisiaj mamy Święto Szkoły, stanowiące podsumowanie 24. Tygodnia Edukacji Regionalnej. Obchodzimy trzy rzeczy: śląskość łączymy z naszą tradycją górniczą i Barbórką. Przybyło ponad 20 zaproszonych gości, 170 nauczycieli i trójki klasowe, bo sala nie pomieściłaby wszystkich uczniów – mówi Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku.

Szkoła kształci w 14 zawodach, ma aż 61 klasach. W tym roku wznowiła nauczanie w technikum górniczym. Kształci elektryków, mechaników, mechatroników, robotyków, automatyków, mechaników pojazdów samochodowych, informatyków, spedytorów, specjalistów z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji czy OZE. Za dwa lata ZST będzie obchodził 75-lecie. Obchody zaplanowano w okolicach Święta Szkoły.

Jagoda Godziek chodzi do klasy II robotycznej w Technikum Górniczym. Z fedrowaniem węgla we współczesnych czasach wiąże się bowiem nie tylko fizyczna eksploatacja złoża, ale również wysokospecjalistyczne technologie, maszyny i urządzenia, które mogą obsługiwać dobrze wykształceni pracownicy.

STER w „Tyglu” zawsze w okolicach Barbórki

- W okolicach Barbórki, co roku organizujemy STER, czyli Szkolny Tydzień Edukacji Regionalnej. Organizowane są konkursy, które przybliżają nam śląskie zwyczaje i tradycje – zaznacza Jagoda, która swoją przyszłość wiąże z zawodem robotyka, mechatronika.

Obie te profesje bardzo się rozwijają. Gwarantują pewną i dobrze płatna pracę. Gospodarka coraz bardziej się przecież automatyzuje.

Jakub Gorzolnik jest przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Podkreśla, że szkoła łączy nowoczesność z tradycją regionu rybnickiego.

- Mamy nowoczesne pracownie, sale komputerowe, robotyczne, mechatroniczne. W Zespole Szkół Technicznych wszystko jest możliwe, tutaj rozwijamy swoje umiejętności, pasje. Jest też czas na dobrą zabawę, jak choćby podczas Święta Szkoły – zaznacza Kuba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera